اخبار موزه

کارگاه آموزشی «مدیریت تعارض در سازمان‎ها» در موزه ملی علوم و فناوری

۳۰ آبان , ۱۳۹۶  

photo_2017-11-21_14-57-29

موزه ملی علوم و فناوری ایران دوره آموزشی ۸ ساعته «مدیریت تعارض در سازمان‎ها» را در ۸ ساعت و با مربی‎گری دکتر جواد الهی، ویژه مدیران این مجموعه برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران در این دوره آموزشی که با همکاری شرکت سامان به‎اندیش برگزار شد به مفاهیم تعارض، تاریخچه نگاه به تعارض، انواع تعارضات و روش‎های حل آن‎ها اشاره شد. همچنین با استفاده از مثال‎های درون مجموعه‎ای، فراگیران به اجرای تمرینات پرداختند.

جواد الهی با بیان این که در گذشته تعارض را بعنوان نیروی ویران‎گر تلقی می‎کردند و مدیریت سازمان باید با واکنش‎های منفی، آن را از بین می‎برد گفت: اما امروزه “تعارض” پیامد منطقی و بدیهی هر سازمانی است چرا که هر یک از کارکنان، دارای ویژگی‎های شخصیتی، اجتماعی و فرهنگی خاصی هستند که بروز تعارض را در سازمان‎ها اجتناب‎ناپذیر کرده است.

مربی دوره آموزشی “مدیریت تعارض” تاکید کرد: تحقیقات نشان داده است بعضی از مدیرانی که به علت ناتوانی در درک درست “تعارض” سعی کردند با توسل به شیوه‎های قهرآمیز، تضاد و اختلاف نظرها را در سازمان‎های خود سرکوب کنند، عموما در محیط‎های رقابتی با شکست مواجه می‎شوند چرا که اعضای چنین سازمان‎هایی آنقدر متجانس هستند که برای سازگاری یا تطبیق خود با شرایط محیطی آمادگی کمی دارند و یا چنان از وضع موجود راضی‎اند که تصور می‎کنند نیازی به بهبود وضع موجود ندارند.

, , ,

اخبار موزه

متن سخنرانی رییس موزه ملی علوم و فناوری ایران در مراسم دریافت هجدهمین جایزه «ترویج علم»

۲۵ آبان , ۱۳۹۶  

jayezeh_tarvij_elm

موزه ملی علوم و فناوری ایران در مراسم هجدهمین سال جایزه ترویج علم -پنج‎شنبه ۲۵ آبان- این جایزه را از آنِ خود کرد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، پس از داوری هیات داوران انجمن ترویج علم ایران، به پاس تلاش و خدمات ارزشمند تمام همکاران
موزه ملی علوم و فناوری ایران، از بدو تاسیس تاکنون، به عنوان یک سازمان مروج علم در ایران، تندیس و لوح سپاس هجدهمین دوره جایزه ترویج علم ایران را به آقای دکتر ارشدی معاون پژوهشی موزه ملی علوم و فناوری ایران که به نمایندگی از جناب آقای دکتر جلیلی رییس محترم موزه ملی علوم و فناوری ایران در این مراسم حضور داشت تقدیم کرد.

tarvij_elm

در این مراسم دکتر ارشدی به نیابت از رییس محترم موزه بیانیه ای را قرائت فرمودند

بسمه تعالی
با سلام و عرض ادب به حضور یکایک حضار محترم به ویژه برگزار کنندگان محترم این مراسم باشکوه و قدر دانی از همت والای شما در پاسداشت تلاش دغدغه مندان عرصه ترویج علم
کشور عزیزمان ایران، جمعیتی جوان دارد. نیازهای جوانان متنوع، پیچیده و دارای حساسیت های بالایی هست. آموزش و شغل، دو نیاز اساسی جامعه امروزی ایران است. آموزش رسمی در ایران تا دبیرستان و حتی در دانشگاه دارای ایرادات اساسی است و پاسخگوی نیازهای جامعه امروز ما نیست. نظام آموزشی ما فقط بر محفوظات تاکید دارد و همواره در پی آمارسازی متعدد و فریبنده است، این نظام آموزشی نمی تواند جوانان را برای ورود به زندگی در جامعه ای چند بعدی امروز و فردا آماده کند. جوانان این مرزو بوم علاوه بر آموزش دروس پایه که همان نیز به شیوه ای درست انجام نمیشود، نیاز به آموزش مهارت های زندگی دارند. مهارت هایی که بتواند آنان را در مواجه با مشکلات و سختی های پیش رو استوار نگه دارد و آنان را توانایی بخشد تا در مواقع ضروری بتوانند تصمیم درست بگیرند. از این رو نظام آموزشی ما نیاز به یک بازنگری جدی و همه جانبه دارد. در کنار مجموعه سازمانهای مرتبط به آموزش رسمی، مراکز ترویج علم می توانند نقش بسیار تعیین کننده ای در آماده سازی جوانان برای ورودی آگاهانه به زندگی ایفا کنند. در این میان موزه های علوم و فناوری به عنوان نهادی که مسئولیت ترویج علم را نیز بر عهده دارند می توانند به خوبی به تربیت شهروندان علمی کمک کنند.
بر این باورم که درایران امروز مردم ما در هر سنی که باشند به آموزش نیاز دارند. آموزش عمومی مقوله ای بسیار مهم که تاکنون در کشورمان مورد توجه جدی قرار نگرفته است. موزه های علوم و فناوری رسانه هایی نوین هستند که امروزه در همگانی سازی علم و آموزش مهارت های زندگی نقشی تاثیرگذار بر رشد و بلوغ علمی جامعه دارند و لازم است تا این رسانه نو بهتر به مردم معرفی شود.
به دلیل همین کارکرد کشور های توسعه یافته و در حال توسعه سرمایه گذاری های شگفت انگیزی در ایجاد و گسترش موزه های علوم و فناوری انجام می دهند. موضوعی که متاسفانه تا کنون در کشور ما توجه جدی به آن نشده است. امیدواریم که مسئولان محترم کشور با توجه به اهمیت این موضوع منابع مالی لازم برای توسعه موزه ملی علوم و فناوری ایران را تامین کنند و زمینه گسترش آن را نیز به سراسر کشور فراهم آورند.
در پایان از مسئولان محترم انجمن ترویج علم که با انتخاب خود، ضمن افزودن بر بار مسئولیت مان، موزه ملی علوم و فناوری ایران را به ادامه فعالیت های خود بویژه در عرصه ترویج علم دل گرم تر کردند، بسیار قدردانی می کنم.
سیف اله جلیلی
رییس موزه ملی علوم و فناوری ایران
۲۵/۸/۱۳۹۶

tarvij_elm-

jayezeh_tarvij_elm-

, , , , , ,

اخبار موزه

سومین جشنواره سراسری «علم برای همه» برگزیدگانش را شناخت/ تصاویر

۲۵ آبان , ۱۳۹۶  

1Q6A4150

اختتامیه سومین جشنواره «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری ایران عصر پنجشنبه ۲۵ آبان در محل سالن رواق هنر برج میلاد و با حضور مسئولان، میهمانان و برگزیدگان بخش رقابتی جشنواره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران اختتامیه سومین جشنواره «علم برای همه» از ساعت ۱۴ آغاز و تا ساعت ۱۸ و با بازدید برگزیدگان این جشنواره از برج میلاد به پایان رسید. در ابتدای این مراسم، سرکار خانم آقابابایی دبیر جشنواره از جزئیات برگزاری جشنواره و همکاران و پشتیبانان آن گفت و ابراز امیدواری کرد به زودی هر ایرانی بتواند حداقل سالانه در یک جشنواره علمی شرکت کند.

صونا آقابابایی با بیان این که از مهمترین تغییرات سومین جشنواره «علم برای همه» نسبت به سال‎های گذشته، تاکید بر موضوع “خانواده” و مشارکت و همکاری خانوادگی است گفت: امسال دو اثر در این حوزه  تندیس “خانواده علمی” را دریافت می‎کنند.

1Q6A4167

دبیر جشنواره «علم برای همه» افزوده شدن نمایشگاهی در بخش ویژه با عنوان «همزیستی با زلزله» را از دیگر تغییرات جشنواره امسال عنوان کرد.

آقابابایی به رونمایی از اولین مجموعه داستان‎های علمی تخیلی در جشنواره سوم اشاره کرد که نویسندگان آن، شرکت کنندگان سال گذشته‎ی همین جشنواره بودند و تصریح کرد: امسال چند مورد ازابزارهای ساخته شده در بخش رقابتی، در محل دائمی موزه به نمایش در خواهد آمد.

دبیر جشنواره افزود: بیشترین آثار دریافتی به تعداد ۱۴۰ اثر در حوزه “داستان‎نویسی” و “نقاشی”، و کمترین آن، در بخش بازی‎های رایانه‎ای بود که فقط ۳ اثر را شامل می‎شد. در مجموع  ۴۱۸ اثر دریافت شد که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشتیم.

آقابابایی با خواندن ترجمه منظوم “سوره زلزال” که توسط یکی از شرکت کنندگان بخش رقابتی جشنواره به نظم درآمده بود، سخن خود را به پایان رساند:

به نام او که می‎بخشد و مهرش مثل باران است

وجود پاک بی‎همتا، نگین جمع یاران است

زمانی که زمین لرزد به خود با شدت بسیار

به غصه، تا رهایی یابد از سنگینی آن بار

و انسان گوید آشفته: زمین! با ما بگو این درد…

زمین هم سفره‎ی اسرار خود را باز خواهد کرد

همانگونه که با پروردگار خود به وحی آوازها کرده

زمین! چیزی بگو با ما… زمین! بردار این پرده

اگر خوبی کنی یک ذره هم پاداش خواهی دید

و گر هم وزن یک ذره بدی، فرداش خواهی چید

در ادامه این مراسم جناب آقای ارشاد استعدادی رییس موسسه آینده سازان ضمن تسلیت به بازماندگان زلزله غرب کشور، گفت: یکی از دلایلی که ما را ترغیب کرد در این جشنواره حضور داشته باشیم، مبحث “ترویج و امید علمی”، “تقویت روحیه پژوهش” و “تفکر خلاق” بود. وی افزود: ما شاید جشنواره دیگری سراغ نداشته باشیم که مخاطبان آن، تمام عناصر و اقشار جامعه را در برگیرد.

1Q6A4242

ارشادی تصریح کرد: امروز عملا علم در زندگی ما نقشی ندارد در حالی که هدف علم و یادگیری آن، زندگی بهتر است و آنچه در این جشنواره شاهد بودیم تلفیق علم برای زندگی بهتر است.

سخنران پایانی، هادی خور شاهیان نویسنده و پژوهشگر کتاب‎های علمی بود که ضمن قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره «علم برای همه» از تجربیات خود در زمینه تالیف کتاب‎های علمی گفت.

1Q6A4536

تقدیر از برگزیدگان بخش رقابتی جشنواره، رونمایی از کتاب «مجموعه داستان‎های کوتاه علمی- تخیلی»، پخش فیلم جشنواره، امضا و تقدیم کتاب‎های علمی از سوی نویسندگان به حاضران برنامه، گرفتن عکس یادگاری و در نهایت بازدید از برج میلاد از دیگر برنامه‎های اختتامیه سومین جشنواره «علم برای همه» بود.

 

متن پیام رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران به مناسبت اختتامیه سومین جشنواره علم برای همه

مراسم اختتامیه سومین جشنواره علم برای همه زمانی برگزار می‌شد که زلزله در بخش‌های وسیعی از کشور عزیزمان ایران ‌خسارات زیادی به بار آورده و همه مردم کشور را عزادار از دست دادن هموطنان خوب‎مان کرده است. با توجه به قرار گرفتن کشور ایران در منطقه‌ای زلزله‎خیز، چنین رخدادهای طبیعی گریز‌ناپذیر است و باید بدانیم که طبیعت همواره مسیر خود را طی خواهد کرد و ما باید برای مواجه شدن با رخدادهای طبیعی آماده باشیم.

آنچه در این راستا اهمیت دارد ارائه آموزش‌های همگانی است تا همه بدانند در مواجهه با چنین رخدادهایی باید چه رفتاری از خود نشان دهند. البته باید توجه داشت که آموزش به تنهایی کافی نیست و داشتن زیرساخت‌ها و ساختمان‌های مقاوم در مقابل چنین رخدادی نیز نقش بسیار تعیین‌کننده در کم کردن اثرات تخریبی دارد و در این خصوص بایستی مسئولان مربوطه توجه و دقت لازم را به کار گیرند.

موزه ملی علوم و فناوری ایران در راستای نقش خود تلاش کرده است برای آموزش‌های همگانی برنامه‌های متنوعی ارائه کند و جشنواره علم برای همه یکی از این مناسبت‌ها است.

امیدواریم دولت تدبیر و امید به موزه ملی علوم و فناوری ایران توجه ویژه‌ای داشته باشد و با توجه به بینش این مجموعه در همگانی کردن علم، بودجه و فضای مناسب در اختیار قرار دهد.

در پایان از همه همکاران خوبم در موزه ملی علوم و فناوری ایران و همه سازمان‌ها و نهادهایی که در برگزاری این جشنواره همکاری کرده‌اند و همچنین از همه شرکت‌کنندگان این جشنواره که با ارسال آثار خود به غنای علمی جشنواره افزودند تقدیر و تشکر می‎نمایم.

1Q6A4319

1Q6A4330

1Q6A4348

1Q6A4377

1Q6A4386

1Q6A4424

1Q6A4509

1Q6A4462

1Q6A4149

1Q6A4501

1Q6A4371

1Q6A4361

1Q6A4333

1Q6A4348

1Q6A4554

1Q6A4584

1Q6A4567

 

برگزیدگان بخش رقابتی سومین جشنواره سراسری «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری ایران

jadval

, , , , ,

اخبار موزه

آیین اختتامیه سومین جشنواره «علم برای همه» با موضوع «زلزله و خانواده» در «برج میلاد» برگزار می‎شود

۲۴ آبان , ۱۳۹۶  

photo_2017-11-14_21-43-54

موزه ملی علوم و فناوری ایران با مشارکت و همکاری «برج میلاد»، سومین جشنواره «علم برای همه» را با تاکید بر رویداد طبیعی «زلزله» و «خانواده»، در هفته علم -۲۰ تا ۲۵ آبان- برگزار کرد که با استقبال مسئولان و علاقمندان از سراسر کشور روبرو شد. اختتامیه این جشنواره پنجشنبه ۲۵ آبان ساعت ۱۴ در سالن رواق هنر برج میلاد برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، این جشنواره شامل دو بخش اصلی و ویژه بود که در بخش اصلی به موضوعات: ساخت ابزار علمی، داستان علمی تخیلی، کلیپ علمی و شعر علمی با تکیه بر آموزش ساده مفاهیم علمی و در بخش ویژه نیز به موضوع «زلزله و خانواده» پرداخته شد.

در این جشنواره که نمایشگاهی از موضوعات مختلف زلزله، گسل‎های ایران، نواحی پرخطر زلزله، نحوه مراقبت به هنگام وقوع زلزله و … برپا شد، سرکار خانم دانش‎ور عامری، مشاور فرماندار بم و از شاهدان عینی “زلزله بم” نیز تجارب خود را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذاشت.

سومین دوره از جشنواره «علم برای همه» با هدف ترویج علم و تفکر علمی و تربیت شهروند علمی، تشویق همگان برای مشارکت جویی در فعالیت‌های علمی، دریافت ایده‌های نو در حوزه آموزش غیر رسمی، فراهم آوردن شرایط مناسب برای بروز نوآوری، جهت دهی به استعدادها در راستای گسترش علم و فناوری، معرفی فعالیت‌ها و جلب مشارکت نهادها و سازمان‌هایی که در حوزه آموزش غیر رسمی فعالیت می‌کنند و فرهنگ سازی به منظور استفاده از راه حل‌های علمی برای رویارویی با مسائل و چالش‌ها برگزار شد.

در مراسم آیین “اختتامیه” سومین جشنواره «علم برای همه»، ضمن سخنرانی «مسئولان کشوری و شهری» در سالن رواق هنر برج میلاد، از برگزیدگان بخش رقابتی تجلیل به عمل خواهد آمد.

, , , , , , , , , ,

اخبار مربوطه,اخبار موزه

دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم شد

۲۳ آبان , ۱۳۹۶  

1510636327-1510573661-photo-2017-11-13-15-14-31

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز دوشنبه در حکمی “دکتر مسعود برومند” را به سمت معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم منصوب کرد.
به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، متن کامل این حکم به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر مسعود برومند

سلام علیکم،

با عنایت به تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند جنابعالی در حوزه علم و فناوری به موجب این حکم به سمت معاون پژوهش و فناوری منصوب می شوید.

اجرایی کردن برنامه های ارائه شده به مجلس شورای اسلامی با تاکید بر افزایش فعالیت های شورای عالی عتف، هدفمند کردن فعالیت های اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، استفاده از توان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در کمک به دستگاه های اجرایی برای رفع چالش های ملی، تقویت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد برای توسعه واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان، حمایت و بهره گیری از ظرفیت انجمن های علمی در تصمیم سازی های حوزه پژوهش و فناوری، اهتمام ویژه به پژوهش های علوم انسانی و هنر، توسعه همکاری های بین المللی از طریق انجام برنامه های پژوهشی و فناوری مشترک و تعامل با همه نهادهای فعال و دستگاه های مسئول در حوزه علم و فناوری از جمله اقدامات مورد انتظار است که امید می رود با بهره گیری از ظرفیت های موجود در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری انجام پذیرد.

امید است با استعانت از خداوند متعال و اتخاذ رویکرد توام با عقلانیت و اعتدال و با رعایت منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در انجام وظایف محوله موفق باشید.

پیش از این، دکتر وحید احمدی مسئولیت معاونت پژوهش و فناوری وزیر علوم را برعهده داشت.

وزیر علوم در نامه جداگانه ای با استعفای دکتر احمدی از معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم موافقت و از “زحمات بی شائبه” وی قدردانی کرد. وزیر علوم همچنین در حکم دیگری دکتر احمدی را به سمت “مشاور وزیر و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور” منصوب کرد.

دکتر مسعود برومند متولد سال ۱۳۳۷ در شهرستان آبادان و فارغ التحصیل دوره دکتری مهندسی مکانیک (توربوماشین) از دانشگاه کرانفیلد در انگلستان است.

وی همچنین مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به ترتیب در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه مهندسی نفت آبادان و دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه بیرمنگام کسب کرده است. دکتر برومند هم اکنون دانشیار دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تخصص توربوماشین و توربین گاز است.

وی تاکنون راهنمایی و مشاوره بیش از ۶۰ رساله دکتری تخصصی و پایان نامه کارشناسی ارشد را برعهده داشته و حدود ۴۰ مقاله علمی و پژوهشی در مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی به چاپ رسانده است.

دکتر برومند افزون بر ارائه حدود ۷۰ مقاله در همایش‌ها و کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی، در انجمن‌های علمی مرتبط با رشته تحصیلی خود عضویت دارد.

انجمن مهندسی مکانیک ایران، دکتر برومند را به عنوان مهندس مکانیک برگزیده سال ۱۳۸۵ انتخاب و معرفی کرده است. وی همچنین از سال ۱۳۹۳ مدیر مسئولی نشریه علمی و پژوهشی امیرکبیر را عهده دار بوده است.

فعالیت به عنوان مدیر گروه، معاون آموزشی و رئیس دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه امیرکبیر از جمله سوابق علمی و مدیریتی وی به شمار می رود. دکتر برومند همچنین عضو شورای پژوهشی شرکت ملی گاز ایران و عضو شورای سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی بوده و پیش از این نیز مسئولیت معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیر کبیر را برعهده داشته است.

افزون بر این، وی در دو دهه گذشته از تجربه ای طولانی و گرانسنگ در صنایع نفت و خودرو برخوردار بوده و به عنوان عضو هئیت مدیره شرکت ها و مدیر پروژه های مختلف فعالیت کرده است.

دکتر برومند همچنین معاونت توسعه صنایع پیشرفته سازمان گسترش و نوسازی ایران (از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴) در کارنامه خود دارد و در این دوره نیز نقش مهمی در توسعه فناوری های مختلف داشته و اقدامات مهمی چون سرمایه گذاری در حوزه هایی چون بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات، مواد پیشرفته، صنعت هوایی و میکروالکترونیک انجام داده است.

گفتنی است، دکتر برومند در میان اهالی صنعت کشور، چهره ای شناخته شده به شمار می رود و تجربه موفق وی در این حوزه از جمله ویژگی های برجسته ای است که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در انتخاب او به عنوان معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم مدنظر قرار داده است.

امید است که این تجربه موفق همراه با ویژگی ها و توانمندی های فردی و بهره گیری از ظرفیت های علمی موجود کشور در دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و فناوری و تعامل با همه نهادهای دخیل در حوزه علم و فناوری بتواند در کمک به حرکت دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور به سمت موسسات جامعه محور، خلاق و کارآفرین – که حل مشکلات جامعه، محور اصلی فعالیت آنهاست – مثمر ثمر واقع شود.

, , , ,

اخبار موزه

از جشنواره «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری ایران با موضوع «زلزله و خانواده» در برج میلاد دیدن کنید/ تصاویر

۲۳ آبان , ۱۳۹۶  

1Q6A4078

سومین جشنواره “علم برای همه” با موضوع زلزله و خانواده هم اکنون در برج میلاد برگزار می‎شود. این جشنواره به همت موزه ملی علوم و فناوری و با همکاری و مشارکت برج میلاد در محل سالن رواق هنر این برج در حال برگزاری است.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، سومین جشنواره علم برای همه، امسال محوریت برنامه های خود را با توجه به خطرات زلزله برای خانواده ها، روی «زلزله و خانواده» گذاشته است و هدفش آشنایی کودکان و خانواده ها با پدیده کاملا طبیعی زلزله و خطرات احتمالی آن است. همچنین در این جشنواره سرکار خانم دانش‎ور عامری، مشاور فرماندار بم و از شاهدان عینی “زلزله بم” تجارب خود را با بازدیدکنندگان به اشتراک می گذارد.

این جشنواره به میزبانی برج میلاد ۲۰ آبان آغاز شده و تا ۲۵ همین ماه ادامه دارد و نمایشگاهی از موضوعات مختلف زلزله، گسل های ایران، نواحی پرخطر زلزله، نحوه مراقبت به هنگام وقوع زلزله و … را در برج میلاد برگزار کرده است.

سومین دوره این جشنواره با هدف ترویج علم و تفکر علمی و تربیت شهروند علمی، تشویق همگان برای مشارکت جویی در فعالیت‌های علمی، دریافت ایده‌های نو در حوزه آموزش غیر رسمی، فراهم آوردن شرایط مناسب برای بروز نوآوری، جهت دهی به استعدادها در راستای گسترش علم و فناوری، معرفی فعالیت‌ها و جلب مشارکت نهادها و سازمان‌هایی که در حوزه آموزش غیر رسمی فعالیت می‌کنند و فرهنگ سازی به منظور استفاده از راه حل‌های علمی برای رویارویی با مسائل و چالش‌ها در حال برگزاری است.

با توجه به وقوع زلزله اخیر در غرب ایران و از دست دادن تعدادی از هم وطنان‎مان در این زلزله، بررسی موضوع زلزله و آشنایی خانواده ها با این موضوع قطعاً می تواند نقش تاثیرگذاری در مراقبت از خود و خانواده به هنگام وقوع زلزله داشته باشد.

گفتنی است تا به امروز گروه های مختلف علمی و دانش آموزی از سراسر تهران و حتی کشور برای بازدید به این جشنواره آمده اند:

photo_2017-11-11_13-48-01

photo_2017-11-12_11-08-30

1Q6A3995

photo_2017-11-12_12-23-07

photo_2017-11-12_11-09-19

photo_2017-11-13_16-47-15

photo_2017-11-13_16-47-45 (2)

photo_2017-11-12_12-23-08

photo_2017-11-13_16-47-58

photo_2017-11-13_16-48-00

photo_2017-11-14_21-44-00

photo_2017-11-14_21-43-34

photo_2017-11-14_21-43-30

photo_2017-11-14_21-42-37

photo_2017-11-14_21-42-51

, , , , , , , ,

اخبار موزه

پیام تسلیت رییس موزه ملی علوم و فناوری ایران به بازماندگان زلزله غرب کشور

۲۲ آبان , ۱۳۹۶  

323486_824

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، پس از حادثه دردناک کشته شدن صدها نفر از هم وطنان در زلزله غرب کشور دکتر سیف اله جلیلی رییس این موزه با پیامی به همه بازماندگان این زلزله تسلیت گفت:

“در ساعات پایانی شب گذشته، غرب کشور لرزید و دل تمام ایرانیان را لرزاند. کشته شدن صدها نفر در این حادثه، همه دنیا را متاثر ساخت. این روزها اما تاثیر علم و تکنولوژی و آموزش‎های همگانی در مواجهه با رویدادهای طبیعی مانند زلزله، بیش از همیشه احساس می‎شود. ضمن تسلیت به تمام بازماندگان، امیدواریم روزی در کشور عزیزمان ایران، این رویدادها، تنها بعنوان پدیده‎ای طبیعی و نه هولناک و آسیب‎زا اتفاق بیافتد.”

 

سیف اله جلیلی

۱۳۹۶/۰۸/۲۲

, ,

اخبار موزه

سومین جشنواره «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری رسما افتتاح شد/ تصاویر

۲۰ آبان , ۱۳۹۶  

1Q6A3983

آیین گشایش سومین جشنواره «علم برای همه» صبح امروز، شنبه ۲۰ آبان با حضور مسئولان و مهمانان در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

1Q6A3710

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، در ابتدای مراسم، سیف الله جلیلی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، از حامیان جشنواره «علم برای همه» بویژه مسئولان و مدیران برج میلاد تهران که دوشادوش موزه همکاری و مشارکت کردند و نیز برگزارکنندگان این جشنواره کمال تقدیر را بعمل آورد.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران سپس سخنانش را با کلامی از امام حسین (ع) ادامه داد:

“بحث و بررسی علم، موجب باروری معرفت و تجربه‎های طولانی مایه افزایش عقل است”.

وی گفت: ما هر سال در جشنواره «علم برای همه» یک موضوع را دنبال می کنیم و در جشنواره امسال موضوع «زلزله» را که کشور ما بسیار به آن دچار است، مد نظر قرار داده ایم. دکتر جلیلی برخی از اهداف برگزاری این جشنواره را اینچنین برشمرد:

۱- شناسایی علاقمندی های علمی جامعه ۲- برقراری ارتباط بین مردم و دانشمندان ۳- علاقمند کردن مردم و جوانان به علم ۴- تربیت شهروند مطالبه گر و آشنا به حقوق خود.

دکتر سیف الله جلیلی با بیان این که تعداد بیکاران دانشگاهی نشان می دهد ما جهت گیری های لازم در مورد کاربردی کردن دانش و علوم دانشگاهی نداشتیم، ابراز امیدواری کرد با برگزاری چنین جشنواره هایی، علاقمندی ها و نیازهای جامعه شناسایی شده و به جهت گیری های علمی کمک نماید.

1Q6A3757

دکتر جلیلی با بیان این که رفع چالش های علمی بدون ایجاد ارتباطات ممکن نیست، ادامه داد: ما از کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه و هند هم درخواست هایی مبنی بر ایجاد همکاری های متعدد برای این جشنواره داشتیم اما با محدودیت های مالی مواجهیم ابراز امیدواری کرد در جشنواره چهارم بتوان به سمت بین المللی شدن حرکت کرد.

دکتر جلیلی در پایان، خاطر نشان کرد: ۱۰ نوامبر مصادف با روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه» است که در کشور ما مصادف با آغاز هفته علم است و ما امیدواریم با برگزاری چنین جشنواره هایی، علم را بیش از پیش بتوانیم به صلح و توسعه درآوریم.

در ادامه این برنامه، درویش پور مدیر عامل برج میلاد و همکار برگزارکننده جشنواره «علم برای همه» ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، افتتاح سومین جشنواره «علم برای همه» را تبریک گفت و افزود: این که این جشنواره به دنبال مشارکت جویی و نیز فرهنگ سازی استفاده از راه حل های علمی برای مواجهه با چالش ها و مسائل مختلف زندگی است، نشان از همت عالی برگزارکنندگان آن است.

1Q6A3780

درویش پور گفت: در بازدیدی که از موزه ملی علوم و فناوری داشتم در بخش انرژی هسته‎ای شاهد تصاویری از شهدای هسته‎ای بودم که نشان می‎دهد چه نخبگانی در راه بیداری از غفلت های احتمالی کشته شدند تا شاهد کشتار هیروشیما نباشیم.

سومین سخنران افتتاحیه جشنواره علم برای همه، دکتر ضیاءهاشمی عضو هیات علمی دانشگاه تهران بود. وی نیز از اهتمام و ایده برگزارکنندگان قدردانی کرد و افزود: موزه ملی علوم و فناوری در این سال ها جهش خوبی نشان داده و برج میلاد هم جهت گیری های فرهنگی خوبی داشته است.

دکتر ضیاءهاشمی گفت: برای اهمیت موضوع این جشنواره می توان به ضد آن توسل جست. نام این جشنواره «علم برای همه» است که می توانست «علم برای هیچ کس» باشد. در جامعه ما میزان علم، تخصص و مراکز علمی و پژوهشی بسیار بالاست. ما به نسبت جمعیت‎مان، دارای تعداد مراکز علمی و پژوهشی بسیار بالا در دنیا هستیم (چیزی بیش از ۲۶۰۰ مرکز علمی، پژوهشی و فناوری) اما این سطح بالا، با “بهره مندی از آموزش” همراه نیست. امیدواریم با اقداماتی همچون این جشنواره، سطح بهره مندی از علم نیز بالا برود.

1Q6A3820

دکتر ضیاءهاشمی گفت: به اعتقاد من، اساسا علم عامل صلح و جهل عامل جنگ است. اکنون که بسیاری از مردم کشورمان از مراسم باشکوه اربعین باز می گردند، باید گفت امام حسین (ع) نیز اهل صلح بود. وی تاکید کرد: کسانی که در منطقه بر طبل جنگ می کوبند، جاهلند و فقط از ابزار علم و دین برای جنگ استفاده می کنند.

ضیاءهاشمی مخاطبان این جشنواره را “نخبگان علمی”، “نخبگان اجتماعی و فرهنگی”، “افکار عمومی و رسانه ها” و “اقشار مختلف” دانست.

در این بخش از برنامه، کودکان سازمان هلال احمر به سرودخوانی پرداختند که موجب تشویق بسیار مهمانان و مسئولان گردید.

1Q6A3718

1Q6A3848

1Q6A3870

1Q6A3867

1Q6A3863

چهارمین سخنران این برنامه، دکتر میرزایی دبیر علمی جشنواره بود که پاورپوینتی با موضوع «لرزه خیزی و خطر زمین لرزه در ایران» ارائه داد و اطلاعاتی در مورد تعداد، قدرت و محل های وقوع زلزله در کشور اطلاعات جامعی در اختیار حاضران گذاشت

1Q6A3897

وی همچنین ابراز امیدواری کرد با آموزش همگانی، آحاد مردم بدانند زمین لرزه یک پدیده کاملا طبیعی است و با این آموزش بتوان خطرات را کاهش داد.

پنجمین و آخرین سخنران افتتاحیه سومین جشنواره «علم برای همه» مهندس اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور بود. وی در ابتدای کلام به اهمیت موضوع زلزله اشاره کرد و بعنوان مثال، گفت: کسی نمی دانست قرار است در ۱۲ ثانیه، ۳۴ هزار نفر جان شان را در بم از دست بدهند.

مهندس نجار به تولیدات مثبت و منفی علم هم اشاره و تصریح کرد: انفجار هسته ای هیروشیما بدتر از هزار پدیده طبیعی بود. وی نقش دانش و آموزش را در کاهش اثرات پدیده های انسانی و طبیعی بسیار مهم ارزیابی کرد و حادثه مدرسه شین آباد را از جمله حوادثی دانست که با آموزش می شد عمق آن را از بین برد و یا به حداقل رساند.

1Q6A3920

وی “مردم” را رُکن و اساس کار پیشگیری دانست و تصریح کرد امروز در ژاپن زلزله های بالای ۷ ریشتر اتفاق می افتد اما با آگاهی های عمومی و رعایت همگانی که انجام می شود، مردم هنگام زلزله فقط مواظب اند که لیوان آب روی میزشان، زمین نریزد.

گفتنی است حامیان سومین جشنواره «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری ایران عبارت بودند از:

موسسه علمی آینده سازان، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، وزارت آموزش و پرورش، پژوهشکده سوانح طبیعی، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، جمعیت هلال احمر، سازمان مدیریت بحران کشور، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شرکت بهنوش و شرکت نوش ناز.

1Q6A3837

1Q6A3855

این جشنواره با همکاری و مشارکت برج میلاد تهران از امروز به مدت یک هفته -تا روز پنجشنبه ۲۶ آبان ماه- پذیرای علاقمندان از سراسر کشور خواهد بود.

1Q6A3960

1Q6A3968

1Q6A3995

1Q6A4003

1Q6A4078

, , , ,

اخبار موزه

سومین جشنواره «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری هم‎زمان با «روز جهانی علم» و با حضور مسئولان در «برج میلاد» افتتاح می‎شود

۱۷ آبان , ۱۳۹۶  

jashnvareh

سومین جشنواره سراسری «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری ایران با همکاری برج میلاد روز شنبه ۲۰ آبان ۹۶ ساعت ۱۰، همزمان با «روز جهانی علم» و با حضور «مسئولان کشوری و شهری» در محل مرکز همایش‎های بین‎المللی برج میلاد، طبقه B2 سالن سعدی افتتاح خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، این موزه سومین جشنواره سراسری «علم برای همه» را این بار با تاکید بر «خانواده‎های ایرانی» و رویداد طبیعی «زلزله» با مشارکت و همکاری برج میلاد و در هفته علم برگزار می‎کند.

این جشنواره ضمن ایجاد فضایی برای بروز اندیشه‎های علمی در زمینه ترویج علم و بازیابی هویت علمی ایرانی محل خوبی برای تعاملات علمی در میان علاقمندان، مسئولان و متولیان ترویج علم در کشور خواهد بود.

بخش ویژه جشنواره امسال بر خانواده‎های علمی تاکید می‎کند؛ خانواده‎هایی که از راه حل‎های علمی برای آمادگی در برابر موضوعات روزمره زندگی بهره می‎گیرند و دارای فرهنگ استفاده کاربردی از دانش علمی هستند. این موزه امیدوار است مشارکت خانواده‎ها در بخش ویژه جشنواره که به موضوع «زلزله» اختصاص دارد و با نمایشگاه «هم زیستی با زلزله» همراه است، بتواند نگاه عموم مردم و مسئولان را به پدیده زلزله تغییر دهد. چرا که زلزله بخشی از چرخه طبیعی زیستی است و آگاهی از نحوه برخورد با این پدیده می‎تواند میزان پیامدهای مخرب آن را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

محورهای جشنواره سوم موزه ملی علوم و فناوری از این قرار است:

محورهای جشنواره در بخش اصلی

ارائه، معرفی یا آموزش مفاهیم علمی به زبان ساده در قالب:

۱)  ساخت ابزار ۲)  جنگ علمی ۳)  کلیپ علمی ۴)  شعر

  • در این بخش، شرکت برای عموم به صورت انفرادی و گروهی آزاد است.

 

محورهای جشنواره در بخش ویژه با موضوع “زلزله  و خانواده”

۱)  عکاسی (از مانورهای خانوادگی زلزله، خانه ایمن و خانه نا امن، خانواده آماده در برابر زلزله و…)

۲)  فیلم و پویانمایی (از مانورهای خانوادگی زلزله، خانه ایمن و خانه نا امن، خانواده آماده در برابر زلزله، نحوه وقوع زلزله و…)

۳)  ساخت ماکت (از سازه، طراحی داخلی، چیدمان داخلی و نمای بیرونی خانه ایمن و…)

۴)  نقاشی (از خانه ایمن و نا امن و نقش خانواده‎ها بعد از زلزله، پیامدهای زلزله، محله ایمن و نا امن و… )

۵)  داستان علمی، تخیلی، مستند و خاطره نویسی

۶)  بازی‎های رایانه ای (تبدیل خانه نا امن به ایمن؛ آمادگی برای رویارویی با زلزله، پناه گیری در هنگام زلزله و…)

  • در بخش ویژه، شرکت کننده‎های انفرادی می‎باید به عنوان نماینده خانواده خود و شرکت کنندگان گروهی نیز تنها باید اعضای یک خانواده باشند.

موزه ملی علوم و فناوری از تمام علاقمندان بویژه خانواده‎های ایرانی دعوت می‎کند در جشنواره «علم برای همه» که به مدت یک هفته از تاریخ ۲۰ تا ۲۵ آبان در برج میلاد برگزار می‎شود حضور به هم رسانند و از بخش‎های مختلف از جمله: آثار دریافتی جشنواره و نیز نمایشگاه «هم زیستی با زلزله» بازدید نمایند. علاقمندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‎توانند به سامانه festival.inmost.ir مراجعه و یا با شماره‎های ۸۸۹۱۴۹۳۴-۰۲۱ و ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ تماس حاصل نمایند.

, , , , , , , ,

اخبار موزه

سخنرانی دکتر جلیلی در نشست بین المللی ASPAC با موضوع “نگرش نوین به آموزش”/ بعلاوه خلاصه دیگر سخنرانی ها

۱۳ آبان , ۱۳۹۶  

photo_2017-11-01_10-41-03

اجلاس جهانی موزه‌های آسیا و اقیانوسیه «ایکوم –اسپک» چهارشنبه ۱۰ آبان ماه با حضور روسای موزه‌های ایران و جمعی از مدیران موزه‌های کشورهای بنگلادش، پاکستان، هند، نپال، چین، ژاپن و کره افتتاح شد و تا روز جمعه ۱۲ آبان ادامه داشت.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، در نشست موزه‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای بین‌المللی موزه‌ها که از دهم آبانماه در منطقه آزاد چابهار شروع شده، علاوه بر سخنرانی مدوعین، مقالات مدیران موزه‌های ملی دعوت شده به اجلاس موزه‌های آسیا و اقیانوسیه درباره “بحران آب” و “آموزش مدیریت آن در موزه‌ها” ارائه شد.

رییس موزه ملی علوم و فناوری ایران در سخنرانی خود ضمن توجه به سیر تحول تعریف و کاربرد موزه‎ها به تغییر اساسی نقش موزه‎ها اشاره کرد.

دکتر جلیلی مهم‎ترین نقش امروزی موزه‎ها را نقش آموزشی دانست که می‎تواند در تشکیل جامعه پایدار و تربیت انسانی فعال و پویا تاثیر گزار باشد.

 

سیف‎اله جلیلی سیر تدریجی و تاریخی نقش موزه‎ها را اینگونه برشمرد:

۱- بعنوان مرکز تفریحی برای مردم

۲- بعنوان مرکزی علمی

۳- بعنوان مرکزی آموزشی (تغییر شیوه آموزشی؛ گفتاری، متنی، مصور و نمادی)

جلیلی گفت: در اواخر قرن ۱۸ موزه‎ها به شکل امروزی و علمی درآمدند، در اواخر قرن ۱۹ از موزه‎ها برای آموزش و پرورش استفاده شد (امریکا، انگلستان، سوئد و بلژیک) و در قرن ۲۰ تاکید بسیار بیشتر بر نقش آموزشی موزه‎ها (استفاده از موزه‎ها برای آموزش همه علوم) شد.

دکتر جلیلی نقش موزه ملی علوم و فناوری ایران و موزه‎های مشابه را در قرن ۲۱ اینچنین اعلام کرد:

۱- ارتباط نزدیک همه مردم با مفاهیم علمی

۲- آموزش موثر، ملموس و ماندگار در تمام سطوح (از مهد کودک تا دانشگاه)

۳- ایجاد ارتباط علمی نسل فعلی با نسل‎های قبلی (غرور ملی) و آینده

۴- نوآوری و خلاقیت (محلی برای رشد ایده‎ها و ایده‎پروری)

۵- ایجاد اشتغال (با توجه به نیازهای مختلف یک موزه علوم)

۶- کمک به اقتصاد دانش بنیان (از طریق آموزش و کارآفرینی)

۷- کمک به تربیت نسلی مفید و کارآمد برای جامعه (با توجه به نیازهای یک جامعه پیش‎رو و در زمان حال و آینده)

دکتر جلیلی در پایان تصریح کرد: اعتقاد دارم سرمایه یک کشور را انسان‎های شایسته تشکیل می‎دهد و ما باید به سمت جامعه پایدار و توسعه پایدار حرکت کنیم.

 

در افتتاحیه این اجلاس مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: تلاش‌های زیادی برای ایفای نقش اقتصادی و صنعتی در چابهار انجام شده اما خوب است که این اقدامات همراه با این حضور و رفت وآمدها موجب نمایش توسعه اقتصادی، تاریخ و فرهنگ خود باشد.

در این برنامه عبدالرحیم کردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در مراسم افتتاحیه این نشست گفت: امروز اولین محموله ترانزیتی که طی توافقنامه‌ای بین سه رئیس جمهور افغانستان، هندوستان و ایران امضاء شد به بندر چابهار رسید. این اقدام همزمان با برگزاری این مراسم شده است.

کردی  افزود: توجه به فرهنگ و تاریخ در کنار توسعه اقتصادی در اولویت ما قرار دارد اما دانش مان در این راستا نیست. تلاش شده است که با ایکوم همکاری کنیم. ایکوم نیز این فرصت را به ما داد که میزبان این اجلاس باشیم و از تجربه و دانش شما استفاده کنیم تا زمینه برای معرفی فرهنگ منطقه فراهم شود.

وی اظهار داشت: چابهار، چهارراه جهانی است که می‎تواند میزبان تاریخ فرهنگ‌ها و تمدن‌ها باشد.

در این برنامه عبدالرحیم کردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در مراسم افتتاحیه این نشست گفت: امروز اولین محموله ترانزیتی که طی توافقنامه‌ای بین سه رئیس جمهور افغانستان، هندوستان و ایران امضاء شد به بندر چابهار رسید. این اقدام همزمان با برگزاری این مراسم شده است.

مراسم افتتاحیه اجلاس جهانی موزه‎های آسیا و اقیانوسیه با حضور نمایندگانی از ۷ کشور آسیایی در چابهار برگزار شد.

در ادامه این برنامه احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران نیز گفت: ما چابهار را برای این میزبانی انتخاب کردیم چون شهری بود که سعی دارد به موقعیت تاریخی خود برسد و از طرف دیگر چابهار در میان کشورهای حوزه اطراف هند و سواحل جنوبی قرار گرفته است. وی درباره موزه چابهار نیز تأکید کرد: این موزه مکانی را فراهم می‎کند که تعامل میان فرهنگ‌ها به وجود بیاید. آن هم تعاملی که در طول تاریخ در فرهنگ چابهار نقش داشته است.

رئیس کمیته ملی موزه‎های ایران تصریح کرد: اجلاس موزه‌های آسیا و اقیانوسیه دو هدف اصلی را دنبال می‎کنند یکی مسئله ارتباط بین کمیته‌ها از طریق وجه آموزشی و بحران‌های طبیعی است. وی گفت: در سال‎های اخیر بحران‌ها صدمات مختلفی را به موزه‌ها وارد کرده است، رفتار ما انسان‌ها هم باعث شده که با بحران کم آبی و خشکی زمین مواجه شویم. هدف اصلی نزدیک شدن و گفتگوی بهترین اعضای موزه‌های آسیا و اقیانوسیه برای تعامل بین کشورهای عضو است تا بتوانیم برنامه‌های بیشتری را برای آینده داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: کمیته شورای بین‌المللی موزه‌ها در اصل نوعی تعامل و رسیدن به همزیستی کشورها و رفاهی است که موزه‌ها ایفا می‎کند و شهری مانند چابهار می‎تواند نقش مهمی را در تعامل بین فرهنگ‌ها داشته باشد.

در  ادامه یوجی کوری‌هارا نماینده کمیته ملی موزه‌های ژاپن نیز از برگزاری نشست مجمع ایکوم در شهر توکیوی ژاپن خبر داد و گفت: این برنامه در سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد و همین جا از همه نمایندگان دعوت به حضور در این مراسم می‎کنم. هیئت ژاپنی در واقع، سفرهای مختلفی را در طول سال دارد که اعضای موزه‌ها را با این کنفرانس بین‌المللی آشنا کنند. موزه‌ها دیگر مقوله تک بعدی نیستند بلکه مفهوم آنها تغییر کرده و فرهنگ محور شده اند. موزه‌ها از این موضوع حرکت کرده اند آن هم به واسطه تغییری که در تعریف آنها به وجود آمده است. این چشم انداز مشترک چیزی است که ما را به سمتی پیش می‎برد که با سایر نهادها و ارگان‌ها، همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: من می‎خواهم به نقش موزه‌ها در حفظ فرهنگ و سنت‌ها تاکید کنم.

در ادامه این برنامه نشست‌های گروه کاری با موضوع موزه‌های آسیا و اقیانوسیه و آموزش برگزار شد.

در این بخش دکتر کریا چوسانگ دبیر کمیته ملی موزه‌های کامبوج، مقاله‌ای با عنوان سیستم آبرسانی در معبد کانگور ارائه کرد و گفت: این معبد یکی از مهمترین سایت‌های باستان شناسی در جنوب شرق آسیا است. تا جایی که مردم محلی به یاد دارند سیستم هیدرولیک آب در منطقه خمر در واقع مدلی بود که بر احیای سیستم باستانی متمرکز شده بود.

وی گفت: این معبد در فهرست جهانی ثبت شده است. پیرامون آن، ۱۱۲ روستا وجود دارد. آب چالشی برای برنامه‌ریزان منطقه بوده است؛ خمرهای باستان در ۶ ماهه فصل سال بارندگی زیادی داشتند و آب را ذخیره می‌کردند. آنها برای این کار منابع آبی متعددی ایجاد کرده تا آب‌های جاری را هم از دست ندهند. برخی از روش‌هایی که در گذشته وجود داشته هنوز هم استفاده می‌شود. مانند مدیریت آب در زمانی که رودخانه‌ها طغیان می‌کنند.

دکتر کریا چوسانگ ادامه داد: ۵ میلیون توریست داریم که میانگین مصرف آب آنها ۳۰۰ لیتر است اما مردم کامبوج هر روز ۳۰ لیتر آب مصرف می‌کنند. معبد کانگور موزه ای است که می‌تواند تکنیک‌های مدیریت آب را به بازدید کنندگان نشان دهد.

در ادامه این برنامه دکتر بیجایا کومارشاهی رئیس کمیته ملی موزه‌های نپال درباره زمین لرزه آوریل ۲۰۱۵ و تأثیر آن بر روی موزه کاتماندو نپال صحبت کرد.

خانم رینا دیوان رئیس کمیته ملی موزه‌های هند نیز درباره آموزش مدیریت آب در موزه‌های هند سخنرانی کرد. وی گفت: ما در واقع باید اعتراف کنیم که موزه‌ها تأثیر زیادی در خانواده‌ها دارند و می‌توان آنها را آموزش داد و خانواده‌ها را ترغیب کرد که در خانه‌های خود به بحث آب بیشتر توجه کنند. موزه‌ها می‌توانند با سازمان‌های مختلف مثل موزه‌های مردم شناسی و موزه‌های ملی همکاری کنند. مردم باید به موزه‌ها اعتماد کنند چون موزه‌ها فقط نگهبان آثار تاریخی نیستند.

در ادامه این برنامه صدرالدین طاهری از دانشکده هنرهای عالی نیز بیان کرد: در ۵۰ سال گذشته ۳۸ خشونت بر اثر آب رخ داده است و سه میلیون نفر نیز سالانه به خاطر آب جان خود را از دست می‌دهند. سازمان ملل اعلام کرده که دو سوم جمعیت تا سال ۲۰۲۵ با بحران آب مواجه می‌شوند. ما باید ببینیم موزه‌ها چه کمکی برای حل بحران آب می‌توانند بکنند.

وی گفت: بخشی از معماری ایران به آب مربوط می‌شود ما ۳۲ هزار رشته قنات با ۴۰۰ هزار کیلومتر داریم. آثار زیادی نیز در معبد چغازنبیل و شهر سوخته وجود دارد که توجه به مدیریت آب دارای قدمت طولانی است.

در حاشیه این برنامه از مجموعه موزه‌های منطقه آزاد چابهار که توسط علیرضا قلی نژاد طراحی شده رونمایی شد. قلی نژاد بخش‌های مختلف این موزه را برای حاضران تشریح کرد.

دکتر آن لیاشون مقاله ای با عنوان راهبردهای جدید برای تقویت نقش آموزشی موزه‌ها در چین، سیف الله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری مقاله ای با عنوان نگرش نوین به آموزش در موزه‌ها، جواد اختر رئیس کمیته ملی موزه‌های پاکستان مقاله ای با عنوان استفاده از آخرین ابزارهای فناوری در موزه‌های پاکستان و وطن دوست عضو کمیته ملی موزه‌های ایران مقاله ای با عنوان نقش آموزش در موزه و جهانگیر حسین رئیس کمیته ملی موزه‌های بنگلادش مقاله ای با عنوان آموزش موزه ای، دورنمای بنگلادش ارائه خواهند کرد.

photo_2017-11-01_10-33-02

photo_2017-11-01_10-33-59

photo_2017-11-04_17-09-41

photo_2017-11-02_09-58-13

photo_2017-11-02_09-58-23

photo_2017-11-04_17-15-33

photo_2017-11-04_17-17-06

, , , , , , , ,