اخبار موزه

نشست خبری سال ۹۶ موزه ملی علوم و فناوری با حضور جمع کثیری از اصحاب رسانه برگزار شد

۲۳ مرداد , ۱۳۹۶  

_MG_5052

به مناسبت دوازدهمین سال تولد موزه ملی علوم و فناوری و در آستانه روز خبرنگار، نشست خبری موزه ملی علوم و فناوری دوشنبه ۲۳ اَمرداد در محل نمایشگاهی این موزه واقع در خیابان سی تیر برگزار شد.

دکتر جلیلی رئیس این موزه در ابتدای مراسم گفت: در ۲۲ مردادماه ۱۳۸۴ اساسنامه این موزه در هیات وزیران دولت وقت تصویب و مقرر شد موزه علوم و فناوری با هدف ترویج و عمومی سازی علم با تکیه بر هویت ایرانی-اسلامی تشکیل شود.

وی افزود: سال ۹۵ برای این موزه سال پر باری بود. از کسب عنوان «موزه برتر» برای پنجمین سال متوالی تا رشد ۷۰ درصدی بازدیدکنندگان آن، افتتاح گالری «ابزار نجومی کهن»، امضای تفاهم‎نامه‎های مختلف علمی با آلمان، فرانسه و نهادهای مختلف داخلی که مهم‎ترین آن‎ها تفاهم‎نامه با شهرداری تهران بود که برابر آن زمینی در بوستان ولایت به این موزه اختصاص داده شد. دکتر جلیلی با بیان این که در حال اخذ انواع مجوز برای ساخت موزه جدید در بوستان ولایت هستیم افزود: انتظار ما این است که در چشم‎اندازی ۵ ساله و با کمک کارشناسان داخلی و خارجی، طراحی و ساخت مجموعه جدید موزه انجام گیرد و امسال کلنگ آن را به زمین بزنیم.

وی ادامه داد: از دیگر رویدادهای مهم سال ۹۵، رونمایی از چارت و لوگوی جدید موزه و نیز «ملی» شدن موزه ملی علوم و فناوری بود که برابر آن نام این مجموعه از «موزه علوم و فناوری ج.ا.ا» به «موزه ملی علوم و فناوری ایران» تغییر یافت.

_MG_5117

دکتر سیف اله جلیلی با بیان این که ما ارتباط بسیار خوبی با آموزش و پرورش داریم ابراز امیدواری کرد: امسال بتوانیم با اجرای برنامه‎های مختلف از جمله هفتمین همایش موزه، جشنواره علم برای همه و کنفرانس‎های سار در حوزه دانشگاهی و خانواده ها هم ارتباطات خوبی برقرار کنیم.

جلیلی به اجرای انواع نمایشگاه‏های سیار در سطح تهران و شهرستان‎ها هم اشاره کرد که هم می‎توانند محدودیت فضای موزه را جبران کنند و هم ارتباط موزه با مناطق مختلف کشور را برقرار نمایند.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری با اشاره به این که راه‎اندازی و تجهیز موزه تنها مختص یک نهاد و وزارتخانه نیست بلکه موضوع حاکمیتی است از خبرنگاران و اصحاب رسانه خواست در شناسایی این موزه و اهداف آن به مردم و مسئولان همت کنند.

 

هماندیشی موزه با پژوهشگران داخلی و خارجی

_MG_5091

در این نشست دکتر زهرا اجاق دبیر علمی هفتمین همایش ملی موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «میراث علم و جامعه» به رویکردها و اهداف این همایش اشاره کرد و افزود: امسال از کارشناسان داخلی و خارجی دعوت کرده‎ایم تا در محورهای: «موزه و میانجی‎گری علم و جامعه»، «موزه و بازنمایی علم و فناوری» و «علم و دانش ضمنی- بومی ایرانی» به تبادل نظر بپردازند. اجاق با بیان این که امسال برای هفتمین همایش ملی موزه، از کشورهای خارجی هم مقاله ارائه شده است تصریح کرد: فرصت ارائه چکیده مقاله تا پایان ماه اَمرداد و فرصت ارسال مقاله کامل، تا پایان مهرماه است.

دبیر علمی همایش با اشاره به این که هفتمین همایش موزه در تاریخ ۱۲ الی ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد، تصریح کرد: بمانند هر سال در روزهای برگزاری همایش، نشست‎ها و کارگاه‎هایی نیز با حضور مهمانان خارجی اجرا خواهد شد.

 

دعوت ویژه موزه از “خانواده‎‎ها” برای شرکت در سومین جشنواره «علم برای همه»

_MG_5101

صونا آقابابایی دبیر سومین جشنواره «علم برای همه» در نشست خبری موزه ملی علوم و فناوری گفت: میزان مشارکت‎کنندگان جشنواره «علم برای همه» رو به افزایش بوده و امیدواریم در سومین سال برگزاری این جشنواره نیز با افزایش مخاطب و شرکت‎کننده روبرو شویم. وی اعلام کرد: سومین جشنواره «علم برای همه» در هفته علم -۲۰ الی ۲۵ آبان‎ماه- در دو بخش اصلی و ویژه در برج میلاد برگزار می‎شود.

محورهای بخش اصلی جشنواره شامل:

ارائه، معرفی یا آموزش مفاهیم علمی به زبان ساده در قالب: ۱- ساخت ابزار ۲- داستان علمی- تخیلی ۳- کلیپ علمی ۴- شعر

محورهای بخش ویژه با موضوع “زلزله و خانواده” شامل:

۱- عکاسی (از مانورهای خانوادگی زلزله، خانه ایمن و ناایمن و…)

۲- فیلم و پویانمایی (از مانورهای خانوادگی، زلزله، خانه ایمن و ناایمن و…)

۳- ساخت ماکت (خانه ایمن، سازه، طراحی داخلی، چیدمان داخلی، نمای بیرونی و…)

۴- نقاشی (از خانه و محله ایمن و ناایمن، نقش خانواده‎ها بعد از زلزله و…)

۵- داستان علمی، تخیلی، مستند و خاطره‎نویسی

۶- بازی‎های رایانه‎ای (تبدیل خانه ناامن به ایمن، آمادگی برای رویارویی با زلزله و…)

 

«زلزله» نه هولناک که یک پدیده «طبیعی» است

_MG_5115

دکتر روح اله محمدی مسئول کارگاه نمایشگاهی جشنواره علم برای همه با موضوع «زلزله» نیز با بیان این که از زلزله گریزی نیست و کشور ما روی کمربند زلزله است تصریح کرد: ما در بخش نمایشگاهی جشنواره «علم برای همه» به موضوعاتی از قبیل: منشاء زلزله کجاست؟ ساختار داخلی زمین چگونه است؟ انواع زلزله و چیست؟ انواع گسل‎ها چیست؟ نحوه زندگی کنار گسل‎ها چگونه است؟ می‎پردازیم و آثار ارسالی شرکت‎کنندگان را به نمایش خواهیم گذاشت. وی با اشاره به رسالت موزه ملی علوم و فناوری در «ترویج علم» افزود: ما بر این باوریم که اگر به مردم و مسئولان این هشدارها و آموزش‎ها منتقل شود، امکان آسیب‎ها کاهش خواهد یافت بنابراین با شرکت مترو هم در جهت پخش انواع کلیپ‎های آموزشی با موضوع «زلزله» همکاری خواهیم داشت.

 

«سار» نمونه مشابه «TED» در ایران

_MG_5135

دکتر حسین مدنی دبیر کنفرانس‎های «سار» (سخن‎گاه اندیشه‎های راهبر) با بیان این که اجرای برنامه‎های سار از ابتدای سال ۹۵ به صورت فصلی کلید خورد و هر سه ماه یک بار، با نام همان فصل برگزار شده افزود: در سال ۹۶ هم سار بهار را در خردادماه برگزار کردیم و سار تابستانی دهم شهریور برگزار خواهد شد.

مدنی گفت: تعداد سخنرانان، زمان سخنرانی و برخی دیگر از عناصر کنفرانس‎های سار، کاملا استاندارد و برگرفته از نمونه مشابه آن یعنی TED است. وی افزود: تا پیش از این، سخنرانان را خودمان انتخاب می کردیم اما از این دوره، هیات ژوری که متشکل از سخنرانان ۵ کنفرانس قبلی است، سخنرانان هر فصل را انتخاب خواهند کرد.

_MG_5126

لازم بذکر است علاقمندان برای ثبت نام و شرکت در تمام برنامه‎های موزه ملی علوم و فناوری به ویژه «سار»، «جشنواره علم برای همه» و «همایش میراث علم و جامعه» می‎توانند به سامانه inmost.ir مراجعه و یا با شماره‎های: ۸۸۹۱۲۱۷۵ و ۸۸۹۱۴۹۳۴ تماس حاصل نمایند.

, , , , , , , , ,

اخبار موزه

بازدید مدیران ارشد CAST از موزه ملی علوم و فناوری

۱۸ مرداد , ۱۳۹۶  

_MG_4930

مدیران ارشد انجمن علم و فناوری چین (CAST)، روز سه‌شنبه ۱۷ مردادماه ۹۶ ضمن بازدید از گالری‌های موزه ملی علوم و فناوری با معاونان و مدیران موزه جلسه‌ای را در مورد همکاری مشترک و امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دو مجموعه برگزار کردند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، روز سه‌شنبه ۱۷ مردادماه ۹۶، هیئتی ۶ نفره از مدیران ارشد انجمن علم و فناوری چین (CAST)، جلسه‌ای را در خصوص راهکارهای همکاری مشترک این دو مجموعه با معاونان و مدیران ارشد موزه ملی علوم و فناوری برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، وانگ یانهو، دبیر اجراییCAST، وانگ ژیشون، مدیرکل اداره اصلی علم و فناوری CAST، خانم وانگ بِی، معاون مدیرکل اداره برنامه‌ریزی و مالی انجمن استانداردسازی چین، چائو زیوجی، مدیر اداره منابع انسانی موزه علم و فناوری چین، خانم یانگ فنگ، مدیر پروژه مرکز علم کودکان و نوجوانان CAST و هوانگ زیادونگ ، مدیر پروژه مرکز همایش بین‌المللی علم و فناوری چین، از اعضای هیئت چینی حاضر در این نشست بودند.

در این جلسه، ابتدا توضیحاتی در خصوص تاریخچه تشکیل موزه ملی علوم و فناوری ایران به هیئت چینی داده شد و سپس وانگ یانهو، دبیر اجراییCAST، سؤالاتی در خصوص ساختار و چارت موزه علوم و فناوری ایران، اعضای هیئت امنای موزه، نحوه اداره و تصمیم‌گیری، دولتی یا خصوصی بودن و همچنین نحوه تأمین مالی آن داشت که با پاسخگویی معاونان موزه همراه بود.

در ادامه خانم یانگ فنگ، مدیر پروژه مرکز علم کودکان و نوجوانان CAST با ارائه توضیحاتی در خصوص اهداف و برنامه‌های انجمن علم و فناوری چین گفت: ۲۱۰ انستیتو عضو انجمن هستند و ادارات و دپارتمان‌های CAST عبارتند از: انستیتوها، موزه‌های محلی، عضوهای فردی و موزه‌های ملی چین.

وی افزود: چین در حدود ۳۵۸ موزه علم دارد که درآمد اکثر آنها از طریق فروش بلیت‌ و کمک‌های مردمی است و کشور چین نیز برای توسعه موزه های علم کمک‌های مالی انجام می‌دهد.

خانم یانگ فنگ در خصوص موزه ملی علم و فناوری چین گفت: این موزه از سال ۱۹۸۸ به روی عموم مردم باز شده است و سالانه در حدود ۳٫۶ میلیون نفر بازدیدکننده دارد و اکثر بازدیدکنندگان آن نوجوانان هستند اما بالتبع افراد عمومی هم از این موزه بازدید دارند.

وی خاطرنشان ساخت: نمایشگاه CASTیک نمایشگاه تعاملی است و قسمت عمده آن برای نوجوانان طراحی و ساخته شده است. در این نمایشگاه همچنین کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی نیز برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

مدیر پروژه مرکز علم کودکان و نوجوانان CAST، با اشاره به دو رویداد علمی که در کشور چین در ماه نوامبر اتفاق خواهد افتاد گفت: یک سمپوزیوم بین‌المللی که در آن ۲۰۰ کشور از سراسر جهان شرکت می‌کنند در ماه نوامبر برگزار می‌شود و در این سمپوزیوم کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های متعددی برای دانش‌آموزان جهان ترتیب داده می‌شود و ما امیدواریم امسال شاهد حضور موزه ملی علوم و فناوری ایران در این گردهمایی باشیم.

وانگ یانهو، دبیر اجراییCAST، با تسلیم کردن دعوتنامه رسمی موزه ملی علوم و فناوری چین به دکتر ارشدی، قائم مقام موزه ملی علوم و فناوری ایران، از موزه برای شرکت در این سمپوزیوم و همچنین بازدید از موزه علم چین به صورت رسمی دعوت کرد.

در پایان این نشست مشترک، طرفین ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، به بررسی امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک تأکید کردند و مقرر شد مفاد آن از سوی موزه ملی علوم و فناوری ایران تهیه و به موزه چین فرستاده شود و پس از بررسی از سوی مقامات CAST، در صورت توافق طرفین در یک جلسه رسمی به امضای دو طرف برسد.

همچنین موزه علوم و فناوری ایران ضمن اشاره به برگزاری همایش علمی سالانه و همچنین جشنواره علم برای همه، از هیئت چینی دعوت کرد در این رویدادهای علمی شرکت کنند.

مهمانان چینی پس از پایان جلسه، از گالری‌های موزه ملی علوم و فناوری ایران بازدید کردند که مورد استقبال آنها قرار گرفت.

 

 

_MG_4929

 

 

_MG_4968

 

_MG_4969

_MG_4961

, , ,

اخبار موزه

برگزاری جلسه علمی و اجرایی سومین جشنواره «علم برای همه»

۱۱ مرداد , ۱۳۹۶  

photo_2017-08-02_16-26-41

امروز چهارشنبه یازدهم مرداد جلسه علمی- اجرایی سومین جشنواره «علم برای همه» با حضور تنی چند از اعضای کمیته علمی و اجرایی جشنواره مذکور در ساختمان اداری موزه ملی علوم و فناوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، در این جلسه دکتر میرزایی عضو هیئت علمی موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران و دبیر علمی جشنواره، مهندس آقاجانی کارشناس بخش پژوهش زلزله شناسی موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران و عضو کمیته اجرایی جشنواره، دکتر پارسی زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و عضو کمیته علمی، آقای وقری مدیر آموزش جمعیت هلال احمر، آقای استعدادی مدیر عامل موسسه آینده سازان، دکتر سیامک خادمی عضو هیئت علمی فیزیک دانشگاه زنجان،  خانم مهندس عیوضی مدیر گروه پژوهشکده سوانح طبیعی و دکتر روح اله محمدی، صونا آقابابایی و محسن جعفری نژاد از کارشناسان موزه ملی علوم و فناوری حضور داشتند.

جلسه مذکور برای بررسی کارهای اجرایی از قبیل تبلیغات و اطلاع رسانی سومین جشنواره علم برای همه و نیز بررسی علمی اپیزودهای نمایشگاه «روایت داستان زلزله» که در حاشیه جشنواره برگزار می شود تشکیل شده بود.

در ابتدای این جلسه دکتر محمدی درباره روند اجرایی نمایشگاه «روایت داستان زلزله» و اقدامات انجام شده در این زمینه توضیحاتی ارائه داد. سپس مهمانان حاضر که از اعضای کمیته علمی و اجرایی این جشنواره بودند به بیان نظرات و پیشنهادهای خود در مورد اجرایی کردن اهداف مورد نظر پرداختند. همچنین محسن جعفری نژاد در مورد اقدامات انجام شده در زمینه تبلیغات و اطلاع رسانی سومین جشنواره علم برای همه گزارشی ارائه داد.

در پایان، مقرر گردید جلسه ای در یک ماه آینده برای بررسی اقدامات و پیشنهادهای مذکور تشکیل شود.

photo_2017-08-02_16-26-39

, , , , ,

اخبار موزه

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین موزه ملی علوم و فناوری و پژوهشکده سوانح طبیعی

۱۰ مرداد , ۱۳۹۶  

ca

تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی  بین موزه ملی علوم و فناوری و پژوهشکده سوانح طبیعی روز دوشنبه ۹ مردادماه ۹۶، با حضور رؤسا و معاونان این دو مجموعه در نمایشگاه دائمی موزه امضا شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این تفاهم نامه همکاری پنج ساله روز دوشنبه ۹ مردادماه ۹۶ به امضای دکتر عباس جزایری، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی و دکتر سیف اله جلیلی، رئیس موزه ملی علوم و فناوری رسید.

در حاشیه این نشست دکتر جلیلی ضمن ارائه توضیحاتی از روند شکل‌گیری موزه‌های علوم در دنیا از نبود فضای مناسب نمایشگاهی در موزه ملی علوم و فناوری انتقاد کرد و گفت: این موزه علیرغم داشتن مخاطبان و علاقه‌مندان زیاد هنوز فضای مناسب نمایشگاهی ندارد و برای راه‌اندازی یک موزه علوم در سطح استاندارد جهانی، باید تمام حاکمیت سرمایه‌گذاری کند و انجام این کار تنها با حمایت یک وزارتخانه ممکن نیست.

رئیس موزه علوم و فناوری خاطرنشان کرد: ما حاضر به همکاری با سازمان‌ها و نهادهایی هستیم که به مشارکت با موزه علوم علاقه‎مند هستند. این موزه در طول سال برنامه‌های آموزشی و پژوهشی مختلفی دارد و هر ساله چندین نمایشگاه سیار در سطح استان‌ها، همایش سالیانه و جشنواره علمی برگزار می‌کند..

وی تصریح کرد: کشور ایران به شدت از سوی سوانح طبیعی در حال تهدید است و متأسفانه تا وقوع یک اتفاق هیچ‌کس به فکر مقاوم‌سازی بناها و همچنین آگاه کردن مردم نیست. مشکل اصلی در ایران بحث عدم فرهنگ‌سازی است و انتظار داریم این تفاهم‌نامه موزه با پژوهشکده سوانح طبیعی به صورت عملیاتی اجرا شود و تنها در حد یک تفاهم‌نامه باقی نماند.

دکتر سید عباس جزایری نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در محل موزه ملی علوم و فناوری و همکاری با این مجموعه گفت: پژوهشکده سوانح طبیعی با ۲۵ سال قدمت، آماده برپایی کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی در خصوص زلزله و سوانح طبیعی در موزه علوم و فناوری است.

وی افزود: موزه علوم و فناوری با جاذبه‌های هنری و علمی که دارد می‌تواند در جذب مردم و آگاه‌سازی آنها در زمینه خطرهایی که می‌تواند ایران را تهدید کند، نقش عمده‌ای ایفا کند. با توجه به اختصاص بخشی از سومین جشنواره «علم برای همه» موزه علوم به زلزله و نقش خانواده در مدیریت بحران، پژوهشکده سوانح طبیعی آمادگی کامل خود را برای همکاری با موزه علوم در این زمینه اعلام می‌کند و از آنجا که این پژوهشکده عضو یونسکو است، می‌توانیم با همکاری موزه، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های و کلاس‌های آموزشی در خصوص خطرپذیری، آموزش عام و بحث اختصاصی اصول ایمنی، مقاوم سازی بناها و سازه‌ها را در موزه برگزار کنیم و پژوهشکده حتی آمادگی معرفی اساتید این کلاس‌ها را دارد.

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی خاطرنشان کرد: باید نشان داد که وزارت‌خانه‌هایی مانند آموزش و پروش مصرف‌کننده صرف نیستند و وظیفه‌ فرهنگ‌سازی و توسعه زیربنایی علوم را دارند و این موضوع متأسفانه هنوز در بین سیاسیون جا نیفتاده است. موزه ملی علوم و فناوری نیز یکی از همین مجموعه‌های سرمایه‌گذاری است و باید سرمایه‌گذاری مناسبی در این مجموعه انجام شود.

شایان ذکر است پیش از امضای تفاهم‌نامه، دکتر روح‌اله محمدی، معاون امور نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری، درباره تشکیل کارگروهی برای اجرای نمایشگاه زلزله در سومین جشنواره «علم برای همه» توضیح داد و گفت: این نمایشگاه در سه اپیزود ترتیب داده شده که با همکاری سازمان‌ها و نهادهایی مانند پژوهشکده سوانح طبیعی برگزار می‌شود.

وی افزود: بخش دیگر فعالیت‎های ما درباره زلزله، همکاری با شرکت مترو در زمینه پخش فیلم‌های کوتاه در قطارهای مترو است..

در پایان دکتر جزایری به همراه دکتر صبوری، معاون پژوهشی و خانم عیوضی، مدیر روابط عمومی پژوهشکده سوانح طبیعی، از موزه ملی علوم و فناوری و گالری‌های آن بازدید کردند.

_MG_4857

 

caa

, , , , ,

اخبار موزه

«تورهای یک ‎روزه علمی» پیشنهاد موزه ملی علوم و فناوری

۳۱ تیر , ۱۳۹۶  

_MG_2677

در ادامه برگزاری برنامه‌های مهیج و ویژه موزه ملی علوم و فناوری در تابستان ۹۶، تورهای یک روزه علمی در هفته نهایی مردادماه برگزار می‎شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، زمان برگزاری این تورهای تک‎روزه ۲۳ الی ۳۱ مردادماه است و تمامی بازدیدکنندگانی که در این بازه زمانی به موزه مراجعه می‎کنند با هزینه ۱۰٫۰۰۰ تومان می‎توانند از تمام برنامه‎ها و خدمات متنوع این تورها استفاده کنند.

همچنین در تمام روزهای برگزاری تورها مسابقه‎های مختلفی اجرا می‎گردد که به برگزیدگان هر مسابقه جوایز ویژه اهدا خواهد شد. و نیز از تمام بازدیدکنندگان عکس یادگاری گرفته می‎شود که افراد درصورت تمایل، می‎توانند تصویر یا فایل آن را دریافت کنند.

علاقمندان می‎توانند جهت هماهنگی‎های لازم در مورد تورهای یک روزه موزه ملی علوم و فناوری با شماره های ۸۸۹۱۴۹۳۴ و ۸۸۹۱۲۱۷۵ تماس حاصل نمایند.

 

tour

, , , , , , , , ,

اخبار موزه

برگزاری نشست چالش روزنامه‌نگاری علم ایران در موزه ملی علوم و فناوری+عکس

۲۷ تیر , ۱۳۹۶  

_MG_4736

نشست چالش روزنامه‌نگاری علم در ایران از سلسله نشست‌های موزه ملی علوم و فناوری با حضور جمعی از اساتید و صاحب‌نظران این حوزه، روز یکشنبه ۲۵ تیرماه در محل نمایشگاه دائمی موزه ملی علوم و فناوری برگزار شد.

براساس گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این موزه در نظر دارد سلسله نشست‌های علمی را برگزار کند که اولین نشست مربوط به بررسی«چالش روزنامه‌نگاری علم در ایران»، روز یکشنبه ۲۵ تیرماه ۹۶، با حضور جمعی از اساتید ارتباطات و صاحب‌نظران این حوزه از جمله دکتر حسن نمک‌‌دوست تهرانی، مدیر آموزش و پژوهش مؤسسه همشهری، سرکار خانم دکتر زهرا اجاق، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، کاظم کوکرم، سردبیر صفحه دانش روزنامه جام جم و محمد کرام‌الدینی، سردبیر فصل‌نامه رشد آموزش زیست‌شناسی، برگزار شد.

این نشست با مدیریت خانم دکتر سیما قاسمی آغاز و مقدمه‌ای در خصوص روزنامه‌نگاری علم، از سوی وی بیان شد. سپس سخنرانان این نشست دیدگاه‌های خود را در خصوص مسایل و چالش‌هایی که در راه روزنامه‌نگاری علم وجود دارد را بیان کردند.

در ادامه گزارش به تفصیل سخنان صاحب‌نظران این حوزه آورده می‌شود:

 

dr Ojagh

ترجمه و ساده‌سازی در روزنامه‌نگاری علم غالب است/مطالب تولیدی زیادی نداریم

سرکار خانم دکتر اجاق به عنوان اولین سخنران این نشست مطالب خود را مربوط به رساله دکتری با عنوان «ارتباطات عمومی علم در ایران : مطالعه ترکیبی نقش مجله‌های علمی ـ عمومی در بهبود فهم عامه از علم در دوره زمانی ۱۲۸۰-۱۳۹۰»  دانست و گفت: در ایران به طور تقریبی ۵ الی ۶ سال است که به روزنامه نگاری علم پرداخته می‌شود مهمترین چالش‌هایی که این حوزه و خبرنگاران با آن روبرو هستند عبارت است از:  جایگاه حرفه‌ای ـ اجتماعی نامشخص، تعداد اندک روزنامه‌نگار علم، امنیت شغلی کم، جابجایی، فقدان آموزش رسمی کمبود پژوهش و کمبود یا فقدان متخصص آموزش روزنامه نگاری علم در ایران.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: تعریف کلاسیک روزنامه‌نگاری علم عبارت است از روزنامه‌نگاری که یافته‌ها، طرح‌ها و کنفرانس‌های علمی را پوشش می‌دهد. به عبارت دیگر، هر چیزی که دانشمندان در آن نقش دارند را پوشش می‌دهد.

اما در تعریف گسترده، پوشش پدیده‌های جالب زندگی روزمره یا اخبار عمومی با استفاده از اطلاعات علمی است.

وی با اشاره به سه روش روزنامه‌نگاری علم گفت: سه روش روزنامه نگاری برای روزنامه نگاری علمی وجود دارد؛ روش ترویج (promotion) که موضوعات علمی را بدون توجه به نیازهای جامعه پوشش می دهد، رسانه سازی (mediatisation) که مباحث پیرامون موضوعات علم (کنشگران سیاسی، سمن‌ها، شهروندان) را در بر می‌گیرد و هدفش فقط بازنمایی یافته‌های علمی نیست و جریان سازی از یک رویداد علمی و ارتباطات علمی است و ارتباطات علم: از نقصانی به مشارکت (transcommunication) یعنی وقتی روزنامه نگار مطلبی می‌نویسد سراغ کنشگران اجتماعی می‌رود و در نهایت خود به یک‌ کنشگر اجتماعی تبدیل می‌شود.

خانم دکتر اجاق در ادامه با اشاره به انتشار اولین مجله‌های علمی عمومی در دهه ۱۲۸۰ و ۱۲۹۰ هجری خورشیدی گفت: اولین متن علمی عمومی در ایران مربوط به کتاب احمد یا سفینه طالبی نوشته عبدالرحیم طالبوف در سال ۱۲۷۲ هجری شمسی است.

وی با اشاره به نقش متفاوت روزنامه‌نگاری علم در دوره‌های قاجار، پهلوی اول و دوم و جمهوری اسلامی ایران گفت: روزنامه‌نگاری علم در طی این سال‌ها موضوعات مختلفی را پوشش داده است و طی یک دوره ۹۰ ساله بین سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۰ روند غالب روزنامه‌نگاری علمی مبتنی بر ترجمه و ساده سازی بوده و کمتر مطالب تولیدی در این حوزه تهیه شده است.

تمرکز من در بحث روزنامه نگاری علم روی چالش ترجمه است. ترجمه صرفاً برگرداندن کلمه به کلمه‌ای مشابه در زبان دیگر نیست. منظور از ترجمه منطبق کردن واژه با متن و روح جامعه است.

این پژوهشگر علم در پایان خاطرنشان ساخت: روش روزنامه نگاری علمی در ایران نیز بیشتر مبتنی بر ترویج علم بوده و به جنبه‌های منفی علم توجه نشده است، در حالی که باید به جای ترویج علم به سمت توسعه ارتباطات علمی برویم و به جای ترجمه متون علمی به تولید محتوا و تهیه مطالب تولیدی روی آوریم.

وی در خصوص اینکه موزه علوم و فناوری می‌تواند یک رسانه علمی در نظر گرفته شود گفت: موزه علوم ابتدا باید وضعیت، جایگاه و نقش خود را در منظومه ارتباطی معین کند. با این کار، مخاطبان رسانه این موزه هم مشخص خواهد شد و اینکه قرار است چه بگوید.

 

 

koukaram

نیاز مبرم به تربیت خبرنگاران و ویراستاران تخصصی در حوزه علم داریم

دومین سخنران این نشست، کاظم کوکرم، سردبیر صفحه دانش روزنامه جام جم، بود. وی با انتقاد از نبود خبرنگاران حرفه‌ای در حوزه روزنامه‌نگاری علم گفت: چالش اصلی در این حوزه، در مورد اخبار علمی است که در تردید هستید در نشریه کار شود یا خیر؟

کوکرم افزود: اکثر خبرنگاران در حال کپی اخبار هستند و در مورد صحت و سقم خبر تحقیقی صورت گرفته نمی‌شود. اما مشکل فقط خبرنگاران این حوزه نیست، مجموعه‌ای از مشکلات اجرایی و اقتصادی باعث به وجود آمدن نواقص در روزنامه‌‌نگاری علم می‌شوند و این مشکلات فقط به خبرنگار برنمی‌گردد. متأسفانه بسیاری از اساتید  و محققان ما نیز راغب نیستند که نتایج تحقیقات خود را منتشر کنند.

وی گفت: علومی مانند بیوتکنولوژی و نانو … برای مردم ناشناخته است و دانشمندان و محققان نیز نتایج کسب شده را تنها در حدود تحقیقات دانشگاهی می‌توانند توضیح دهند و چون مطالب خیلی ساده و عامه‎فهم نبوده و تخصصی است؛ بنابراین مطالب علمی خیلی جذاب نیست.

سردبیر ماهنامه نجوم خاطرنشان کرد: از طرفی بسیاری از پژوهشگران ما حتی از مباحث روز اطلاع ندارند. بنابراین وقتی خبرنگاری در خصوص مطالب روز از این پژوهشگران سوال می‌کند، اکثر این پژوهشگران خیلی راغب به مصاحبه نیستند. اما این موضوع در کشورهای پیشرفته فرق می‌کند و برای مثال در نشریات خارجی مانند «ساینس» در خصوص یک موضوع خاص حداقل با ۱۰ نفر پژوهشگر مصاحبه شده و بهترین مصاحبه چاپ می‌شود.

کوکرم با اشاره به اینکه در ایران فهم مشترکی بین روزنامه نگار و اساتید دانشگاهی به وجود نیامده است گفت: بسیاری از پژوهشگران زبان ارتباط با رسانه را نمی دانند و حتی معتقدند که نیازی به برقراری این ارتباط ندارند. همکاری نکردن اساتید و پژوهشگران با خبرنگاران باعث ارائه اطلاعات نادرست خواهد بود. بیشتر محققان و متخصصان جامعه، همکاری لازم را با خبرنگار ندارند و مباحثی که ممکن است از دید خبرنگار غافل شود به آنها یادآوری نمی کنند.

وی افزود: برخی از علوم مانند علوم پایه احتیاج به کار بیشتر دارد و مطالبی که در این خصوص چاپ می‌شود احتیاج به تربیت خبرنگاران تخصصی دارد.

سردبیر صفحه دانش روزنامه جام جم معضل دیگر روزنامه نگاری علمی را اخبار روابط عمومی‌ها یا پژوهشگرانی دانست که از رسانه برای تأیید پژوهش‌های خود استفاده می‌کنند و افزود: ما نیازمند تربیت نویسنده و ویراستار علمی متخصص هستیم.

این صاحب‌نظر در ادامه یادآور شد: حوزه علمی به شدت ترجمه زده است و در بهترین حالت دو یا چند منبع از سوی خبرنگاران تلفیق و به عنوان یک مطلب تولیدی ارائه می‌شود. در حوزه علمی یک محقق که بتواند یک مطلب و گزارش خوب را بنویسند تا حدودی نداریم و بنابراین خبرنگار تنها به عنوان یک پیاده کننده مصاحبه خواهند بود.

کوکرم مشکل بعدی را عکس مناسب برای مطلب عنوان کرد و گفت: اگر عکس جذاب برای مطالب علمی نداشته باشید، مطلب جذابیت خاصی برای خواننده نخواهد داشت. از طرفی موضوع دیگر، مشکل تربیت ویراستار خوب است. دانشمندان و محققان باید یاد بگیرند که مطالب را کمی همه‎فهم‎تر بنویسند.

 

 

Dr namakdoust

به طور کلی نیروی کارآمد در حوزه روزنامه نگاری علمی نداریم

دکتر حسن نمک‎دوست تهرانی، استاد ارتباطات علوم اجتماعی، به عنوان سومین سخنران این نشست سخنان خود را با اشاره به اهمیت گردش اقتصادی نشریه در تثبیت آن در جامعه گفت: مطبوعات به قدر کافی برای تولید نشریه، بضاعت اقتصادی ندارند. در علم ارتباطات با پنج پرسش دیرینه (۱- چه کسی ۲- چه چیزی را ۳- از چه طریقی ۴- برای چه کسی ۵- با چه هدفی می‌نویسد) روبرو هستیم که در روزنامه‌نگاری علمی برای پاسخ به این سؤالات چالش داریم.

وی با بیان اینکه دانش‌آموخته‌های رشته علوم ارتباطات در دانشگاه‌ها مهارت و تخصص کافی برای روزنامه‌نگاری علمی را کسب نمی‌کنند، افزود: روزنامه‌نگار کسی است که در ۱۸ سالگی تصمیم گرفته است روزنامه نگار شود. نظام دانشگاهی و آموزشی ما، توانایی تربیت خبرنگار علمی را ندارد. این دانش‌آموخته‌ها تنها یک خبرنگار کلی‌نویس هستند و به عنوان مثال نمی‌توانند یک نشست تخصصی علمی را پوشش دهند.

نمک‎دوست تهرانی خاطرنشان کرد: بسیاری از روزنامه‌نگاران علم دانش‎آموخته رشته روزنامه‌نگاری نیستند. از طرفی، نهادی بیرون از دانشگاه نیز برای تربیت روزنامه‌نگاری علم نداریم و البته، روزنامه نگار تخصصی در سایر موارد نیز نداریم.

وی افزود: به طور کلی نیروی کارآمد در حوزه روزنامه نگاری علمی نداریم که باید به این مساله توجه شود. و از نظر من دوره لیسانس روزنامه‌نگاری در ایران بی‌فایده است و پیشنهاد من این است که باید دوره‌های کارشناسی ارشد روزنامه‌نگاری حرفه‌ای طراحی شود تا علاقه‌مندان به روزنامه‌نگاری که در مقطع کاردانی رشته‌های مختلف علوم تحصیل کرده‌اند، در دوره کارشناسی ارشد، روزنامه‌نگاری بخوانند و در این زمینه مهارت کسب کنند.

استاد ارتباطات علوم اجتماعی گفت: دعوای زیادی در خصوص علم، شبه علم و ضد علم در جامعه داریم. بحث‌ها در زمینه اینکه علم چیست، هنوز ادامه دارد؛ بسیاری از روزنامه‌نگاران حوزه‌های علمی، جامعه‌شناسی را علم نمی‌دانند و مرزهای مبهمی در زمینه موضوعات علم، شبه علم و ضدعلم همچنان وجود دارد به گونه‌ای که برخی دقیق‌ترین روش‌ها برای رسیدن به معرفت را علم می‌دانند. بسیاری از مفاهیم هنوز در ایران ناشناخته است. خطوط اصل توافق نمایان نیست. اگر ما می‌خواهیم در مورد روزنامه نگاری علم بنویسیم باید مشخص کنیم که منظور، کدام بخش علم است. از دید بسیاری، هنوز پزشکی یا بسیاری از رشته‌ها علم نیست.

مدیر آموزش و پژوهش مؤسسه همشهری، وظیفه اصلی آموزش و پرورش را ترویج علم بیان کرد و گفت: نکته دیگر این است که از چه طریقی می خواهیم علم را بیان کنیم؛ گاه وقتی راجع به موضوعی صحبت می‌کنیم، برخی نهادها مخالفت می‌کنند، حتی تهیه عکس و اینفوگرافیک و مستندسازی بسیار مشکل است درحالی که این موارد بصری می تواند بسیار مفید باشند. ما ادبیات خاص و مشخص برای معرفی و انتخاب مخاطب خاص خودمان نداریم تا در مورد اینکه مخاطب رسانه‌ها چه کسانی هستند، پاسخ دقیق بدهیم؛ به عنوان مثال گفته می‌شود جوان علاقه‌مند به علم، در حالی که این عناوین مشکلی را حل نمی‌کند.

 

 

mr keramadini

محمد کرام‌الدینی، پژوهشگر، مترجم، مؤلف و معلم ایرانی و سردبیر فصل‌نامه رشد آموزش زیست‌شناسی، به عنوان چهارمین و آخرین سخنران این نشست با اشاره به اینکه یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای و آکادمیک نیست گفت: نسبت من به روزنامه‌نگاری علم مانند نسبت دندانپزشک به دندانساز تجربی است. من تحصیلات روزنامه‌نگاری نداشته‌ام، بلکه تنها از روی علاقه و استعداد به این کار روی آوردم.

وی افزود: تمام نکات لازم در خصوص چالش‌هایی که می‌شود در روزنامه‌نگاری علم با آن مواجه شد را سه صاحب‌نظر قبلی ذکر کردند و تکرار مکررات نمی‌کند.

کرام‌الدینی در ادامه با خواندن یک متن علمی که از نوشته‌های خود بود، سخنرانی را به پایان برد.

 

photo_2017-07-18_15-39-55

 

 

photo_2017-07-16_15-10-23

پس از پایان سخنرانی‌های صاحب‌نظران این حوزه، تعدادی از فعالان و حاضران سرشناس در نشست با طرح سؤالات و ذکر نکات خاص خود در زمینه روزنامه‌نگاری علم در ایران، به بحث و تبادل نظر پرداختند و در این میان به تناوب ۴ سخنران حاضر در نشست به سؤالات مطرح شده پاسخ دادند.

شایان ذکر است، این مراسم در انتها با بازدید از گالری‌های موزه از سوی مدعوین جلسه به پایان رسید.

 

 

, , , , , ,

اخبار موزه

پیام تسلیت وزیر علوم و رئیس موزه ملی علوم و فناوری به درگذشت «مریم میرزاخانی»

۲۵ تیر , ۱۳۹۶  

maryam

روز شنبه ۲۴ تیرماه ۹۶ مریم میرزاخانی، استاد تمام و نابغه ریاضی ایرانی بر اثر ابتلا به سرطان در امریکا درگذشت. مریم میرزاخانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف و صاحب مدال های بسیاری از المپیادهای جهانی بود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری این ضایعه را به دوستداران علم تسلیت گفت:

“در شرایطی که جامعه علمی و دانشگاهی و آحاد مردم علم دوست و فرهیخته کشور در سوگ از دست دادن بانوی عالم و دانشمند، دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف و استاد دانشگاه استانفورد، سرکار دکتر مریم میرزاخانی نشسته اند، بر خود فرض می دانم مراتب تسلیت و همدردی خود را با استادان، همکاران، دوستداران و خانواده محترم ایشان اعلام کنم.

از درگاه خداوند منان برای آن بانوی گرامی که با گرفتن یکی از معتبرترین جایزه های جهانی، نام ایران و ایرانی را در جهان پرآوازه ساخت، رحمت واسعه الهی و برای همکاران، خانواده محترم ایشان و همه سوگواران در این فقدان اندوهناک، صبر و اجر آرزو می کنم.”

 

در همین رابطه، دکتر سیف اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری هم پیام تسلیتی به این مضمون صادر کرد:

“باسمه تعالی

دکتر مریم میرزاخانی انسان محجوبی بود که با تواضع، تلاش، پشت‏کار، ژرف ‏اندیشی و گفتمان ‏سازی علمی در مرز علم، باعث درخشش بی‏ نظیر نام ایران در مجامع علمی جهانی شد و نقطه عطفی در معرفی همت والای زنان ایرانی در مسیر کسب قله‏ های افتخار و عرصه‏ های گوناگون بین ‏المللی بود. بانویی ایرانی که به نماد پیشرفت و تعالی برای تمام جوانان سرزمین پارس تبدیل شد.

موزه ملی علوم و فناوری ایران، ضایعه درگذشت این ریاضی‏دان فقید را به جامعه علمی کشور و بویژه جامعه بزرگ ریاضی‏دانان ایران‏ زمین تسلیت می‏ گوید. این موزه با افتخار اعلام می‏ کند: به منظور گرامی ‏داشت یاد این ریاضی‏دان بزرگ کشور و معرفی دستاوردهای ارزشمند علمی آن بانوی فرهیخته اقدام به طراحی و راه ‏اندازی نخستین گالری ریاضی خود با نام جاودانه ایشان خواهد کرد. به امید آن که همه ما پاس‏دار میراث گران‏ سنگ دانشمندان و اندیشمندان بزرگ این مرز و بوم باشیم”.

, , , ,

اخبار موزه

موزه ملی علوم و فناوری برگزار می‌کند: نشست چالش‌های روزنامه‌نگاری علم در ایران

۲۱ تیر , ۱۳۹۶  

poster

موزه ملی علوم و فناوری ایران در راستای اهداف کلان خود در زمینه ترویج علم، روز یکشنبه ۲۵ تیرماه ۹۶، نشستی تحت عنوان  «چالش‌های روزنامه‌نگاری علم در ایران» را در محل نمایشگاه دائمی خود در خیابان سی تیر برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، این موزه در نظر دارد در راستای اهداف خود سلسله نشست‌هایی را در خصوص ترویج علم برگزار کند. نخستین نشست با موضوع «چالش‌های روزنامه‌نگاری علم در ایران» در تاریخ یکشنبه ۲۵/۴/۹۶ از ساعت ۱۴ الی ۱۸ برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، در نشست یادشده، دکتر حسن نمک دوست تهرانی، مدیر آموزش و پژوهش روزنامه همشهری، سرکار خانم دکتر سیده زهرا اجاق، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، کاظم کوکرم، دبیر گروه دانش روزنامه جام جم و آقای محمد کرام الدینی، سردبیر نشریه رشد آموزش زیست‌شناسی، به عنوان چهار نفر از صاحب‌نظران این حوزه سخنرانی کوتاهی خواهند داشت و در بخش دوم این نشست حاضران که از روزنامه‌نگاران صاحب‌نام حوزه علم هستند، در قالب گفت و شنود در خصوص موضوع نشست به تبادل نظر خواهند پرداخت.

شایان ذکر است، این مراسم به میزبانی موزه ملی علوم و فناوری و در محل نمایشگاه دائمی این موزه واقع در خیابان سی‌تیر و محل ساختمان سابق کتابخانه ملی برگزار می‌شود و بدین وسیله از تمام روزنامه‌نگاران و اعضای فعال در حوزه روزنامه‌نگاری علمی جهت حضور در نشست مذکور دعوت می‌شود.

 

 

, , , , , ,

اخبار موزه

بازدید رئیس پژوهشگاه هوا فضا از موزه ملی علوم و فناوری

۱۹ تیر , ۱۳۹۶  

430504767_228165

دکتر فتح اله امی بهمراه مدیران و کارشناسان پژوهشگاه هوا فضا ضمن بازدید از موزه ملی علوم و فناوری در نشست مشترک همکاری فی مابین شرکت کردند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، در این نشست دکتر امی رئیس پژوهشگاه هوا فضا و عضو هیات امنای موزه ملی علوم و فناوری پس از معرفی مسئولان و کارشناسان طرفین، ابراز امیدواری کرد این دو مجموعه بتوانند در مقولات متعدد همچون برپایی موزه ای با عنوان «موزه هوا فضا» جهت نمایش دستاوردهای پژوهشگاه هوا فضا، برگزاری نمایشگاه دائمی مشترک و امکان برگزاری کارگاه های مشترک، همکاری مستمر داشته باشند.

430506260_226274

430504863_227068

430528732_226711

430512097_226535

430504578_227548

, , , , ,

اخبار موزه

آخر هفته های موزه ای/ تغییر ساعات بازدید موزه ملی علوم و فناوری

۱۳ تیر , ۱۳۹۶  

saat edari

موزه ملی علوم و فناوری به منظور رفاه حال بازدیدکنندگان در ایام تابستان، ساعات کاری خود را در روزهای پنجشنبه و جمعه از ۹ تا ۱۷ به ساعت «۱۰ الی ۱۹» تغییر داد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، مطابق با بند یک مصوبات جلسه دوازدهم هیات رئیسه موزه ملی علوم وفناوری ایران مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۰۴ ساعت کاری این موزه در روزهای پنج شنبه و جمعه  از ساعت ۱۰ الی ۱۹ تصویب شد.

براساس این گزارش، بازدیدکنندگان در ایام تابستان با توجه به طولانی بودن روز، وقت بیشتری برای بازدید از موزه ملی علوم و فناوری خواهند داشت.

شایان ذکر است، این موزه در حال حاضر در نمایشگاه دائمی خود، ۶ گالری: ابزار جراحی قدیمی، مکانیک و سیالات، فناوری‌های کهن، هسته‌ای، از مورس تا موبایل و ابزار نجومی کهن را در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده است و به زودی گالری اپتیک به عنوان هفتمین گالری موزه ملی علوم و فناوری افتتاح خواهد شد.

_MG_2678

علاقمندان می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر و یا هماهنگی برای انواع بازدیدهای فردی و گروهی با شماره های ۶۶۷۲۴۶۹۴ و ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۷ تماس بگیرند.

, ,