29 مهر (دیروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی
30 مهر (امروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی
1 آبان (فردا): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی
muzeh

اخبار موزه

موزه ملی علوم و فناوری برای پنجمین سال متوالی، برترین موزه کشور شد

۴ خرداد , ۱۳۹۶  

روز گذشته (چهارشنبه ۳ خرداد)، به مناسبت روز جهانی موزه مراسمی در خانه هنرمندان ایران برای معرفی برترین موزه های کشور در حوزه های مختلف برگزار شد. در این مراسم، موزه ملی علوم و فناوری با دریافت ۶ جایزه، برترین موزه بزرگ دولتی کشور شناخته شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، نکته ای که در این مراسم و در قسمت اعلام اسامی برترین موزه ها توجه حاضرین و اصحاب رسانه را به خود جلب کرد، اعلام نام موزه ملی علوم و فناوری به عنوان بهترین موزه ایران بود. عنوانی که پس از بررسی های بسیار در حوزه های متعدد، با کسب ۶ عنوان برتر به این موزه رسید.

همچنین نکته بارزتر در کسب این عنوان، تدوام پنج ساله موزه ملی علوم و فناوری در به دست آوردن این جایگاه است که نشان می دهد این موزه طی سال های اخیر توانسته با برنامه ریزی مدون و یکپارچه، قدم های صحیح و بلندی در راه ممتاز بودن در کشور بردارد.

خدمات متنوع و جذاب این موزه در راستای رسالت خود، یعنی پیوند زدن تاریخ علم با پیشرفت ها و فناوری ها امروزی باعث شده تا شورای بین المللی موزه ها در ایران –ایکوم- نیز به تلاش ها و زحمات دقیق و حساب شده این موزه پی ببرد و برای پنجمین سال متوالی آن را در بخش های متنوع شاخص تر از سایر موزه های فعال در کشور تشخیص دهد و نمونه ای موفق برای سایر موزه ها بداند.

در مراسم روز جهانی موزه ها که در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان و با سخنرانی محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم و احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران برگزار می شد، موزه ملی علوم و فناوری در بخش «موزه های بزرگ دولتی» با کسب ۶ جایزه در شاخص های: «پژوهش»، «توسعه مدیریت»، «کودک و نوجوان»، «آموزش»، «بازدید» و «خلاقیت و نوآوری» بعنوان برترین موزه کشور شناخته شد.

محسن جعفری نژاد مدیر روابط عمومی و امور بین الملل این موزه رشد ۷۰ درصدی تعداد بازدیدکنندگان سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ را نتیجه مجموعه اقدامات صحیح در خصوص جذب مخاطب دانست.

گفتنی است از میان دیگر شاخص های دوازده گانه، کاخ نیاوران در شاخص «حفاظت و نگهداری»، کاخ گلستان در شاخص «استاندارد و توسعه فیزیکی»، دو موزه روستای گیلان و باغ موزه دفاع مقدس در شاخص «گردآوری» و موزه ملی ایران در شاخص «معرفی» و «شعار روز جهانی» حائز دریافت جایزه شدند. اما در شاخص «تلاش برای بقا» در گروه موزه‌های دولتی هیچ موزه‌ای شایسته تقدیر شناخته نشد.

دکتر سیف اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری ضمن قدردانی از مردم و مسئولان دغدغه مند که این مجموعه را در رسیدن به جایگاه ممتاز کشوری یاری کردند، از همه شهروندان دعوت کرد تا با مراجعه حضوری و مجازی به این موزه و سامانه آن از تنوع خدمات و توانمندی های موزه ملی علوم و فناوری بهره مند شده و در این موفقیت و پیشتازی در فضای علمی کشور سهیم شوند.

beheshti

mohit2

masjed

javayez

jayezeh

musuqi

, , , , , , , , , , , ,


404