اخبار موزه

امضای تفاهم‌نامه همکاری موزه ملی علوم و فناوری با مرکز علم یونیور ساینس فرانسه

۲۵ دی , ۱۳۹۵  

photo_2017-01-14_10-33-49

رئیس موزه ملی علوم و فناوری روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۹۵ با حضور در مرکز علم یونیورساینس فرانسه ضمن دیدار با رئیس این مرکز معتبر علم در جهان، تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه امضا کرد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، در اواخر ماه گذشته و در راستای گسترش همکاری‌های بین‌المللی، برونو ماکوارت رئیس مرکز علم یونیور ساینس فرانسه به همراه دو نفر از مدیران این مرکز علم ضمن بازدید از نمایشگاه دائمی موزه ملی علوم و فناوری، مذاکراتی را با دکتر سیف‌اله جلیلی رئیس موزه در خصوص نحوه همکاری دو مجموعه داشتند.

پیرو این مذاکرات اولیه، دکتر سیف‌اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری، روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۹۵، در بازدیدی که از مرکز علم یونیور ساینس فرانسه داشت تفاهم‌نامه همکاری با برونو ماکوارت، رئیس این مرکز علم، به امضا رساند.
این تفاهم نامه مشترک در خصوص همکاری برای مبادله کارشناس، راه اندازی گالری های جدید، ایده گرفتن از کارهای انجام شده در این دو موزه، برگزاری سمینارها، برگزاری نمایشگاه های سیار، ایجاد کمیته های پژوهشی مشترک، تبادل تجهیزات، تبادل دانش ساخت ابزار و وسایل کمک آموزشی و غیره بسته شد.

شایان ذکر است، مرکز علم یونیورساینس به عنوان یک مرکز علمی دولتی در فرانسه، در سال ۲۰۱۰ با ترکیب دو بخش علمی «کاخ اکتشافات» با قدمت ۸۰ سال و «شهر علوم و صنعت» با قدمت ۳۰ سال راه‌اندازی و ایجاد شد و در حال حاضر مسئولیت آن به صورت مشترک بر عهده وزیر آموزش عالی و تحقیقات و وزیر فرهنگ و ارتباطات است. این مرکز با بازدید سالانه ۳ میلیون نفر به صورت عمومی، ۵۰۰ هزار دانش‌آموز، ۶۱۲ هزار نفر بازدیدکننده نمایشگاه‌های سیار در کل دنیا و همچنین ۱۲ میلیون بازدیدکننده اینترنتی، به عنوان پنجمین مؤسسه مهم فرهنگی فرانسه و نخستین مرکز علمی اروپا شناخته می شود.

photo_2017-01-14_10-33-46

photo_2017-01-14_10-33-42

, , , , ,

اخبار موزه

پیام تسلیت موزه ملی علوم و فناوری ایران به مناسبت درگذشت یار دیرین امام و نظام

۲۰ دی , ۱۳۹۵  

photo_2017-01-09_14-35-56

موزه ملی علوم و فناوری به مناسبت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی پیام تسلیتی بدین شرح صادر کرد:

درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، مبارز نستوه، یاور دیرین انقلاب و امام (ره)، همسنگر و همگام رهبر معظم انقلاب، سردار سازندگی و اسوه حلم و اعتدال، ضایعه ناگوار برای ملت شریف و رهبر عظیم الشأن ایران بود.

موزه ملی علوم و فناوری ایران عروج ملکوتی این قهرمان ملی مبارزه با استبداد و استعمار و چهره ممتاز و تاریخ ساز انقلاب اسلامی و دلسوز واقعی مردم را که پس از عمری مجاهدت و صبوری به ملاقات حق شتافت به پیشگاه مقدس امام زمان (عج)، رهبر انقلاب، ملت شریف ایران و خاندان و بیت ایشان تسلیت عرض می کند.

, , ,

اخبار موزه

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه محقق اردبیلی و موزه ملی علوم و فناوری/ تصاویر

۱۹ دی , ۱۳۹۵  

_mg_1212

در حاشیه ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری، تفاهم نامه همکاری میان این موزه و دانشگاه محقق اردبیلی با موضوع ایجاد شعبه ای از موزه ملی علوم و فناوری در شهر اردبیل منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم انعقاد این تفاهم نامه گفت: برنامه ریزی برای ساخت شعبه موزه ملی علوم و فناوری که در شأن استان اردبیل باشد، در اولویت خواهد بود.

وی با تاکید بر ارائه خدمات آموزشی در زمینه های علم و فناوری به صورت حضوری، نرم افزاری و مجازی به علاقمندان، افزود: با راه اندازی شعبه اردبیل موزه ملی علوم و فناوری آرشیو علمی و فناوری خوبی برای سازمان ها و موسسات مختلف ایجاد خواهد شد.

صادقی از ایجاد و توسعه آرشیو علمی و فنی شعبه برای استفاده پژوهشگران، دانشجویان، دانش آموزان و شهروندان خبر داد و تصریح کرد: همکاری و کمک به ساماندهی خانه های علم و فناوری و انتشار نشریات، کتب و نرم افزارهای علمی و فنی مرتبط از امور مربوط به شعبه خواهد بود.

پروفسور سیف الله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران نیز گفت: از اهداف این تفاهم نامه ها خارج کردن تمرکز امکانات از مرکز کشور و برخورداری استان ها از پشتیبانی فنی و علمی موزه و همچنین ایجاد پلی بین این موزه و دانشگاه ها است.

جلیلی با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش روش های نوین آموزشی و پژوهشی برای نسل های کودک و جوانان در کشورهای پیشرفته امری رایج و اثرگذار است، تصریح کرد:  حدود ۹۲ درصد آموزش در این کشورها، خارج از روش های رایج آموزشی مدارس و دانشگاه هاست و برای همین، خلاقیت دانش آموزان و دانشجویان بارور و شکوفا شده و استعدادیابی نیز انجام می شود و فرد در زمان فارغ التحصیلی کمتر با مشکلات اشتغال مواجه می گردد.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: موزه های علوم محل پرورش افکار و تربیت دانشمندان آینده است و از ویژگی های اصلی آن ایجاد حیرت، هیجان و جذابیت در مخاطب می باشد.

_mg_1203

_mg_1207

img_1225

img_1233

_mg_1235

img_1242

img_1253

, , ,

اخبار موزه

انعقاد تفاهم نامه میان موزه ملی علوم و فناوری ایران و مرکز علم فنلاند/ گزارش تصویری

۱۹ دی , ۱۳۹۵  

tafahom

تفاهم نامه ای پنج ساله میان موزه علوم و فناوری ایران و مرکز علم «هروکا» فنلاند به امضای مسئولین این دو مجموعه رسید.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این تفاهم نامه مشترک در خصوص همکاری برای مبادله کارشناس، راه اندازی گالری های جدید، ایده گرفتن از کارهای انجام شده در این دو موزه، برگزاری سمینارها، برگزاری نمایشگاه های سیار، ایجاد کمیته های پژوهشی مشترک، تبادل تجهیزات، تبادل دانش ساخت ابزار و وسایل کمک آموزشی و غیره بسته شد.

این تفاهم نامه که به امضای دکتر جلیلی به نمایندگی از موزه ملی علوم و فناوری ایران و آقای میکو مارکوس میلیکوسکی به نمایندگی از مرکز علم هروکای فنلاند رسید، ۵ ساله بوده و تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت.

تفاهم نامه مذکور در حاشیه ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری و با حضور دکتر قدیمی رئیس انجمن ترویج علمی، دکتر خادمی معاون یونسکو ایران، خانم مانوی سِت رئیس دپارتمان موزه شناسی موزه ملی هند و جمعی از صاحبنظران موزه شناسی و ترویج علم منعقد شد.

در پایان این مراسم، از مهمانان خارجی همایش به رسم یادبود تقدیر بعمل آمد.

img_1803

img_1815

img_1821

img_1830

img_1875

img_1880

img_1877

img_1881

, , , ,

اخبار موزه

گزارش تصویری افتتاحیه ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری

۱۷ دی , ۱۳۹۵  

img_0982

افتتاحیه ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری با اجرای انواع سخنرانی ها و برنامه های مختلف روز سه شنبه ۱۴ دی ماه در سالن موزه ملی ایران برگزار شد.

_mg_1001 _mg_1011 _mg_1054 _mg_1077 _mg_1084 _mg_1096 _mg_1172 img_0982 img_0993 img_1018 img_1099 img_1111 img_1138

 

 

,

اخبار موزه

گسترش موزه علوم و فناوری برای پیشرفت کشور ضروری است/ باید فرآیند آموزش در کشور تغییر کند

۱۴ دی , ۱۳۹۵  

ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری

دکتر سیف الله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری در آیین گشایش ششمین همایش موزه ملی علوم و فناوری به تاریخچه موزه ها و سیر تدریجی نقش آنها پرداخت و از مسئولان خواست بیش از همیشه به موزه علوم و فناوری توجه کنند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری دکتر جلیلی در سخنرانی خود گفت: امروزه بسیاری از ملت ها به دنبال هویت اند و حتی آن را عاریه می گیرند و یا هویت سازی می کنند در حالی که ما هنوز نتوانسته ایم با نسل های پر افتخار خود ارتباط برقرار کنیم و کتاب های ما پر از اسامی و نظریه های غربی است و به همین خاطر، دانش آموزان و دانشجویان علم را تماما غربی می دانند.

وی تاکید کرد: فرآیند آموزش در کشور اصلا مناسب نیست، شیوه های آموزشی ما نه تنها قرن بیست و یکمی نیست بلکه قرن بیستمی هم نیست و کتاب های درسی طوری طراحی شده اند که تنها مفاهیم تئوری و نظری را به دانش آموزان و دانشجویان منتقل می کنند و کمتر به آمادگی آنها برای حضور در جامعه توجه می شود و از همین روست که نسلی ناکارآمد تحویل جامعه می گردد. وی افزود: به جای اینکه فرایند آموزش در کشور به دست آموزش عالی و آموزش و پرورش باشد در اختیار موسساتی است که برای منافع مادی خودشان خط دهی می‌کنند. لذا یکی از راهکارهای مهم برای بهبود کیفیت و ماندگاری آموزش، گسترش موزه‌های علوم در کشور است و باید به این موزه ها به عنوان دانشگاه های عمومی  در زمینه فرایند آموزش در تمام سطوح توجه شود.

دکتر سیف الله جلیلی به چگونگی شکل گیری موزه ها در دنیا اشاره و خاطر نشان کرد: ابتدا موزه ها نقش تفریحی داشتند و رفته رفته به مراکز علمی و آموزشی تبدیل شدند. در قرن ۱۸ موزه ها به شکل امروزی در آمدند، در قرن ۱۹ از موزه ها برای آموزش و پرورش استفاده شد و در قرن ۲۰ بر نقش آموزشی آنها تاکید بسیار شد و موزه ها شامل همه علوم شدند.

جلیلی اظهارکرد: از سال ۱۹۶۴ که اولین تعریف از موزه ها ارایه شد تا به امروز، این تعاریف دچار تغییر و تحول بسیار شده و موزه ها نقش های فراوانی برعهده گرفته اند. وی ادامه داد: نقشی که برای موزه های قرن ۲۱ در نظر گرفته شده را می توان برای موزه ملی علوم و فناوری ایران نیز درنظر گرفت. این نقش ها عبارتند از:

۱- ارتباط نزدیک همه مردم با مفاهیم علمی (ساده سازی مفاهیم علمی)

۲- آموزش موثر، ملموس و ماندگار در تمام سطوح (از مهد کودک تا دانشگاه)

۳- ایجاد ارتباط علمی نسل فعلی با نسل های قبلی (غرور ملی) و آینده

۴- نوآوری و خلاقیت

۵- ایجاد اشتغال

۶- کمک به اقتصاد دانش بنیان

۷- کمک به تربیت نسل مفید و کارآمد

سیف الله جلیلی به مقایسه تعداد موزه ها و مراکز علم و کارکنان شان در کشورهای مختلف پرداخت و خاطر نشان کرد: امریکا حدود ۳۵٫۵۰۰ موزه و مرکز علم با یک میلیارد بازدیدکننده دارد که بیش از ۲۵ میلیارد دلار به اقتصاد کشور کمک می کند و حدود ۴۵۰ هزار نفر در آنها مشغول به کار هستند. آلمان بیش از ۶٫۰۰۰ موزه و مرکز علم دارد.

ژاپن ۵٫۶۲۰ موزه و مرکز علم دارد. چین ۳٫۶۰۰ موزه و مرکز علم دارد و فقط در سال ۲۰۱۱ بیش از ۴۰۰ موزه در آن افتتاح شد. دکتر جلیلی تصریح کرد: تحول موزه ها ارتباط مستقیمی با تغییرات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد و بین تعداد موزه های علم و پیشرفت کشورها ارتباط بسیار معناداری وجود دارد. بنابراین توجه به موزه علوم و سرمایه گذاری در آن برای پیشرفت پایدار کشور بسیار ضروری است.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری اضافه کرد: گسترش مراکز موزه‌های علم و فناوری علاوه بر کمک به فرایند آموزش، به ایجاد اشتغال و افزایش انگیزه دانشجویان نیز منجر می شود.

, , , , ,

اخبار موزه

ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری آغاز به کار کرد

۱۴ دی , ۱۳۹۵  

_mg_1011

ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری از سه شنبه ۱۴ دی ماه با شعار «یادگیری مفاهیم علمی در موزه ها» به مدت سه روز در محل موزه ملی ایران و موزه ارتباطات آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، آیین گشایش ششمین همایش سالانه این موزه صبح سه شنبه در محل موزه ملی ایران و‌ با حضور سیف‌الله جلیلی رئیس موزه علوم و فناوری، گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق‌اردبیلی، سیدحسین مجتبوی رئیس دانشگاه‌های فرهنگیان خراسان‌رضوی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران، اساتید، دانشجویان و اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر جلیلی با بیان این که موزه‌های علوم و فناوری در دو قرن اخیر به عنوان مراکزی تحت عنوان دانشگاه‌های عمومی جایگاه خود را پیدا کرده‌اند، تصریح کرد: توجه و تحول موزه ها در بین کشورهای جهان طی قرن اخیر گسترش چشمگیری داشته، چیزی که در ایران به آن کم‌توجهی می‌شود. وی افزود: پیش از این موزه ها غالبا نقش تفریحی داشته اند اما پس از دو جنگ‌ جهانی، غالبا نقش آموزشی پیدا کرده اند.

رئیس‌موزه علوم و فناوری با اشاره به اینکه سایت ایکوم در سال ۲۰۰۷ هدف موزه‌ها را استفاده از میراث فرهنگی و علمی در توسعه آموزش تعریف کرد، افزود: نقش موزه علوم و فناوری ایجاد نوآوری و مرکزی‌ برای توسعه خلاقیت و رشد ایده‌ها، ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد دانش‌بنیان و کمک به تربیت نسلی مفید و کارآمد است.

در ادامه این همایش محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی به جایگاه علم و فناوری در کشور اشاره کرد و افزود: باید میان موزه علوم و فناوری با سایر موزه ها و مراکز علم و نیز تکنولوژی گذشته با آینده ارتباط بیشتری برقرار کرد تا موجب خلاقیت و نوآوری بین مردم و نسل جوان  و نیز تقویت موضوعات دانش بیان گردد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ایران سابقه ای دیرینه در عرصه علوم دارد و این تجربه و سابقه می تواند جایگاه موزه های ما را ارتقا بخشد.

دکتر خادمی معاون اجرایی یونسکو بعنوان سخنران دیگر این مراسم، ضمن قرائت بیانیه رئیس یونسکو در ایران گفت: توجه به موزه های علم و فناوری نشان دهنده اهمیت فناوری است و سازمان یونسکو به علم و فناوری توجه ویژه ای دارد. وی بیان کرد: با رشد علم مسایل مختلف هر کشوری حل می شود و موزه های علم و فناوری با شیب تندی دانش مردم را بهبود می بخشد و این موزه ها ارتباط موثری با میراث هر کشور دارد.

خادمی ادامه داد: دانشگاه جندی شاپور در هزار و ۸۰۰ سال قبل در رشته های مختلف علمی تاسیس شده است که در آن بیش از ۴۰۰ هزار عنوان کتاب در حوزه های مختلف وجود دارد. وی وجود چهره های دانشمند در کشور را بیانگر نقش کم نظیر ایرانیان در تولید علم و فناوری دانست.

دبیر علمی این همایش نیز با بیان این که موزه علوم و فناوری یکی از نهادهایی است که مسئولیت ترویج علم در جامعه را بر عهده دارد تصریح کرد: همایش های سالانه موزه علوم و فناوری برای به دست آوردن ادبیات تخصصی در زمینه ترویج علم و ایجاد ادبیات مشترک میان متخصصان است.

دکتر فاطمه احمدی افزود: امسال اهداف و محورهای همایش بر اساس شعار جهانی ایکوم در سال ۲۰۱۶ یعنی «یادگیریم مفاهیم علمی در موزه ها» تدوین شده است. وی ارائه مقالات تخصصی را از جمله برنامه های همایش برشمرد و گفت: در این همایش از میان مقالات متعدد ارسال شده، ۸ مقاله به صورت شفاهی و ۱۶ مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.

خانم مانوی سِت استاد دپارتمان موزه شناسی موزه ملی هند و آقای میکومارکوس میلیکوسکی مدیر ایده پردازی مرکز علم هروکا فنلاند از دیگر مهمانان این همایش بودند که قرار است طی این سه روز سخنرانی و کارگاه داشته باشند.

در همایش سه روزه موزه ملی علوم و فناوری که تا ۱۶ دی ماه ادامه دارد، علاوه بر انواع سخنرانی و ارائه مقاله، دو نشست تخصصی با عنوان «تفسیر و بازنمای علم در موزه» و «موزه بستری برای ارتباط یا علم» و سه کارگاه با عنوان «محتواسازی در موزه های علوم»، «درک مخاطبین» و «یادگیری ریاضی از طریق معما و بازی» نیز اجرا می شود.

بررسی ظرفیت های موزه ملی علوم و فناوری به عنوان تسهیل گر ترویج علم و یادگیری مادام العمر؛ بهبود و توسعه کارکردهای موزه ملی علوم و فناوری برای یاددهی موثرمفاهیم علمی و دستاوردهای فناوری؛ ایجاد بستری مناسب برای گسترش ارتباط موزه ها با مدارس،دانشگاه ها و مراکز صنعتی کشور؛ سازماندهی،هدایت و گسترش راه ها و زمینه های همکاری کارشناسان و متخصصان موزه ها و موسسات مروج علم و همچنین دستیابی به شیوه های بازنمایی جذاب و تعاملی مفاهیم علمی و فناوری از اهداف برگزاری این همایش سه روزه است.

در این مراسم همچنین از اساسنامه، چارت و لوگوی جدید موزه ملی علوم و فناوری که طراحی آن توسط انجمن گرافیک ایران انجام گرفته، رونمایی شد.

موزه ملی علوم و فناوری به عنوان یک موسسه پژوهشی و آموزشی هر ساله با برگزاری همایش سراسری خود میزبان علاقه‌مندان حوزه ترویج و عمومی‌سازی علم می‌شود تا موزه‌ها و مراکز علم به عنوان ابزار کارآمد در آموزش علوم در کنار آموزش رسمی شناخته شوند.

, , , , , , , , ,

اخبار موزه

موزه ملی علوم و فناوری حامی مسابقه «طرح‌های نوآورانه در آموزش مهندسی مکانیک»

۵ دی , ۱۳۹۵  

همایش مکانیک

همزمان با برگزاری بیست و پنجمین دوره از همایش بین‌المللی مهندسی مکانیک در روزهای ۱۲ تا ۱۴ اردیبهشت ۹۶ در دانشگاه تربیت مدرس، نخستین دوره مسابقه «طرح‌های نوآورانه در آموزش مهندسی مکانیک» با همکاری، موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این مسابقه با همت دانشگاه تربیت مدرس و حمایت و همکاری موزه علوم و فناوری در حاشیه بیست و پنجمین دوره از همایش بین‌المللی مهندسی مکانیک برگزار خواهد شد و هدف از برگزاری این مسابقه ترویج علم و فناوری در جامعه، آموزش همگانی فنون و یادگیری مفاهیم با استفاده از دستگاه‌های آموزشی- تعاملی است.

بدینوسیله از همه نخبگان، اندیشمندان، دانشجویان و مهندسان فرهیخته کشور دعوت می‌شود تا با ارائه طرح‌های نوآورانه و مبتکرانه در زمینه ساخت تجهیزاتی که بتوانند یادگیری مفاهیم علمی و فناوری مهندسی مکانیک را از طریق عینیت بخشیدن به آنها آسان سازند، در این مسابقه شرکت کنند. طرح‌های ارائه شده می‌بایست در عین سادگی، مفاهیم علمی را با روش‌های خلاقانه و جذاب به مخاطب خود (اعم از دانش‌آموز و دانشجو) آموزش دهد.

شایان ذکر است علاقه‌مندان به شرکت در مسابقه باید اطلاعات طرح شامل: محتوای آموزشی، مشخصات، نقشه اولیه و نحوه کارکرد دستگاه به همراه برآورد قیمت ساخت آن را در فرم خام موجود در وبگاه مسابقه ثبت کنند. بدیهی است، در صورت ارائه اطلاعات بیشتر از قبیل، مدل شبیه سازی شده در نرم‌افزار و نقشه‌های جزئی ساخت دستگاه و حتی ساخت آن در مقیاس کوچک، قطعا امتیاز بالاتری به طرح تعلق خواهد گرفت.

بر این اساس، علاقه‌مندان می‌توانند طرح‌های خود را از تاریخ یکم دی‌ماه تا ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ در وبگاه isme2017.modares.ac.ir ثبت کنند. طرح‌های دریافتی پس از داوری توسط اساتید و متخصصان، امتیاز‌بندی شده و نتایج در روز پایانی همایش به اطلاع عموم خواهد رسید.

به طرح‌های برتر هر محور جایزه‌ای ارزنده تعلق خواهد گرفت. همچنین طرح‌هایی که قابلیت نمایش در موزه ملی علوم و فناوری را داشته باشند فارغ از امتیاز کسب شده، برای عقد قرارداد ساخت به این موزه معرفی می‌شوند. در ضمن اگر دستگاهی ساخته شود، در صورت تأیید مسئولان موزه، به صورت موقت یا دائمی و با نام طراح و سازنده در موزه به نمایش در خواهد آمد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محورها و شرایط لازم طرح مسابقه با شماره تلفن ۸۲۸۸۳۹۵۱-۰۲۱ تماس بگیرند.

, , ,

اخبار موزه

چهره‌های سرشناس علمی و فرهنگی که در ششمین همایش موزه ملی علوم و فناوری حاضرند

۴ دی , ۱۳۹۵  

مهمانان همایش ششم موزه ملی علوم

ششمین همایش موزه ملی علوم و فناوری با حضور چهره‌های سرشناس علمی، فرهنگی، داخلی و خارجی و با برگزاری نشست‌ها و سخنرانی‌های تخصصی طی روزهای ۱۴ الی ۱۶ دی‌ماه ۹۵ در موزه‌های ملی و ارتباطات برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، ششمین همایش سراسری این موزه با حضور مهمانان خارجی از هند و فنلاند و مهمانان داخلی سرشناس همچون دکتر سعدالله نصیری قیداری دبیر یونسکو در ایران، سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، سید احمد محیط‌طباطبایی عضو هیئت اجرایی ایکوم، و جمعی از فرهیختگان و اساتید دانشگاه‌ها و مراکز علمی- فرهنگی در روزهای ۱۴ الی ۱۶ دی‌ماه با همکاری دو موزه ملی و ارتباطات برگزار می‌شود.

خانم دکتر مانوی سِت، استاد دپارتمان موزه‌شناسی مؤسسه موزه ملی هند و آقای میکو مارکس میلیکوسکی، مدیر ایده‌پردازی مرکز علم هروکای فنلاند به عنوان دو مهمان خارجی در این همایش سه روزه حضور خواهند داشت و ضمن ایراد سخنرانی، کارگاه‌های تخصصی نیز برای علاقه‌مندان برگزار می‌کنند.

شایان ذکر است در ششمین همایش ملی موزه علوم، بیانیه سازمان های یونسکو و ایکوم توسط نمایندگان آنها قرائت خواهد شد و سه نشست تخصصی به همراه سه کارگاه آموزشی برگزار می‌شود. همچنین در مراسم افتتاحیه این همایش از اساسنامه جدید موزه ملی علوم و فناوری رونمایی خواهد شد.

علاقمندان می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص کارگاه ها و جزئیات همایش به سامانه www.irstm.ir مراجعه نمایند.

,

اخبار موزه

سار پاییز موزه ملی علوم و فناوری برگزار شد/ تصاویر

۲۶ آذر , ۱۳۹۵  

سار پاییز

سومین نشست تخصصی فصلی موزه ملی علوم و فناوری موسوم به «سار پاییز» عصر جمعه ۲۶ آذرماه با حضور علاقمندان در سالن همایش موزه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری «سار پاییز» سومین برنامه از سلسله نشست های تخصصی «سخن گاه اندیشه های راهبر» بود که به طور فصلی توسط موزه ملی علوم و فناوری با هدف معرفی تجربه های نوآورانه برگزار می شود. در کنفرانس های سار سخنرانی هایی کوتاه ارائه می گردد که اغلب روایت یک تجربه موفق و یا یک ایده تاثیرگذارهستند. کلمه سار مخفف «سخنگاه اندیشه های راهبر» است.

سخنرانان و موضوع سخنرانی سار پاییزی بدین شرح بود:

وحید عطاری: فناوری و برآورده شدن آرزوهای دیرینه انسان، کاوه فیض الهی: ناسوادی، از گذشته‌ای بی‌شکوه تا آینده‌ای بی‌فروغ، محمد توحیدی فر: تنوع زیستی پرندگان جنگل های خزری ایران، سیمین خاکپور: غذای ارگانیک چیست؟، علی حکم آبادی: هنر مشارکت آفرینی، رضا حسامی فر: گیمیفیکیشن ابزاری برای معنی بخشی و نسیم محمدی: توران بانوی فرهنگ ایران.

سار پاییزی عصر آخرین جمعه پاییز از ساعت ۱۵ الی ۱۸ در سالن همایش های موزه ملی ایران با حضور علاقمندان و اصحاب رسانه برگزار شد.

علاقمندان جهت اطلاعات بیشتر از این برنامه می توانند به سامانه sar.irstm.ir مراجعه نمایند همچنین فایل های صوتی سخنرانان سار پاییز به زودی در این سامانه بارگزاری خواهد شد.

photo_2016-12-18_16-10-38

photo_2016-12-18_16-10-29

photo_2016-12-18_16-10-35

photo_2016-12-18_16-10-23

photo_2016-12-18_16-09-57

photo_2016-12-18_16-10-40

photo_2016-12-18_16-10-20