2 فروردین (دیروز): عید نوروز- تعطیل
3 فروردین (امروز): بازدید از موزه
4 فروردین (فردا): بازدید از موزه
49

اخبار موزه

سار تابستان موزه ملی علوم و فناوری برگزار شد

۱۱ شهریور , ۱۳۹۶  

ششمین کنفرانس فصلی «سار» -سخن‎گاه اندیشه‎های راهبر- موزه ملی علوم و فناوری جمعه ۱۰ شهریور ماه با حضور علاقمندان در سالن همایش فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این همایش رأس ساعت ۱۴ با سرود ملی ایران آغاز شد و پس از مقدمه و توضیحات مجری برنامه، به سخنرانی‎های هفت گانه رسید. در سار تابستان، مطابق کنفرانس‎های پیشین، ۷ نفر در ۱۸ دقیقه به طرح تجارب و اشتراک ایده‎های نو خود پرداختند که به ترتیب از این قرار بودند:
۱- تورج صابری وند، دیزاینر، درباره «تفکر دیزاین» صحبت کرد. وی گفت: ما در جامعه با همه چیز “مشکل محور” برخورد می‎کنیم و دنبال راه حل می‎گردیم؛ مثلا وقتی در دوره‎ای در صف‎های بانک دعوا می‎شد به دنبال حل دعوا بودیم. در حالی که بعدها دستگاهی آمد که تشخیص می‎داد چه کسی زودتر آمده و بنابراین دیگر دعوایی ایجاد نشد تا ما حلش کنیم. ما همیشه به دنبال راه حل و مذاکره هستیم؛ در صورتی که باید ابتدا مسائل را تعریف کنیم.
۲- فائزه رضایی، تسهیل‎گر توسعه سازمانی، درباره تفاوت نسل‎ها صحبت کرد. وی گفت: نسل X که از حدود سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۸ را شامل می‎شود، نسل سیستمی بوده که خیلی خوب کار می‎کرده است. آنها خود را وقف سازمان کرده بودند.
نسل Y که از حدود ۵۹ تا ۷۰ را شامل می‎شود، به خوبی فناوری را دیده است. آنها نسل مذاکره و چانه‎اند و می‎گویند در مقابل خدمات ما، سازمان چه چیز به ما می‎دهد. آنها نه نسل آزمون‎های استخدامی، بلکه «رزومه محور» هستند. و بر اساس رزومه‎های خود، سازمان را به چالش می‎کشند. ۴۸ درصد جمعیت شاغلان را نسل Y تشکیل می‎دهد.
نسل Z «اینترنت محور» و معمولا تک فرزند هستند. از خانواده به شدت سرویس گرفته اند و دارای ادبیات خاصی هستند. این نسل خیلی با استارت آپ‎ها آشنا هستند. بیش از یک چهارم جمعیت کشور به این نسل تعلق دارد.
کار گروهی و اینترنت لازمه نسل Y و Z است.
۳- جواد یزدانی، از بنیانگذاران و مدیر ارشد اجرایی دونِیت، به تجارب شخصی خود در اجرای پروژه‎های طراحی اشاره کرد و گفت: تحریم و محدودیت‎ها در چارچوب‎های سازمانی و کاری باعث تاسیس سایت دونیت شد که در حال حاضر بیش از ۱۶۰ پروژه اجرایی در کارنامه خود دارد.
۴- محمد درویش، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‏ها و مراتع کشور و مدیر کل دفتر مشارکت‎های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آمارهای نامناسب آسیب‎های محیط زیستی در کشور، به موضوع «نفی خودرو محوری» پرداخت و این که باید همه مردم از خودشان شروع کنند و تنها از مسئولان توقع رفع مسائل را نداشته باشند. مرگ زودرس، چاقی و آسیب‎های محیط زیستی از اثرات نامطلوب خودرو محوری در کشور است و سه شنبه‎های بدون خودرو یکی از راهکارهای بسیار کارآمد بوده که طی ۹۱ هفته در کشور ترویج شده و بسیاری از نقاط کشور را در برگرفته است.
۵- علی صداقتی خیاط، نویسنده و مروج علم، به تجربیات خود در با سواد کردن بسیاری از مردم و کودکان کار در مدت بسیار کوتاهِ چند روزه اشاره کرد. توضیحات بیشتر درباره روش ابداعی وی در وب‎سایت عمو خیاط به نشانی www.amookhayat.com موجود است.
۶- حمیده فرزانه، فعال محیط زیست و عضو سابق شورای شهر محمودآباد، درباره شرایط داشتن جامعه و شهر پایدار صحبت کرد. وی شرط داشتن شهر پایدار را مستلزم توجه به سه بُعد: پایداری زیست محیطی، پایداری اقتصادی و پایداری اجتماعی دانست و گفت: مهم‎ترین مسئله‎ای که ما با آن سر و کار داشتیم موضوع “زباله” بود که هیچ راهکاری برای آن اندیشیده نشده بود. ما در حوزه محیط زیست باید از کارهای نمادین چشم پوشی کنیم و به شهروند پایدار بیاندیشیم؛ شهروندی که خودش در مقابل مسائل مختلف، توانایی یافتن راه حل را دارد. تنها فناوری کارساز نیست بلکه فرهنگ و آموزش همگانی موضوعات مهم‎تری هستند.
۷- رضا گنجوی، مدرس حوزه برندینگ، از تجربیات شخصی خود و موانع موجود بر سر راه معرفی کار و رشته تحصیلی‎اش در بازار کار گفت. وی به ویژگی‎های نسل‎های مختلف هم اشاره کرد و شاخصه نسل Y که حدود ۵۰ درصد جمعیت شاغلان کشور را شامل می‎شود، «توانایی جریان سازی» دانست. این نسل در کنار علم و دانش خود، می‎تواند «جریان سازی شرکتی» را نیز انجام دهد. یعنی طرفداران و مخاطبان خود را بوسیله انواع شبکه‎های اجتماعی بیابد و حرف خود را تکثیر کند. امروزه مدیران جریان ساز، مدیران سایه شرکت‎ها هستند.
در پایان، صالح امینی بعنوان نماینده هیئت داوری سار، با بیان این که «سار پاییز» در روز ۱۷ آذرماه برگزار می‎شود، به نحوه کار این هیئت و انتخاب سخنرانان اشاره کرد که کاملا با تکیه بر «خرد جمعی» انجام می‎شود و از حاضران خواست اگر افرادی صاحب‎نظر و خلاق در جامعه می‎شناسند جهت سخنرانی در سارهای بعدی به این هیئت معرفی کنند.
گفتنی است علاقمندان می‎توانند نوارهای صوتی سخنرانان در کنفرانس‎های مختلف سار را از طریق سامانه اینترنتی به نشانی sar.inmost.ir دریافت کنند.пластика челюсти

, ,


404