2 فروردین (دیروز): عید نوروز- تعطیل
3 فروردین (امروز): بازدید از موزه
4 فروردین (فردا): بازدید از موزه
ca

اخبار موزه

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین موزه ملی علوم و فناوری و پژوهشکده سوانح طبیعی

۱۰ مرداد , ۱۳۹۶  

تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی  بین موزه ملی علوم و فناوری و پژوهشکده سوانح طبیعی روز دوشنبه ۹ مردادماه ۹۶، با حضور رؤسا و معاونان این دو مجموعه در نمایشگاه دائمی موزه امضا شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این تفاهم نامه همکاری پنج ساله روز دوشنبه ۹ مردادماه ۹۶ به امضای دکتر عباس جزایری، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی و دکتر سیف اله جلیلی، رئیس موزه ملی علوم و فناوری رسید.

در حاشیه این نشست دکتر جلیلی ضمن ارائه توضیحاتی از روند شکل‌گیری موزه‌های علوم در دنیا از نبود فضای مناسب نمایشگاهی در موزه ملی علوم و فناوری انتقاد کرد و گفت: این موزه علیرغم داشتن مخاطبان و علاقه‌مندان زیاد هنوز فضای مناسب نمایشگاهی ندارد و برای راه‌اندازی یک موزه علوم در سطح استاندارد جهانی، باید تمام حاکمیت سرمایه‌گذاری کند و انجام این کار تنها با حمایت یک وزارتخانه ممکن نیست.

رئیس موزه علوم و فناوری خاطرنشان کرد: ما حاضر به همکاری با سازمان‌ها و نهادهایی هستیم که به مشارکت با موزه علوم علاقه‎مند هستند. این موزه در طول سال برنامه‌های آموزشی و پژوهشی مختلفی دارد و هر ساله چندین نمایشگاه سیار در سطح استان‌ها، همایش سالیانه و جشنواره علمی برگزار می‌کند..

وی تصریح کرد: کشور ایران به شدت از سوی سوانح طبیعی در حال تهدید است و متأسفانه تا وقوع یک اتفاق هیچ‌کس به فکر مقاوم‌سازی بناها و همچنین آگاه کردن مردم نیست. مشکل اصلی در ایران بحث عدم فرهنگ‌سازی است و انتظار داریم این تفاهم‌نامه موزه با پژوهشکده سوانح طبیعی به صورت عملیاتی اجرا شود و تنها در حد یک تفاهم‌نامه باقی نماند.

دکتر سید عباس جزایری نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در محل موزه ملی علوم و فناوری و همکاری با این مجموعه گفت: پژوهشکده سوانح طبیعی با ۲۵ سال قدمت، آماده برپایی کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی در خصوص زلزله و سوانح طبیعی در موزه علوم و فناوری است.

وی افزود: موزه علوم و فناوری با جاذبه‌های هنری و علمی که دارد می‌تواند در جذب مردم و آگاه‌سازی آنها در زمینه خطرهایی که می‌تواند ایران را تهدید کند، نقش عمده‌ای ایفا کند. با توجه به اختصاص بخشی از سومین جشنواره «علم برای همه» موزه علوم به زلزله و نقش خانواده در مدیریت بحران، پژوهشکده سوانح طبیعی آمادگی کامل خود را برای همکاری با موزه علوم در این زمینه اعلام می‌کند و از آنجا که این پژوهشکده عضو یونسکو است، می‌توانیم با همکاری موزه، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های و کلاس‌های آموزشی در خصوص خطرپذیری، آموزش عام و بحث اختصاصی اصول ایمنی، مقاوم سازی بناها و سازه‌ها را در موزه برگزار کنیم و پژوهشکده حتی آمادگی معرفی اساتید این کلاس‌ها را دارد.

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی خاطرنشان کرد: باید نشان داد که وزارت‌خانه‌هایی مانند آموزش و پروش مصرف‌کننده صرف نیستند و وظیفه‌ فرهنگ‌سازی و توسعه زیربنایی علوم را دارند و این موضوع متأسفانه هنوز در بین سیاسیون جا نیفتاده است. موزه ملی علوم و فناوری نیز یکی از همین مجموعه‌های سرمایه‌گذاری است و باید سرمایه‌گذاری مناسبی در این مجموعه انجام شود.

شایان ذکر است پیش از امضای تفاهم‌نامه، دکتر روح‌اله محمدی، معاون امور نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری، درباره تشکیل کارگروهی برای اجرای نمایشگاه زلزله در سومین جشنواره «علم برای همه» توضیح داد و گفت: این نمایشگاه در سه اپیزود ترتیب داده شده که با همکاری سازمان‌ها و نهادهایی مانند پژوهشکده سوانح طبیعی برگزار می‌شود.

وی افزود: بخش دیگر فعالیت‎های ما درباره زلزله، همکاری با شرکت مترو در زمینه پخش فیلم‌های کوتاه در قطارهای مترو است..

در پایان دکتر جزایری به همراه دکتر صبوری، معاون پژوهشی و خانم عیوضی، مدیر روابط عمومی پژوهشکده سوانح طبیعی، از موزه ملی علوم و فناوری و گالری‌های آن بازدید کردند.

_MG_4857

 

caapayperprofits

, , , , ,


404