اخبار موزه

برنامه‎های ویژه موزه ملی علوم و فناوری در «هفته پژوهش»/ مسابقه اینستاگرامی

۱۴ آذر , ۱۳۹۷  

موزه ملی علوم و فناوری در تمام روزهای هفته پژوهش یعنی از ۲۴ تا ۲۸ آذرماه ۹۷ برنامه‎های ویژه‎ای برای بازدیدکنندگان خواهد داشت و درب‎های این موزه در تمام این روزها پذیرای تمامی علاقمندان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، با اعلام ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری هر یک از روزهای این هفته با عناوین متعدد نام‎گذاری شده است که موزه ملی علوم و فناوری فراخور این موضوعات، برنامه‎های ویژه‎ای در هر روز خواهد داشت:

 • شنبه      ۱۳۹۷/۰۹/۲۴    «پژوهش، فناوری، مدرسه و دانشگاه»
 • یک‎شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۵    «پژوهش، فناوری و رسانه؛ تجلیل از پژوهشگران و فناوران»
 • دوشنبه  ۱۳۹۷/۰۹/۲۶    «پژوهش، فناوری و ارتباط با صنعت؛ چالش‎های ملی»
 • سه‎شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۷    «پژوهش، فناوری، علوم انسانی و هنر؛ وحدت حوزه و دانشگاه»
 • چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۸  «پژوهش، فناوری، مسئولیت‎های اجتماعی و تعاملات بین‎المللی»

از جمله برنامه‎های موزه در هفته پژوهش، برگزاری مسابقه اینستاگرامی «بهترین تصویر» بازدیدکنندگان از موزه ملی علوم و فناوری است که به بهترین تصاویر (فیلم یا عکس) که با هشتگ #موزه_ملی_علوم_و_فناوری و #هفته_پژوهش در اینستاگرام بارگزاری شود، از طرف این موزه جوایزی اهدا خواهد شد.

شرکت‎کنندگان در این مسابقه لازم است به نشانی صفحه اینستاگرام موزه (Instagram.com/iran_science_museum) نیز در زیرنویس تصویر خود اشاره کنند:

همچنین شعبه فرهنگان این موزه در بوستان رازی در روز شنبه ۲۴ آذرماه از ساعت ۸ تا ۱۶ به طور «رایگان» پذیرای تمام علاقمندان خواهد بود.

نشانی: ۱- خیابان امام (ره)، خیابان سی تیر، ساختمان سابق کتابخانه ملی، موزه ملی علوم و فناوری

۲- میدان رازی، خیابان شهید مرادی (استخر)، نبش خیابان هلال احمر، ساختمان فرهنگان رازی

تلفن هماهنگی: ۶۶۷۲۴۶۹۴ و ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸

, , , , ,

اخبار موزه

فراخوان پژوهشی موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران

۳۰ آبا , ۱۳۹۷  

موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران (موزه) از همه­ دانشگاهیان و پژوهشگران علاقه‎مند سراسر کشور دعوت می‎کند در فراخوان پژوهشی سالانه این موزه شرکت کنند. این موزه امیدوار است با مشارکت فعال همه­ شیفتگان ترویج علم و فناوری در جامعه، بخشی از نیازمندی­ های این مرکز به عنوان تنها نهاد مروج علم و فناوری و آموزش غیر رسمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برطرف شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری حوزه های اصلی و سرفصل کلی پژوهش ­های مورد نیاز موزه بدین قرار است:

 

الف- حوزه­ علوم انسانی

۱- جذب مخاطب و بازاریابی

 • مطالعه، طراحی و ارایه الگوی برنامه­ Audience Finder برای موزه به منظور شناخت بهتر و دقیق ­تر مخاطب با هدف جذب و افزایش شمار بازدیدکنندگان
 • ارایه­ راهبردهایی برای افزایش حضور مخاطبان (Audience Development) در موزه و سطح مشارکت آن­ها

۲- ابزارهای ارتباطی

 • معرفی ابزارهای ارتباطی موزه ­ای مانند فیلم، برچسب و ماکت و شناسایی شیوه­ درست بهره ­برداری از آن­ها به منظور افزایش تعامل بازدید کنندگان (به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان) با گالری­ های موزه
 • بررسی مقایسه­ ای ابزارهای ارتباطی موجود در موزه به منظور استانداردسازی و سنجش میزان اثربخشی آن­ها در ترویج علم و آموزش غیر رسمی

۳- هم­سویی با جامعه

 • چگونگی ارتباط میان میراث علمی و بافت اجتماعی با رویکرد موزه شناسی مطابق با تعریف ایکوم
 • جایگاه کارکردی موزه در جامعه با رویکرد موزه شناسی (با توجه به تجارب جهانی)

۴- هویت و توانمندی ملی

 • شناسایی روش­ های عملی اعتلای همبستگی ملی و گسترش مشارکت عمومی با استفاده از قابلیت ­های موزه
 • شناسایی راهکارهای عملی تقویت هویت و توانمندی ملی با بهره­ گیری از قابلیت ­های موزه
 • شناسایی و معرفی الگوهای کارآمد تربیت شهروندی جهانی در موزه

۵- فناوری ­های بومی

 • شناسایی و مستندسازی فناوری ­های بومی استان­ های کشور به منظور تهیه “دانشنامه­ میراث علم ایرانیان”؛ گفتنی است که این دانشنامه به تفکیک استان­ های کشور توسط موزه به چاپ خواهد رسید
 • شناسایی، جمع­ آوری و مستندسازی کتاب­ ها، دست­نوشته ­ها، طرح ­ها و نقشه ­های معتبر به جای مانده از پیشینیان مرتبط با فناوری­ های بومی کشور و ارایه­ آن به صورت پوستر یا اینفوگراف (آگاهی­ نما)
 • واکاوی و مستندسازی روش ­ها و سامانه ­های بومی تامین و مدیریت منابع آب، مصرف بهینه انرژی و تولید، مصرف و نگهداری غذا در کشور از دیرباز تا کنون و ارایه­ نتایج به شکل ماکت تعاملی، پوستر یا اینفوگراف (آگاهی­ نما)

* پیشنهاده‌های یادشده باید در فرم مربوط به حوزه­ علوم انسانی در موزه ارایه شود.

 

ب- حوزه علوم پایه و فناوری

۱- فناوری ­های بومی

 • مطالعه و مستندسازی فناوری­ های بومی به کار رفته در آثاری که ثبت جهانی شده است و ارایه نتایج به شکل ماکت تعاملی، پوستر یا اینفوگراف (آگاهی­ نما)
 • مطالعه و مستندسازی فناوری ­های حوزه معماری کشور به ویژه مواردی که در آن به مصرف بهینه انرژی اندیشیده شده است. نتایج بایستی به شکل ماکت تعاملی، پوستر یا اینفوگراف (آگاهی ­نما) ارایه شود.
 • مطالعه و مستندسازی فناوری­ های بومی مرتبط با نورشناسی (اُپتیک) در مناطق مختلف ایران با تاکید بر فناوری­ هایی که در آن­ها از ابزار اُپتیکی استفاده شده یا از پدیده ­ای اُپتیکی در آن رخ می ­دهد. نتایج بایستی به شکل ماکت یا ابزار تعاملی، پوستر یا اینفوگراف (آگاهی­ نما) ارایه شود.

* پیشنهاده‌های مربوط به فناوری‌های بومی باید در فرم مربوط به بازنمایی مفاهیم علم و فناوری در موزه ارایه شود.

۲- طراحی و اجرای رویدادهای علمی

رویدادهای موزه فعالیت ­هایی ترویجی هستند که با هدف گسترش آشنایی مخاطبان با مفاهیم علمی، تقویت مهارت ­های ذهنی و عملی آنان، ایجاد انگیزه برای یادگیری علوم در بازدیدکنندگان و سنجش میزان ارتباط مخاطب با محتوای تهیه شده در یک بازه­ زمانی معین (برای مثال یک یا دو هفته­) در فضایی شاد، تعاملی، جذاب و لذت­ بخش برگزار می­ شود. هر یک از این رویدادها در قالب بسته ­ای شامل بخش ­هایی متنوع مانند ابزار و وسایل تعاملی و بازی­ های علمی (فردی یا گروهی) در کنار نشست­ هایی میان مخاطبان و کارشناسان مرتبط با حوزه­ تخصصی و… که همگی با منطق یا روایتی معین به گونه ­ای سازماندهی شده­ اند که افزون بر سرگرمی، برانگیختن حس کنجکاوی و به پرواز در آوردن ذهن و تصورات بازدیدکنندگان هدف­ های تعریف شده برای طراحی رویداد یادشده را محقق کند. مخاطب رویدادها می­ تواند گروه ­های دانش ­آموزی از رده ­های سنی گوناگون از دوره ابتدایی تا متوسطه­ دوم و در صورت امکان خانواده­ ها را در بر گیرد. برخی موضوع­ های مورد نیاز برای طراحی رویدادهای علمی در موزه به شرح زیر آمده است:

 1. جلوه ­هایی از میراث زمین شناختی ایران (زمین گردشگری) مانند تشکیلات سازند کرج و …
 2. شکل ­گیری و تحول زمین ساختی سرزمین ایران از ابتدا تا کنون
 3. دانش تاریخی زمین شناسی ایرانیان در گذر زمان
 4. روند شکل ­گیری زمین
 5. اقلیم­ های گوناگون روی زمین
 6. فناوری­ های ایرانیان باستان در استخراج فلزها و مواد معدنی از کانسارها
 7. فرایند فرونشست زمین و تشکیل فروچاله­ ها
 8. دانش و کاربرد نفت نزد ایرانیان از دوران باستان تا قرن نوزدهم میلادی
 9. ساختار کوه­ های آتشفشانی، سازوکار فوران گدازه­ ها و سنگ ­های آذرین
 10. باکتری­ های ایران؛ گوناگونی و ویژگی­ ها
 11. شیوه­ انتقال صفت­ ها از پدر و مادر به فرزندان (وراثت)
 12. تحولات زیست بوم فلات ایران در دوره­ های گوناگون زمین شناسی
 13. گونه­ های حیوانی منقرض شده در ایران
 14. سیل و روش­ های کنترل و مقابله با آن
 15. جنگل زدایی و بیابان زایی؛ روش ­های جلوگیری از آن­ها
 16. اثر گلخانه ­ای و روش ­های کاهش گازهای گلخانه ­ای
 17. فرایند تصفیه آب و فاضلاب (با تاکید بر بازگردانی فاضلاب ­های خانگی)
 18. فرایندهای شناخته شده برای شیرین کردن آب دریا
 19. فرایند استخراج فلزها؛ از سنگ معدن تا شمش
 20. روش­ های ممکن تأمین انرژی در ایران (با بهره ­گیری از منابع تجدیدپذیر مانند انرژی باد، موج­ های دریا، انرژی زمین گرمایی و …)
 21. فرایند تولید برق در نیروگاه ­ها
 22. شبکه انتقال برق شهری
 23. برق در زندگی روزانه (همراه با اشاره به الکتریسیته ساکن و اهمیت آن)
 24. زندگی در ایستگاه فضایی بین­ المللی
 25. ماهواره­ ها و عملکرد آن­ها
 26. آلودگی نوری و صوتی در شهرها (آثار زیان بار و و روش­ های کاهش آن­ها)
 27. آلودگی هوا و راه ­های جلوگیری آن
 28. راه­ های کاهش هدررفت انرژی در خانه
 29. راه­ های بهداشتی دفع زباله و پسماند
 30. شهرسازی و بهبود کیفیت زندگی در شهرها (با تاکید بر دستاوردهای بومی)
 31. نوسازی بافت­ های فرسوده و مقاوم­ سازی ساختمان­ ها در برابر زلزله
 32. ابزارهای فناوری ارتباطات و اطلاعات (رمزگشایی از چگونگی عملکرد صفحه ­های لمسی تلفن­ های همراه، ساختار و شیوه کار سیم کارت، الیاف نوری و …)
 33. ساختار و ویژگی ­های جدول دوره­ ای عنصرها (به مناسبت سال ۲۰۱۹ که به عنوان سال جهانی “جدول دوره ­ای عنصرها” معرفی شده است.)

* از موضوع ­های نوآورانه دیگری که در راستای ترویج علم و فناوری در جامعه باشد نیز به گرمی استقبال می ­شود.

* پیشنهاده‌های مربوط به رویدادهای یادشده باید در فرم مربوط به رویدادهای موزه ارائه شود. در ضمن برای آشنایی بیش­تر علاقه ­مندان، گزارشی از طراحی تا اجرای یکی از رویدادهای موفق موزه در این سامانه قرار داده شده است.

 

۳- طراحی و اجرای نمایشگاه به منظور بازنمایی مفاهیم علم و فناوری

بازنمایی مفاهیم علم و فناوری در قالب گالری (نمایشگاه­ های دائمی و موقت) یکی از مهم­ ترین وظایف موزه است. گالری­ هایی که با طراحی داخلی مرتبط، نورپردازی مناسب، ابزار و وسایل ترجیحاً تعاملی، فیلم و پویانمایی ­های جذاب، برچسب­ هایی گویا و بروشورهای آگاهی بخش مفاهیم یادشده را در چند اپیزود با زبانی قابل درک و شیوه ­ای قابل لمس برای مخاطبان به نمایش می­ گذارد. مخاطبان گالری‌ها عموم مردم هستند. در ضمن برای آشنایی بیش­تر، علاقه­ مندان می ­توانند با بازدید از موزه مجازی موجود در سامانه موزه یا بازدید از ساختمان موزه واقع در تهران، میدان امام خمینی (ره)، خیابان سی ­تیر و گفت و گو با کارشناسان موزه با ساختار و ویژگی­ های گالری ­های مورد نظر آشنایی بیش­تری پیدا کنند.

برخی موضوع­ های مورد نیاز برای بازنمایی در قالب گالری در موزه در بند پیشین آمده است. از موضوع­ های نوآورانه دیگری که در به ترویج علم و فناوری در جامعه یاری رساند و بازنمایی آن در قالب گالری یا نمایشگاه برای مخاطبان موزه امکان پذیر باشد نیز به گرمی استقبال می­ شود.

* پیشنهاده‌های مربوط به گالری ­های یادشده باید در فرم مربوط به بازنمایی مفاهیم علم و فناوری در موزه ارائه شود.

 

شایان ذکر است که در گام نخست هر یک از پیشنهاده ­ها از دید مرتبط بودن، کامل بودن، قابلیت اجرا و نوآوری داوری خواهد شد. سپس طی یک جدول زمانبندی از پیشنهاد دهنده­ طرح پذیرفته شده در مرحله نخست دعوت می ­شود تا از طرح خود در حضور داوران دفاع کنند. نتیجه­ نهایی بررسی پیشنهاده­ های ارائه شده طبق برنامه زمانبندی اعلام شده، از طریق سامانه موزه اعلام خواهد شد.

مالکیت مادی و معنوی نتایج اجرای طرح­ های پژوهشی پذیرفته شده، موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و مجری(های) محترم پیشنهاده ­های پذیرفته شده در همه مراحل انجام طرح با ناظر معرفی شده از طرف موزه همکاری نزدیک خواهد داشت.

نتایج مرحله نخست داوری پیشنهاده‎های پژوهشی و زمانبندی جلسه دفاع از پیشنهاده، اول دی‎ماه و نتایج نهایی، اول بهمن‎ماه ۱۳۹۷ اعلام خواهد شد.

علاقمندان برای به دست آوردن اطلاعات بیش­تر می­ توانند روزهای سه شنبه و چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲ با کارشناسان حوزه معاونت پژوهشی موزه به شماره ۸۸۹۳۶۰۵۵ داخلی ۷۹۰۱ تماس بگیرند.

, , ,

اخبار موزه

تلویزیون در ساعات اوج مخاطب، به جای تبلیغ چیپس و پفک، پیام سلامتی مخابره کند/ گزارش تصویری اختتامیه چهارمین جشنواره «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری

۲۵ آبا , ۱۳۹۷  

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، آیین اختتامیه چهارمین جشنواره «علم برای همه» که از ۲۰ آبان ماه ۹۷ در محل این موزه در خیابان سی تیر در حال برگزاری بود، عصر جمعه ۲۵ آبان برگزار شد.

دکتر سیف اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری در این مراسم به تلاش ۹ ماهه همکاران موزه در برگزاری این جشنواره علمی اشاره کرد و افزود: موزه ملی علوم و فناوری برای رسیدن به اهداف متعالی خود که همان ترویج علم در جامعه است، شیوه‎های مختلفی از جمله برگزاری انواع کنفرانس، نشست، سخنرانی و گردهمایی علمی به کار می‎گیرد و یکی از این شیوه‎ها، «جشنواره علم برای همه» است که هر ساله در هفته علم و با موضوعات روز جامعه برگزار می‎شود. وی گفت: جشنواره سال گذشته با موضوع «همزیستی با زلزله» هم زمان با زلزله غرب کشور برگزار شد و امسال به موضوع مبتلا به جامعه امروز یعنی تغذیه و سلامتی پرداخته‎ایم.

دکتر جلیلی با بیان این که موزه ما بعنوان یک مرکز کوچک، دارد انجام وظیفه می‎کند اما موضوع تغذیه باید توسط نهادهای کلان همچون صدا و سیما فرهنگ سازی شود، تصریح کرد: کشور ما در زمینه تغذیه نیاز به برنامه‎ریزی مدون دارد و باید شیوه‎های مصرف مواد غذایی اصلاح شود. وی ادامه داد: چیزی حدود ۶۰ درصد تبلیغات تلویزیون به مواد غذایی و خوراکی اختصاص دارد و در ساعات اوج مخاطب، مثل بین دو نیمه بازی فوتبال، تبلیغات چیپس و پفک پخش می‎شود در صورتی که می توان در این فرصت مناسب، پیام‎های سلامتی را مخابره کرد.

وی در پایان از همه همکاران و نهادهای همکار در برگزاری چهارمین جشنواره علم برای همه تشکر کرد.

در ادامه، مرضیه ادهم متخصص علوم ارتباطات با بیان این که امروزه «رسانه» در همه موضوعات از جمله تغذیه نفوذ دارد افزود: رسانه‎ها اسپانسر محور هستند و دیگر آن اعتماد سابق به تلویزیون وجود ندارد بنابراین باید به تمام آنچه در رسانه‎ها تبلیغ می‎شود شک کرد.

ادهم تصریح کرد: رسانه‎ها سرعت انتقال را بالا برده‎اند اما درستی اخبار و پیام‎ها پایین آمده است و در چنین شرایطی، ما باید یاد بگیریم همه چیز را راحت نپذیریم و به دنبال منابع معتبر باشیم.

این متخصص ارتباطات گفت: رسانه‎ها با استفاده از تکنیک‎هایی همچون استفاده از سوپر استارها، اخبار و پیام‎های خود را جذاب می‎کنند و ما باید سواد رسانه‎ای داشته باشیم. وی «سواد رسانه‎ای» را توانایی تشخیص درستی و نادرستی اخبار و پیام‎ها عنوان کرد. وی ادامه داد: با وجود نفوذ رسانه‎ها در دنیای امروز، راه حلی که یونسکو در سال ۲۰۱۷ ارائه داد، «تفکر انتقادی» بود؛ یعنی فرد فرد جامعه مجهز به تشخیص درستی و نادرستی اخبار شوند و این تجهیز، مستلزم کنار گذاشتن تنبلی و پیگیری منابع درست است.

در پایان مراسم، از دست‎اندرکاران برگزاری چهارمین جشنواره «علم برای همه» تقدیر به عمل آمد.

چهارمین جشنواره «علم برای همه» با عنوان «سفره سلامتی خانواده من» در هفته علم با استقبال خوب علاقمندان به علم و دانش و موضوعات سلامتی و تغذیه روبرو شد.

از جمله برنامه‎های این جشنواره سراسری علمی می‎توان به: «نشست‎های تخصصی»، «غرفه‎های سلامتی»، «بازی بشقاب سلامتی» و «تئاتر عروسکی» اشاره کرد.

همچنین امروز، به مناسبت اختتامیه چهارمین جشنواره علم برای همه، بازدید از موزه ملی علوم و فناوری و غرفه‎های این جشنواره برای همه بازدیدکنندگان «رایگان» بود.

, , , , , , ,

اخبار موزه

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران: بازدید از موزه ملی علوم و فناوری را به همه خانواده‎ها توصیه می‎کنم

۲۵ آبا , ۱۳۹۷  

نیره‌سادات پیروزبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، روز جمعه ۲۵ آبان ماه سال ۹۷ ضمن حضور در آخرین روز چهارمین جشنواره «علم برای همه» با موضوع بهداشت و سلامت غذایی با عنوان «سفره سلامتی خانواده من»، از موزه ملی علوم و فناوری ایران بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، چهارمین جشنواره «علم برای همه» با هدف افزایش سواد علمی و فناورانه درباره سلامتی و تغذیه از تاریخ ۲۰ الی ۲۵ آبان ۹۷ در محل موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان سی تیر برگزار شد و مهمان ویژه آخرین روز جشنواره سرکار خانم مهندس نیره‌سادات پیروزبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران بود که ضمن حضور در غرفه استاندارد، از گالری‌های موزه ملی علوم و فناوری بازدید کرد.

وی در خصوص برگزاری جشنواره «علم برای همه» و نقش موزه علوم و فناوری در زمینه ترویج علم گفت: چهارمین جشنواره «علم برای همه» اطلاعات بسیار خوب و مفیدی برای عموم و بویژه نسل جوان ارائه داده است و وجود این جشنواره با موضوع سلامت غذایی، اطلاع‌رسانی بسیار خوبی در خصوص بهداشت و رعایت سلامت تغذیه به مردم بود.

پیروزبخت افزود: در بازدید از گالری‌های موزه ملی علوم و فناوری، گالری ابزار کهن نجوم، توجه من را به این نکته جلب کرد که ایرانیان چه پیشینه خوبی در حوزه علم نجوم در قدیم داشته‌اند و ما در این حوزه علمی پیشتاز بودیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به گالری نورشناسی موزه گفت: من به نوبه خودم بازدید از این گالری را به همه مردم و خانواده‌های عزیز‌ توصیه می‌کنم. در این گالری مجموعه‌ای از دروس خسته‌کننده که در مدارس یادگیری آنها برای دانش‌آموزان سخت است با استفاده از روش‌های نوین، اشکال، تصاویر و آثار قابل تعامل به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود که می‌تواند کمک شایانی به یادگیری داشته باشد.

معاون رئیس جمهور در خصوص برگزاری جشنواره با عنوان «سفره سلامتی خانواده من» در موزه ملی علوم و فناوری ایران گفت: سازمان استاندارد در این جشنواره غرفه داشت و خوشبختانه این جشنواره با موضوع بهداشت مواد غذایی، توانسته اطلاع‌رسانی خوب و گسترده‌ای درر زمینه تغذیه سالم، مضرات استفاده از الکل و فجایعی که اخیرا در کشور ما در این زمینه اتفاق افتاده است، معرفی منابع مؤثق در خصوص شایعات و شبه‌علم‌های رایج در شبکه‌های مجازی داشته باشد. امیدوارم موزه ملی علوم و فناوری و دست‌اندرکاران این مجموعه بتوانند همچنان این روند مثبت در اطلاع‌رسانی و ترویج علوم مختلف را ادامه دهند.

چهارمین جشنواره «علم برای همه» با همکاری: موسسه استاندارد، دانشکده تغذیه و رژیم‎شناسی دانشگاه تهران، انجمن تغذیه ایران، شبکه سلامت، خبرگزاری سلامت، رادیو سلامت، دیده بان علم ایران، واحدهای نمونه کشوری در حوزه غذا از جمله پگاه گلپایگان و دیگر نهادها و حوزه‎های درگیر در موضوع تغذیه و سلامت برگزار شد.

 

محورهای چهارمین جشنواره «علم برای همه» بدین قرار بود:

 • به سلامتی اهمیت بدهیم
 • استانداردها و نشانگرها را بشناسیم
 • از منابع و رسانه ها درست استفاده کنیم
 • هر چیزی را نخوریم

, , ,

اخبار موزه

آشنایی با ترفندهای تبلیغاتی دروغین مکمل های تغذیه ای در رسانه ها/ کاهش نگران کننده مصرف نمک یددار با تبلیغات مدعیان طب سنتی

۲۳ آبا , ۱۳۹۷  

در آشفته بازار تبلیغات بی ضابطه رسانه ای و رادیو تلویزیونی و رشد قارچ گونه کانال ها و گروه های تلگرامی که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود چگونه می توانیم تبلیغات دروغین در حوزه سلامت و تغذیه را از تبلیغات واقعی تشخیص دهیم؟

به گزارش خبرنگار روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، دکتر آراسب دباغ مقدم، متخصص بهداشت مواد غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در سخنرانی خود در چهارمین جشنواره «علم برای همه» که به مناسبت هفته ترویج علم و با محوریت «سفره سلامتی خانواده» در موزه ملی علوم و فناوری در حال برگزاری است با اشاره به گسترش فزاینده تبلیغات دروغین درباره مکمل های تغذیه ای (نوتراسوتیکال ها) در کشور به اسم طب سنتی یا با ترفندهای دیگر خاطرنشان کرد: گسترش فضای مجازی خصوصا شبکه های اجتماعی، بستر مساعدی را برای تبلیغات دروغین و اشاعه مطالب نادرست درباره اثرات این قبیل مواد غذایی فراهم کرده است. دامنه این مطالب از نسبت دادن خواص غذایی و درمانی مختلف به موادی مثل عسل، ژله رویال و دمنوش های مختلف گیاهی تا تبلیغ انواع روش ها و قرص های معجزه گر درمان چاقی و لاغری و کوتاهی قد و … را در بر می گیرد.

وی تصریح کرد: در دسته ای از این تبلیغات دروغین بدون وجود هرگونه مستند علمی، اثرات درمانی یا خواص سلامت بخشی به برخی مواد غذایی نسبت داده می شود که افراد را به پرداخت بهایی گزاف برای خرید آنها ترغیب کند. شخصا شاهد بودم که یک عطاری، مقدار بسیار کمی ژل رویال را به قیمت سه میلیون تومان به مشتری ای که امیدوار بود خواص معجزه آسای این ماده به درمان یکی از بستگان بیمارش کمک کند فروخت. اگرچه نمی توان منکر بعضی خواص این ماده شد ولی ادعاهایی که در این زمینه مطرح می شود و بهای گزافی که برای آن مطالبه می شود به هیچ وجه منطقی نیست.
دباغ مقدم خاطرنشان کرد: متاسفانه ضرر این قبیل تبلیغات دروغین صرفا مالی نیست و در بسیاری موارد، افراد تحت تاثیر ادعاهای غیرواقعی که در زمینه اثرات طب سنتی و گیاهی مطرح می شود از مسیر درست و علمی درمان منحرف می شوند و گاه بهای بسیار سنگین و جبران ناپذیری را برای این اشتباه می پردازند. هر روزه با مواردی مواجه می شویم که بیماری که با یک دارو یا عمل معمول قابل درمان بوده به جای توجه به دستور پزشک به روش های غیرعلمی رو آورده و فرصت طلایی درمان را از دست داده است مثلا تومور سرطانی ای که با جراحی ساده قابل کنترل بوده در بدن بیمار گسترش یافته است.

وی نمونه دیگری از این قبیل تبلیغات را ادعاهای بی اساس درباره خواص محصولات ارگانیک عنوان کرد و گفت: ارگانیک بودن به معنای نداشتن سم و دوستدار محیط زیست بودن است نه این که محصول، خاصیت اضافه ای نسبت به محصولات غیرارگانیک دارد و البته باید توجه داشت که عمده محصولاتی که به عنوان ارگانیک در کشور تبلیغ می شوند هیچ سندی بر اثبات ارگانیک بودنشان ندارند.

دباغ مقدم با ابراز تاسف از این که هنوز برای بسیاری، صرف انتشار یک مطلب در اینترنت به معنی درست بودن آن است، اظهار داشت: جامعه باید به این سطح از آگاهی برسد که در مسائل تخصصی صرفا باید به ژورنال ها یا موسسات علمی تخصصی استناد کرد. متاسفانه هنوز بسیاری از مسوولان و حتی دانشگاهیان ما تفاوتی بین مطالب منتشر شده در یک مجله عمومی و یک نشریه علمی پژوهشی معتبر قائل نیستند و طبیعی است که در چنین فضایی مطالب غیر علمی و تبلیغات دروغین به راحتی گسترش می یابند.

این استاد بهداشت مواد غذایی در ادامه با تاکید بر این که شناخت ترفندهای مورد استفاده در تبلیغات دروغین مواد غذایی، کمک خوبی به افزایش سواد رسانه ای مخاطبان و تشخیص ادعاهای غیرواقعی در این حوزه می کند اظهار داشت: یکی از ترفندهای رایج در تبلیغات دروغین مکمل های غذایی، دادن تضمین و تاکید بر اثربخشی قطعی آنها مثلا بلند شدن قد یا رفع چاقی با مصرف یک قرص است. این در حالی است که با توجه به تنوع و تفاوتهای زیستی چشمگیر افراد هیج تضمینی برای اثربخشی قطعی هیچ ماده ای حتی داروها هم نمی توان داد. موارد زیادی هست که روتین ترین داروها و روش های درمانی در برخی افراد تاثیر نداشته و اصولا علم پزشکی درباره اثربخشی هیچ روش درمانی، دارو یا مکملی به شما تضمین نمی دهد.

وی افزود: یکی دیگر از علائم شناسایی تبلیغات دروغین، ادعاهای گزافی است که درباره دامنه اثربخشی یک ماده غذایی مطرح می شود مثلا این که ادعا شود یک ترکیب گیاهی طیف وسیعی از بیماری ها از سردرد تا مشکلات زناشویی و … را برطرف می کند در حالی که می دانیم مکانیسم اثر داروها و مواد براساس گیرنده های سلولی، آنزیم ها و مسیرهای خاصی است و لذا هیچ ماده ای نمی تواند تعداد زیادی بیماری را درمان کند.

دباغ مقدم تصریح کرد: ترفند دیگری که در تبلیغات دروغین استفاده می شود این است که فلان ماده یا ترکیب گیاهی از زمان های دور استفاده شده و مثلا دانشمند بزرگی نظیر ابن سینا یا رازی آن را برای درمان بیماری تجویز کرده استبا همه احترامی که برای این دانشمندان بزرگ قائلم توجه داریم که بسیاری از بیماری ها و همچنین کشفیات علمی در زمان آنها نبوده است. مثلا فشار خون تازه سه، چهارقرن پیش کشف شده و حتی از کشف اسپرم و تخمک هم زمان زیادی نمی گذرد. ابن سینا در کتاب ارزشمند خود قلب را سه حفره ای شرح می دهد در حالی که می دانیم قلب دارای چهار حفره است یا کبد را جزو دستگاه گردش خون توصیف میکند لذا . این که صرف استفاده از یک روش یا ماده غذایی در زمان فلان دانشمند بزرگ را موئد اثربخشی آن بدانیم درست نیست.

وی گفت: ترفند دیگری که برای تبلیغات دروغین استفاده می شود ایجاد بدبینی نسبت به راه های درست و علمی است مثلا در تبلیغات خود می گویند اگر ورزش کرده اید و نتیجه نگرفته اید این قرص را مصرف کنید و بدون نیاز به ورزش یا هرگونه رژیم غذایی به سرعت لاغر شوید!

روش دیگر این است که عده ای از افراد عادی یا سلبریتی ها را می آورند که فلان قرص را مصرف کرده اند و نتیجه گرفته اند. روشن است که این قبیل افراد هم با دریافت پول و منافع مالی در تبلیغات مشارکت می کنند.
دباغ مقدم ترفند دیگری که برای تبلیغات دروغین مواد غذایی استفاده می شود را استفاده شبه علمی از اصطلاحات علمی و تخصصی ای عنوان کرد که به گوش مخاطبان خورده ولی آشنایی علمی چندانی با آن ندارند. مثلا ادعا می کنند که قرص یا شربتی ساخته اند که مرکز گرسنگی را در مغز از کار می اندازد و بسیاری از مخاطبان که دورادور این واژه را شنیده اند این ادعا را علمی دانسته و باور می کنند.

ترفند دیگر تاکید بر طبیعی بودن محصول یا ماده ای است که تبلیغ می کنند در حالی که صرف طبیعی بودن هیچ مزیتی تلقی نمی شود و به معنی ارزش غذایی بیشتر و حتی ضرر کمتر نیست.

وی نمونه تاسف باری از تبلیغات دروغین را مطالبی عنوان کرد که به اسم طب سنتی علیه نمک های صنعتی (استاندارد و بهداشتی ) و به منظور بازاریابی برای نمک های تصفیه نشده غیر بهداشتی با عناوین فریبنده ای مثل نمک تک دانه، نمک دریا، نمک صورتی و … صورت می گیرد.

به گفته دکتر دباغ این نمک ها که منشاء ناشناخته ای دارند به دلیل تصفیه نشدن حاوی فلزات سنگین هستند و خواص نمک‎های بهداشتی حاوی ید را ندارند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده در اثر تبلیغات شیادانه مبنی بر مضر بودن نمک های صنعتی مصرف نمک های یددار طی یک سال اخیر ۶ درصد کاهش یافته است در حالی که مصرف نمک یددار برای پیشگیری از گواتر اندمیک (بومی) که به کم کاری تیروئید و عقب ماندگی جسمی و ذهنی کودکان منجر می شود ضروری است.
این عضو هیات علمی دانشگاه در پاسخ به سوال یکی از حضار درباره رویکرد مراجع پزشکی بین المللی به طب سنتی گفت: سازمان بهداشت جهانی نمی گوید میراث طب سنتی چین و ایران و هند را دور بریزید بلکه تشویق می کند که داروها و روش های درمانی آنها با روش ها و رویکردهای جدید مورد آزمون و اعتبارسنجی قرار گیرد و اتفاقا بودجه خوبی هم به طرح های علمی در این زمینه تخصیص می دهند. بحث اصلی این است که روش های طب سنتی تنها در صورتی تایید می شوند که با موفقیت از بوته آزمایش با علم جدید بیرون آیند و به صرف این که فلان دانشمند قدیمی در کتاب خود روشی را تجویز کرده یا دارویی قرن ها استفاده شده جواز مصرف آن را نمی دهد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا با وجود پیشرفتهای علمی و افزایش سطح سواد و تحصیلات در جامعه هنوز هم تبلیغات دروغین درباره طب سنتی توسط بخش هایی از جامعه پذیرفته می شوند، گفت: اشکال اصلی به نظام آموزشی ما بر می گردد که پرسشگری و رویکرد انتقادی را به دانش آموزان یاد نمی دهد. خیلی وقتها دانشجویان من مطالبی درباره طب سنتی مطرح می کنند که طرح آن از طرف یک دانشجوی پزشکی حقیقتا تعجب برانگیز است. تا زمانی که حرفهای بی اساس عده ای به اسم طب سنتی خریدار دارد و وقتی یک مدعی طب سنتی در جمعی بزرگ سخنرانی می کند یک نفر از انبوه تحصیل کرده هایی که پای صحبت‎های او نشسته بلند نمی شود که از او مدرک طلب کند بساط این قبیل مدعیان هم جمع نمی شود. راه حل اساسی این مشکل هم تربیت نسلی پرسشگر و آشنا با مبانی علم جدید است که هیچ ادعایی را بدون مستند علمی نپذیرد.

در نخستین روز از نشست های تخصصی چهارمین جشنواره «علم برای همه»، دکتر بهزاد قره یاضی رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی ایران سخنران دیگر این نشست بود که درباره «بایدها و نبایدهای غذای طبیعی ارگانیک و تراریخته» به سخنرانی پرداخت.

چهارمین جشنواره «علم برای همه» به مناسبت هفته ترویج علم و با محوریت «سفره سلامتی خانواده» تا روز جمعه ۲۵ آبان ماه در محل موزه ملی علوم و فناوری در خیابان سی تیر در حال برگزاری است. از جمله برنامه های این جشنواره که همه روزه از ساعت ۸ تا ۲۰ پذیرای عموم بازدیدکنندگان است ارائه سخنرانی های علمی با موضوع تغذیه، الگوی غذایی و محصولات سالم از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه تا ۱۹ و ۳۰ دقیقه است.

دیده بان علم ایران

, , , , , ,

اخبار موزه

گزارش تصویری چهارمین جشنواره «علم برای همه»/ اختتامیه، جمعه ۲۵ آبان

۲۳ آبا , ۱۳۹۷  

چهارمین جشنواره «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری از ۲۰ آبان ماه ۹۷ در حال برگزاری است و اختتامیه آن ۲۵ آبان ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، جشنواره «علم برای همه» با عنوان «سفره سلامتی خانواده من» ۲۰ آبان افتتاح و با استقبال خوب علاقمندان به علم و دانش و موضوعات سلامتی و تغذیه همراه شد.

از جمله برنامه‎های این جشنواره سراسری علمی می‎توان به: «بازی بزرگ روی زمین ۱۲ متری درباره غذا و سبد خانواده»، «بازی با موضوع بشقاب سلامتی»، «تئاتر عروسکی درباره شبکه‎های مجازی و تبلیغات درباره سلامت و رژیم غذایی و غذاهای مامان پز» اشاره کرد.

همچنین در طول برنامه‎های این جشنواره، روزانه ۳ مورد نشست صمیمی با متخصصان در حوزه‎های مختلف تنوع غذایی، جای‎گزین‎های مواد غذایی و استانداردهای مواد غذایی در زمینه تولید و نگهداری برگزار خواهد شد.

آیین اختتامیه این جشنواره ساعت ۱۵ روز جمعه ۲۵ آبان ماه در محل موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان سی تیر برگزار خواهد شد.

, , ,

اخبار موزه

راه های پیشگیری از ابتلا به کبد چرب/ بیماری خاموش در کمین ایرانیان

۲۲ آبا , ۱۳۹۷  

یک مشاوره تغذیه با اشاره به اینکه اضافه وزن، کم تحرکی و زندگی ماشینی افراد را مستعد ابتلا به کبد چرب می‌کند، گفت: از هر چهار نفر یک نفر مبتلا به کبد چرب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، دکتر بهناز عباسی مقدم در نشست خبری چهارمین جشنواره «علم برای همه» با بیان این مطلب افزود: کبد چرب جزو بیماری‌هایی است که در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته گسترش یافته است.

وی با بیان اینکه از کبد چرب به عنوان بیماری خاموش یاد می‌شود، افزود: بی‌تحرکی، زندگی ماشینی، عدم رعایت سبک صحیح تغذیه، چاقی، دود سیگار، مصرف بی‌رویه دارو و سندروم متابولیک از عوامل مستعد کننده افراد در ابتلا به کبد چرب است.

این مشاوره تغذیه خاطر نشان کرد: کبد چرب در مراحل اولیه بدون نشانه‌‌ است اما با پیشرفت بیماری کاهش وزن و اشتها، احساس خستگی، درد در ناحیه راست شکم در فرد مبتلا مشاهده می‌شود که فرد با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های بیوپسی و فیبرواسکن باید اقدامات درمانی لازم را انجام دهد.

این مشاوره تغذیه یادآور شد: مواد مضر برای کبد چرب عبارتند از نان سفید، پاستا، گوشت قرمز، شکر و مواد غذایی فرآوری شده از قند و شکر. بنابراین توصیه می‌شود افراد با رعایت سبک صحیح تغذیه‌ای، ورزش کردن، پیاده‌روی تند به مدت حداقل ۳۰ دقیقه، استفاده از مواد غذایی سالم همچون ماهی و گوشت سفید، سبزیجات و میو‌ه‌ها از ابتلا به کبد چرب پیشگیری کنند.

در  دومین روز از نشست های تخصصی چهارمین جشنواره «علم برای همه»، شقایق فکوری کارشناس ارشد بیوتکنولوژی و کارشناس مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران سخنران دیگر این نشست بود که درباره «محصولات ارگانیک» به سخنرانی پرداخت.

گفتنی است چهارمین جشنواره «علم برای همه» با عنوان «سفره سلامتی و خانواده من» در موزه ملی علوم و فناوری ایران از تاریخ ۲۰ الی ۲۵ آبان ماه سال جاری از ساعت ۸ الی ۲۰ در محل نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان امام، خیابان سی تیر در حال برگزاری است.

طبنا (خبرگزاری سلامت)

, , , , , ,

اخبار موزه

آیین گشایش چهارمین جشنواره «علم برای همه» برگزار شد

۲۰ آبا , ۱۳۹۷  

آیین گشایش چهارمین جشنواره سراسری «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری ایران با عنوان «سفره سلامتی خانواده من» صبح امروز یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷ با حضور مدیران، اصحاب علم و رسانه در سالن نشست موزه ملی علوم و فناوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این جشنواره با عنوان «سفره سلامتی خانواده من» با هدف افزایش سواد علمی و فناورانه درباره سلامتی و تغذیه از تاریخ ۲۰ الی ۲۵ آبان ۹۷ در محل موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان سی تیر برگزار می‎شود.

در ابتدای آیین گشایش این جشنواره، دکتر سیامک خادمی معاون علمی پژوهشی موزه ملی علوم و فناوری با اشاره به آیه ۳۳ سوره الرحمن گفت: تفسیر کلمه «سلطان» در این آیه که می‎فرماید تنها با سلطان می‎توان به آسمان‎ها و زمین نفوذ کرد، «علم» و دانش است.

دکتر خادمی ضمن اشاره به برنامه‎های متنوع موزه از جمله جشنواره علم برای همه، نمایشگاه‎های سیار، کنفرانس‎های علمی سار و نشست‎های تخصصی تصریح کرد: به زودی چند کتاب علمی- ترویجی ویژه دانش آموزان متوسطه به پایین توسط موزه ملی علوم و فناوری منتشر خواهد شد. وی ضمن دعوت از محققین و پژوهشگران برای مراجعه حضوری و مجازی به موزه از همه مسئولان و دلسوزانی که یاری‎گر تمام برنامه‎های علمی و ترویجی موزه هستند تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه مراسم، مهندس غلام‎رضا امینی دبیر علمی جشنواره و مدیر کل دفتر نظارت بر استانداردهای صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال به انقلابات علمی اشاره کرد و افزود: در انقلاب چهارم که هم اکنون در این عصر واقع هستیم، مرزهای فناوری، فیزیک و محیط زیست شکسته می‎شود که این وضعیت ما را ملزم می‎کند در تمام صنایعی که به سرعت یشرفت می‎کند، به استانداردها توجه کنیم.

مهندس امینی با اشاره به «انقلاب سبز»، افزودن انواع مواد شیمیایی را از شرایط ناگزیر توسعه کشاورزی در عصر حاضر دانست که الزامات توجه به استانداردها در مواد غذایی را صد چندان می‎کند. وی گفت: ما انتظار داریم شهروندان به علامت استاندارد، پروانه و مجوز تولید کالاها توجه کنند و این امر جز با با افزایش آگاهی و مشارکت مردم و از طریق همین جشنواره‎ها و نشست‎های علمی صورت می گیرد.

مهندس امینی با بیان این که کشورهای توسعه یافته، از نظر تدوین و اجرای استانداردها به طور متوازن توسعه یافته‎اند افزود: در اسناد بالادستی کشور ما هم از جمله بند ۲۴ اقتصاد مقاومتی و یا برنامه ششم توسعه، به استانداردها توجه ویژه ای شده است و ما با داشتن ۳۳ هزار استاندارد ملی، رتبه اول در منطقه و رتبه ۲۲ در جهان را از نظر استانداردسازی داریم اما باید ببینیم در حوزه اجرایی چقدر موفق هستیم.

در ادامه مراسم، صونا آقابابایی دبیر جشنواره «علم برای همه» ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای این جشنواره در طول ۴ سال گذشته گفت: این جشنواره علمی هر سال در هفته علم برگزار می‎شود که موضوعات آن توسط کمیته علمی جشنواره تعیین می‎شود. وی افزود: در اتاق فکر جشنواره بیش از ۱۴ سازمان، شرکت و افراد حقیقی و حقوقی حضور داشتند که پس از حدود ۲۰ جلسه مقرر شد موضوع امسال جشنواره تغذیه و سلامتی با تمرکز بر بخش مصرف که مورد دغدغه شهروندان است، باشد.

آقابابایی محورهای چهارمین جشنواره «علم برای همه» را بدین ترتیب برشمرد:

 • به سلامتی اهمیت بدهیم
 • استانداردها و نشانگرها را بشناسیم
 • از منابع و رسانه ها درست استفاده کنیم
 • هر چیزی را نخوریم

در انتهای آیین گشایش این جشنواره علمی، استاد محیط طباطبایی ضمن ابراز خرسندی از تداوم اجرای این جشنواره در طول ۴ سال، ابراز امیدواری کرد موزه ملی علوم و فناوری که در سال‎های اخیر پویایی بسیار خوبی پیدا کرده است، بتواند به اهداف و نتایج مورد انتظار خود نائل آید. محیط طباطبایی در پایان با اشاره به موضوع جشنواره گفت: سفره ایرانی که بعنوان یکی از شاخص‎های اصلی ایرانیان در جهان شناخته می‎شود، از گذشته‎های دور به دنبال «تعادل» بوده است و خوراکی‎های این سفره از جمله «نان» متناسب با شرایط جغرافیایی و آب و هوایی شامل تنوعات خاصی بود.

در پایان مراسم، با افتتاح رسمی غرفه‎های نمایشگاهی توسط مهندس امینی و استاد محیط طباطبایی، موزه ملی علوم و فناوری تا روز جمعه ۲۵ آبان ماه پذیرای تمام مخاطبان جشنواره چهارم «علم برای همه» خواهد بود.

چهارمین جشنواره «علم برای همه» با همکاری: موسسه استاندارد، دانشکده تغذیه و رژیم‎شناسی دانشگاه تهران، انجمن تغذیه ایران، شبکه سلامت، خبرگزاری سلامت، رادیو سلامت، دیده بان علم ایران، واحدهای نمونه کشوری در حوزه غذا از جمله پگاه گلپایگان و دیگر نهادها و حوزه‎های درگیر در موضوع تغذیه و سلامت برگزار می‎شود.

از جمله برنامه‎های این جشنواره سراسری علمی می‎توان به: «بازی زمین ۱۲ متری (بشقاب سلامتی)»، «بازی های رومیزی» و «تئاتر عروسکی» درباره شبکه‎های مجازی و تبلیغات درباره سلامت و رژیم غذایی و غذاهای مامان پز اشاره کرد.

همچنین در طول برنامه‎های این جشنواره، روزانه ۳ مورد نشست صمیمی با متخصصان در حوزه‎های مختلف تنوع غذایی، جای‎گزین‎های مواد غذایی و استانداردهای مواد غذایی در زمینه تولید و نگهداری برگزار می‎شود.

علاقمندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر علاوه بر سامانه inmost.ir می‎توانند یا با شماره‎های ۸۸۹۱۴۶۳۱ داخلی ۷۷۲۰ تماس بگیرند. همچنین شماره ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ برای هماهنگی انواع بازدیدها، پاسخگوی مخاطبان خواهد بود.

زمان بازدید از بخش‎های متعدد جشنواره ۲۰ الی ۲۵ آبان ۹۷ از ساعت ۸ الی ۲۰ در محل نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان امام، خیابان سی تیر است.

, , ,

اخبار موزه

نمایشگاه سیار موزه ملی علوم و فناوری در دانشگاه علامه طباطبایی

۹ آبا , ۱۳۹۷  

نمایشگاه سیار موزه ملی علوم و فناوری در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۳ و ۱۴ آبان ماه ۹۷ با همکاری کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در دانشگاه علامه طباطبایی و در محل دانشکده ارتباطات این دانشگاه برگزار می‎شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری این نمایشگاه در ادامه نمایشگاه‎های سیار موزه ملی علوم و فناوری با هدف همکاری با مراکز دانشگاهی و با نمایش ۲۴ اثر در حوزه علوم قدیم و جدید برگزار می‎شود.

افتتاحیه این نمایشگاه ساعت ۹:۳۰ در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی واقع در میدان المپیک، پردیس دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده علوم ارتباطات برگزار می‎شود که علاقمندان جهت حضور و یا بازدیدهای گروهی می‎توانند با شماره ۸۸۸۵۱۴۵۲ و ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ تماس بگیرند.

این نمایشگاه در روزهای ۱۳ و ۱۴ آبان‎ماه از ساعت ۹ تا ۱۷ پذیرای دانشجویان، اساتید، دانش‎آموزان و سایر شهروندان خواهد بود.

, , ,

اخبار موزه

چهارمین جشنواره «علم برای همه» در «هفته علم» برگزار می شود

۸ آبا , ۱۳۹۷  

موزه ملی علوم و فناوری ایران برای چهارمین سال پیاپی آماده می‎شود تا از تاریخ ۲۰ الی ۲۵ آبان ۹۷ مصادف با «هفته علم»، چهارمین جشنواره سراسری «علم برای همه» را برگزار کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این جشنواره با عنوان «سفره سلامتی خانواده من» با هدف افزایش سواد علمی و فناورانه درباه سلامتی و تغذیه در ۴ محور «به سلامتی اهمیت بدهیم»، «استانداردها و نشانگرها را بشناسیم»، «از منابع و رسانه ها درست استفاده کنیم» و «هر چیزی را نخوریم» برگزار می‎شود.

چهارمین جشنواره «علم برای همه» با همکاری: سازمان غذا و دارو، موسسه استاندارد، دانشکده تغذیه و رژیم‎شناسی دانشگاه تهران، انجمن تغذیه ایران، شبکه سلامت، خبرگزاری سلامت، رادیو سلامت، خبرگزاری میزان، واحدهای نمونه کشوری در حوزه غذا و دیگر نهادها و حوزه‎های درگیر در موضوع تغذیه و سلامت برگزار می‎شود.

از جمله برنامه‎های این جشنواره سراسری علمی می‎توان به: «بازی بزرگ روی زمین ۱۲ متری درباره غذا و سبد خانواده»، «بازی با موضوع بشقاب سلامتی»، «تئاتر عروسکی درباره شبکه‎های مجازی و تبلیغات درباره سلامت و رژیم غذایی و غذاهای مامان پز» اشاره کرد.

همچنین در طول برنامه‎های این جشنواره، روزانه ۳ مورد نشست صمیمی با متخصصان در حوزه‎های مختلف تنوع غذایی، جای‎گزین‎های مواد غذایی و استانداردهای مواد غذایی در زمینه تولید و نگهداری برگزار خواهد شد.

علاقمندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‎توانند به سامانه inmost.ir مراجعه کنند و یا با شماره‎های ۸۸۹۱۴۶۳۱ داخلی ۷۷۲۰ تماس بگیرند. همچنین شماره ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ برای هماهنگی انواع بازدیدها، پاسخگوی علاقمندان خواهد بود.

زمان بازدید از بخش‎های متعدد جشنواره ۲۰ الی ۲۵ آبان ۹۷ از ساعت ۸ الی ۲۰ در محل نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان امام، خیابان سی تیر خواهد بود.

, , , , , , ,