2 فروردین (دیروز): عید نوروز- تعطیل
3 فروردین (امروز): بازدید از موزه
4 فروردین (فردا): بازدید از موزه
poster nojom2

اخبار موزه

افتتاح گالری «ابزار نجومی کهن»، ششمین گالری موزه ملی علوم و فناوری

۱۱ اردیبهشت , ۱۳۹۶  

ششمین گالری تخصصی موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «ابزار نجومی کهن» روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به طور رسمی در محل نمایشگاه دائمی این موزه به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، گالری ابزار نجومی کهن پس از یک دوره بازدید آزمایشی در طول بازدیدهای نوروزی و برطرف کردن مشکلات و نواقص موجود، با حضور دکتر احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس ایکوم در ایران، جمعی از رؤسای موزه‌ها و دانشگاه‌ها و فرهیختگان ساعت ۱۶ روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۹۶ در محل نمایشگاه دائمی موزه واقع در خیابان سی تیر افتتاح می‌شود.

دکتر حنیف قلندری که به عنوان ناظر علمی در این گالری فعالیت دارد گفت: هدف از ایجاد گالری ابزار نجومی کهن، عرضه اطلاعات مربوط به رصد کردن آسمان در رصدخانه‌های مشهور دوره اسلامی از جمله رصدخانه‌های مراغه و سمرقند است. ابزارهای نمایشی در این گالری برپایه رساله‌ای از مؤیدالدین عرضی، از منجمان حاضر در رصدخانه مراغه، ساخته شده‌اند. هرچند این ابزارها در مقیاس نمایشی هستند، اما تلاش شده است تا جزئیات ابزار در طرح‌های بازسازی شده به خوبی به بازدیدکننده عرضه شود.

شایان ذکر است، موزه ملی علوم و فناوری در راستای توسعه فیزیکی و گسترش فضای آموزشی و ترویج علم برای همه، پیش از این ۵ گالری‌ «هسته‌ای»، «مورس تا موبایل»، «مرکز علم»، «ابزارهای جراحی» و «مرکز فناوری‌های بومی و کهن» را در معرض نمایش قرار داده است.карпаты с детьми

, , , , , , ,


404