2 فروردین (دیروز): عید نوروز- تعطیل
3 فروردین (امروز): بازدید از موزه
4 فروردین (فردا): بازدید از موزه
_MG_4930

اخبار موزه

بازدید مدیران ارشد CAST از موزه ملی علوم و فناوری

۱۸ مرداد , ۱۳۹۶  

مدیران ارشد انجمن علم و فناوری چین (CAST)، روز سه‌شنبه ۱۷ مردادماه ۹۶ ضمن بازدید از گالری‌های موزه ملی علوم و فناوری با معاونان و مدیران موزه جلسه‌ای را در مورد همکاری مشترک و امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دو مجموعه برگزار کردند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، روز سه‌شنبه ۱۷ مردادماه ۹۶، هیئتی ۶ نفره از مدیران ارشد انجمن علم و فناوری چین (CAST)، جلسه‌ای را در خصوص راهکارهای همکاری مشترک این دو مجموعه با معاونان و مدیران ارشد موزه ملی علوم و فناوری برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، وانگ یانهو، دبیر اجراییCAST، وانگ ژیشون، مدیرکل اداره اصلی علم و فناوری CAST، خانم وانگ بِی، معاون مدیرکل اداره برنامه‌ریزی و مالی انجمن استانداردسازی چین، چائو زیوجی، مدیر اداره منابع انسانی موزه علم و فناوری چین، خانم یانگ فنگ، مدیر پروژه مرکز علم کودکان و نوجوانان CAST و هوانگ زیادونگ ، مدیر پروژه مرکز همایش بین‌المللی علم و فناوری چین، از اعضای هیئت چینی حاضر در این نشست بودند.

در این جلسه، ابتدا توضیحاتی در خصوص تاریخچه تشکیل موزه ملی علوم و فناوری ایران به هیئت چینی داده شد و سپس وانگ یانهو، دبیر اجراییCAST، سؤالاتی در خصوص ساختار و چارت موزه علوم و فناوری ایران، اعضای هیئت امنای موزه، نحوه اداره و تصمیم‌گیری، دولتی یا خصوصی بودن و همچنین نحوه تأمین مالی آن داشت که با پاسخگویی معاونان موزه همراه بود.

در ادامه خانم یانگ فنگ، مدیر پروژه مرکز علم کودکان و نوجوانان CAST با ارائه توضیحاتی در خصوص اهداف و برنامه‌های انجمن علم و فناوری چین گفت: ۲۱۰ انستیتو عضو انجمن هستند و ادارات و دپارتمان‌های CAST عبارتند از: انستیتوها، موزه‌های محلی، عضوهای فردی و موزه‌های ملی چین.

وی افزود: چین در حدود ۳۵۸ موزه علم دارد که درآمد اکثر آنها از طریق فروش بلیت‌ و کمک‌های مردمی است و کشور چین نیز برای توسعه موزه های علم کمک‌های مالی انجام می‌دهد.

خانم یانگ فنگ در خصوص موزه ملی علم و فناوری چین گفت: این موزه از سال ۱۹۸۸ به روی عموم مردم باز شده است و سالانه در حدود ۳٫۶ میلیون نفر بازدیدکننده دارد و اکثر بازدیدکنندگان آن نوجوانان هستند اما بالتبع افراد عمومی هم از این موزه بازدید دارند.

وی خاطرنشان ساخت: نمایشگاه CASTیک نمایشگاه تعاملی است و قسمت عمده آن برای نوجوانان طراحی و ساخته شده است. در این نمایشگاه همچنین کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی نیز برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

مدیر پروژه مرکز علم کودکان و نوجوانان CAST، با اشاره به دو رویداد علمی که در کشور چین در ماه نوامبر اتفاق خواهد افتاد گفت: یک سمپوزیوم بین‌المللی که در آن ۲۰۰ کشور از سراسر جهان شرکت می‌کنند در ماه نوامبر برگزار می‌شود و در این سمپوزیوم کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های متعددی برای دانش‌آموزان جهان ترتیب داده می‌شود و ما امیدواریم امسال شاهد حضور موزه ملی علوم و فناوری ایران در این گردهمایی باشیم.

وانگ یانهو، دبیر اجراییCAST، با تسلیم کردن دعوتنامه رسمی موزه ملی علوم و فناوری چین به دکتر ارشدی، قائم مقام موزه ملی علوم و فناوری ایران، از موزه برای شرکت در این سمپوزیوم و همچنین بازدید از موزه علم چین به صورت رسمی دعوت کرد.

در پایان این نشست مشترک، طرفین ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، به بررسی امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک تأکید کردند و مقرر شد مفاد آن از سوی موزه ملی علوم و فناوری ایران تهیه و به موزه چین فرستاده شود و پس از بررسی از سوی مقامات CAST، در صورت توافق طرفین در یک جلسه رسمی به امضای دو طرف برسد.

همچنین موزه علوم و فناوری ایران ضمن اشاره به برگزاری همایش علمی سالانه و همچنین جشنواره علم برای همه، از هیئت چینی دعوت کرد در این رویدادهای علمی شرکت کنند.

مهمانان چینی پس از پایان جلسه، از گالری‌های موزه ملی علوم و فناوری ایران بازدید کردند که مورد استقبال آنها قرار گرفت.

 

 

_MG_4929

 

 

_MG_4968

 

_MG_4969

_MG_4961

ручки винтаж

, , ,


404