2 فروردین (دیروز): عید نوروز- تعطیل
3 فروردین (امروز): بازدید از موزه
4 فروردین (فردا): بازدید از موزه
photo_2017-08-22_18-40-54

اخبار موزه

کنفرانس «سار تابستان» دهم شهریور/ آشنایی با سخنرانان و موضوعات

۶ شهریور , ۱۳۹۶  

کنفرانس فصلی سخن‎گاه اندیشه راهبر یا به اختصار «سار» با هدف گسترش ایده‌های نوآورانه و خلاق، هم‌چنین تجربه‌های موفق و تاثیرگذار به همت موزه ملی علوم و فناوری ایران از ابتدای سال ۱۳۹۵ راه اندازی شده است. ایده اولیه سار از کنفرانس‌های TED گرفته شده است و سعی می‌کند با توجه به شرایط کشور این کنفرانس را بومی کند. برای این منظور هر بار در کنفرانس‌های سار سخنرانی‌های کوتاهی (حداکثر ۱۸ دقیقه) ارائه می‌گردند. کنفرانس‌های سار به صورت فصلی برگزار و به همین جهت با نام فصل‌ها نامگذاری می‌شوند؛ اولین کنفرانس سار با عنوان «سارِ بهار» در خردادماه ۱۳۹۵ برگزار شد. موضوع‌های مورد طرح در «کنفرانس‌های سار» دامنۀ نسبتا وسیعی را در بر می‌گیرند؛ علم و تکنولوژی، محیط زیست، بهداشت و سلامت، آموزش، کارآفرینی، هنر، طراحی، ورزش، سفر، میراث فرهنگی و علوم اجتماعی برخی از مهمترین موضوع‌های مورد طرح در «کنفرانس‌های سار» هستند.

دبیر اجرایی کنفرانس سار می‎گوید: به منظور استفاده از خرد جمعی و سیستماتیکی شدن فرایند انتخاب، سخنرانان در سارِ تابستان ۱۳۹۶، برای اولین بار با تشکیل اتاق فکری با عنوان «هیئت داوری کنفرانس سار» که متشکل از سخنرانان کنفرانس‌های سار قبلی است، انتخاب شدند.

رضا سلیمانی ادامه داد: دبیرخانۀ کنفرانس سار که امور برنامه‌ریزی و اجرایی را بر عهده دارد، دو بار قبل از برگزاری هر کنفرانس جهت هماهنگی، برنامه‌ریزی، به اشتراک‎گذاری نقطه نظرات و تشریح وظایف با حضور اعضاء تشکیل جلسه می‌دهد.

کنفرانس‎های سال گذشته و همچنین کنفراس «سارِ بهار» ۱۳۹۶، در سالن همایش موزۀ ملی ایران برگزار شد. اما محلِ برگزاری کنفرانس سارِ پیش رو، در سالن همایش فردوسی خانۀ اندیشمندان علوم انسانی خواهد بود. همانند کنفرانس‌های قبل، هفت سخنران در ششمین کنفرانس سار با عنوان «سارِ تابستان» ۱۳۹۶، حاضر و با موضوعات متنوع به سخنرانی خواهند پرداخت:

۱- «فائزه رضایی» کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی و همچنین MBA و DBA که سابقه مدیریت را از سال ۸۵ و از شرکت ایرانسل آغاز کرده است و در حوزه منابع انسانی از سال ۹۰ شروع به کار حرفه ای نموده است. با تسخیر سازمان‎ها توسط نسل y، شکافی در سیاست‎گذاری و اجرا در سازمان‎های فناورانه‎محور رخ خواهد داد. توسعه در این بستر نیاز به شناخت و آگاهی دارد. سخنرانی خانم رضایی پیرامون شناخت از این نیازها و آگاهی از شیوه برآورده ساختن نیازها با موضوع «توسعۀ سازمانی با انرژی نسل‎ها» خواهد بود.

۲- «علی صداقتی‎خیاط» فعال حقوق کودک، نویسنده و جامعه شناس است. او سال‌های زیادی را صرف سوادآموزی به کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل نموده و مبتکر یک شیوه آموزشی جدید به نام “هنر خواندن و نوشتن” برای سوادآموزی به کودکان و بزرگسالان بازمانده از تحصیل است. وی تجربیات موفق سوادآموزی با روش خاص و منحصر به فرد خود را روایت خواهد کرد. موضوع سخنرانی آقای صداقتی «خواندن و نوشتن در خدمت عدالت اجتماعی» خواهد بود.

۳- «رضا گنجوی» عضو بنیاد ملی نخبگان و مدرس حوزۀ برندینگ و دانشجوی برتر امور فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری است. با توجه به اینکه در ایران اندیشه و جریان‌ها هستند که شهر را می‌سازند نه برنامه‌ها، وی در این زمینه و با موضوع «شغل من جریان‎سازی درسازمان، آینده من همه کاره سازمان» در کنفرانس سارِ تابستان به سخنرانی خواهد پرداخت.

۴- «تورج صابرى وند» عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است. او مدیر هنری و طراح در استودیوی شخصی و آژانس شبکه آفتاب بوده و “طراحی هویت گرافیکی و لوگو رایتـل” و “طراحی نماد پزشکی ایران (سیمرغ)” از جمله طرح‌های وی بوده است. از جمله افتخارات او می‌توان به برنده‌ جایزه‌ نقره‌ای Graphis امریکا، برنده‌ جایزه برنز A’Design ایتالیا، برنده‌ جایزه‌ برنز International Design Award امریکا و پارتنر «راب جانوف» در ایران اشاره کرد. موضوع سخنرانی وی «زنگ دیزاین» خواهد بود.

۵- «جواد یزدانی» از بنیانگذاران و مدیر ارشد اجرایی دونِیت و یک طراح صنعتی/ طراح محصول است که از همین مسیر، به حوزۀ کارآفرینی و کراودفاندینگ وارد شده است. عنوان سخنرانی وی «داستانی مستقل برای خودتان بنویسید» خواهد بود.

۶- «محمد درویش» کنشگر محیط زیست، روزنامه‌نگار و کویرشناس و مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و عضو هیئت علمی مؤسسۀ تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشوراست. راهِ رسیدن به آسمان آبی؛ راه مهار ترددهای غیر ضروری؛ و راه پایان دادن به ازدحام نور و صدا؛ از بهبود کیفیت خودروها، سوخت یا ساخت بزرگراه، تونل، پل، تقاطع غیر همسطح و پارکینگ طبقاتیِ بیشتر نمی‎گذرد. بلکه برای رسیدن به شهری قابل سکونت، باید به گسترش حمل و نقل عمومی، ایجاد پیاده‎راه و تقویت زیرساخت‎های لازم برای دوچرخه‎سواری ایمن اقدام کرد. در همین راستا موضوع سخنرانی وی «از نفی خودرومحوری تا انسان محوری در مبلمان شهری، چقدر راه است؟» خواهد بود.

۷- «حمیده فرزانه» کنشگر محیط زیست و جامعه پایدار، کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و کارشناسی ارشد توسعه پایدار استراتژیک و عضو شورای اسلامی شهر محمودآباد در دوره چهارم بوده است.  وی پیرامون موضوع ﺑﺮرﺳﻲ ﻣﻔﻬﻮم ﭘﺎﻳﺪاری از دﻳﺪﮔﺎه زﻳﺴﺖ ﻣﺤﻴﻄﻲ و جامعه شناسی سخن خواهد گفت.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سامانه سار به نشانی sar.inmost.ir مراجعه نمایند.

photo_2017-08-24_09-41-55карпаты с детьми

, , ,


404