2 فروردین (دیروز): عید نوروز- تعطیل
3 فروردین (امروز): بازدید از موزه
4 فروردین (فردا): بازدید از موزه
IMG_3075

اخبار موزه

ششمین گالری موزه ملی علوم و فناوری افتتاح شد+عکس

۲۷ اردیبهشت , ۱۳۹۶  

ششمین گالری موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «گالری ابزار نجوم» روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۹۶ با حضور جمعی از فرهیختگان و اساتید دانشگاه‌ها در محل نمایشگاه دائمی این موزه در خیابان سی تیر افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، «گالری ابزار نجوم» به عنوان ششمین گالری موزه علوم و فناوری با حضور دکتر جلیلی، رئیس موزه ملی علوم و فناوری، سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم در ایران، دکتر محمد باقری، سردبیر فعلی مجله میراث علمی و رئیس گروه سابق علوم بنیاد دایره المعارف اسلامی، دکتر پارسی‌زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله، دکتر حنیف قلندری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، معاونان، مدیران و کارکنان موزه علوم و نمایندگانی از مؤسسه آینده‌سازان و انجمن زرتشتی‌ها رأس ساعت ۱۶ روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۹۶ در محل نمایشگاه دائمی این موزه در خیابان سی تیر افتتاح شد.

براساس این گزارش، پس از افتتاح گالری، دکتر جلیلی سخنرانی کوتاهی در خصوص افتتاح این گالری در بین حاضران داشت و عنوان کرد: شاخص‌های علمی در کشورمان رشد کرده است و امروزه کمتر علمی پیدا می‌شود که دانشمندان و مفاخر ایران زمین و مسلمانان در کسب آن دست نداشته باشند. به طور کلی همه دانشمندان ایرانی نقشی اساسی در تولید علم از دیرباز داشته‌اند.

وی افزود: موزه‌های علم و فناوری، تاریخ گذشته علمی کشورمان را به زبان ساده به نسل جوان منتقل می‌کند و این کار سبب آشنایی هر چه بیشتر این نسل و مفاخر و مشاهیر ایران زمین می‌شوند. متأسفانه امروزه دانش‌آموزان در کتاب‌های درسی خود نامی از دانشمندان ایران زمین در علوم مختلف نمی‌آ‌ورند و این موزه به معرفی دانشمندان کشورمان می‌پردازد.

در ادامه دکتر اربابی، عضو هیئت علمی دانشگاه قم، به عنوان سخنران بعدی این مراسم، ضمن انتقاد از روند کند پیشرفت پروژه رصدخانه ملی گفت: این پروژه پس از ۱۴ سال، پیشرفت قابل قبولی نداشته است.

وی افزود: بعد از رصدخانه خواجه ‌نصیرالدین طوسی، پروژه رصدخانه ملی به عنوان بزرگ‌ترین طرح پژوهشی در کشور تعریف شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم با اشاره به تاریخ علم با طرح این سوال که ایران در پدیده جهانی علم در کجا قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشترین تولیدات علمی به زبان انگلیسی است و ایران چاره‌ای جز وارد شدن به حوزه‌های علم نوین را ندارد. علوم و فناوری دست در دست هم دارند و لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

یکی از نکات جالب این مراسم افتتاحیه، حضور فردی با لباس و گریم خواجه نصیرالدین طوسی بود که بعد از افتتاح گالری در توضیح ماکت رصدخانه، خود را با نام خواجه نصیرالدین طوسی به حاضران مراسم یادشده معرفی کرد.

شایان ذکر است، هفتمین گالری موزه ملی علوم و فناوری تحت عنوان «گالری اپتیک» مراحل ساخت آثار خود را طی کرده و به زودی در محل نمایشگاه دائمی این موزه به بهره‌برداری می‌رسد. پیش از این ۵ گالری «مورس تا موبایل»، «گالری هسته‌ای»، «ابزار جراحی»، «فناوری‌های بومی» و «فیزیک و مکانیک» در معرض دید عموم قرار داده شده است و با افتتاح «گالری ابزار نجوم» این تعداد به شش گالری رسید.

 

IMG_3066

 

IMG_3076

 

IMG_3095

 

_MG_3137

_MG_3166

_MG_3121

_MG_3130

_MG_3159

mellanett.ru

, , , , , , , , , , ,


404